חברים מספרים על, ויחי האתרוג החדש

יוסי דהאן

בין עדכון רפואי אחד לשני, מוסיפים עצים למדורת השבט והחברים ממשיכים לספר על אריק. חבר צלצל אליי הבוקר ואמר לי הנה כך לצד מורשת רבין מתעצבת לה מורשת אריק. עיתונאי הנרות בכל העיתונים ובכל הערוצים מקוננים על העוול הנורא שנגרם לאבי האומה, אני מניח שמישהו כבר עובד על ערב נוגה של שירי ארץ ישראל – "שרים בכיכר" בהנחיית יאיר לפיד. החרזן הלאומי, איש הפלמ"ח ותנועת העבודה, חיים חפר כתב אתמול "אריק, אנשים אינם ראויים לנגב את הרצפה שדרכת עליה". ארץ הישראל הראשונה וותיקי הפלמ"ח שהצטרפו לקדימה מחבקים באהבה את בכיר בניהם שנודה.

אמפתיה אנושית מובנת לשלומו של ראש ממשלה הנלחם על חייו ותקווה שיחלים, הפכה לפסיכוזה המונית של חנופה, פולחן אישיות של הערצה עיוורת ושכתוב הסטורי שקרי. ביישוב שבו אני מתגורר חיה משפחה שאחד מבניה נהרג במלחמת לבנון, חיי בני המשפחה רוסקו והפכו סיוט. לכאבם וזעמם אין גבול, הם מתעוררים כל בוקר בידיעה שבנם נפל לשווא במלחמה מיותרת. בימים האחרונים החברים של אריק זועמים על העוול הנורא והרדיפה שמהם סבל ראש הממשלה לאחר מלחמת לבנון, אני מניח שהם מצפים שהורים אלו ומשפחות חללים אחרות יבקשו סליחה ומחילה ממשפחת שרון. החורבן העצום והמוות שהביא על תושבי לבנון גם הם לא נועדו אלא להגן על שלום הגליל.

האיש שהקים וטיפח את מפעל ההתנחלויות בעורמה, לעג וזלזול כלפי שלטון החוק, שבעיניו שלטון החוק היה מטרד מיותר, רטוריקה של טרחנים לגליסטיים שלא נותנים לעבוד, הבולדוזר – הפטרון הפוליטי של גוש אמונים שהפקיע, הרס וגירש,  הפך לאיש שלום, פשרות ומתינות. 

מי שהוביל בשנים האחרונות מדיניות כלכלית וחברתית שדנה עשרות אלפי משפחות ועובדים לחרפת רעב, ששדדה את השכבות החלשות מאמצעיה הדלים באמצעות קיצוץ גמלאות ושירותים חברתיים והעבירה אותם לאוליגרכיה מצומצמת בצורת הטבות מס, עשה זאת רק מתוך דאגתו האיכרית והאינטימית לאדם הפשוט. האיש שייסד כאן משטר של קליפטוקראטיה – תרבות שוחד, שחיתות ושקר להגדלת ההון המשפחתי, אינו אלא, אם להאמין לסיפורים מסביב למדורה, סבא רחום שלא דרש דבר לעצמו אלא הקריב את חייו לטובת הכלל.

בעוד ראש הממשלה שוכב על ערש דווי, מטפחים את היורש. אכן לא ניתן היה למצוא יורש הולם יותר. אולמרט הוא האיש הראוי ביותר להמשיך את מורשתו ודרכו של פטרונו הפוליטי והרוחני. אהוד אולמרט, אחד הפוליטיקאים הציניים והמושחתים ביותר שידעה המערכת הפוליטית הישראלית, האיש ששכלל את השחיתות הפוליטית האישית לדרגת אמנות, משווק בימים האחרונים,  כמדינאי אמין, שקול ואחראי. אפשר להציץ ב"מעריב", העיתון של החברים של אהוד.

נציג משפחות ההון בשלטון, המוציא והמביא של מוזי ורטהיים, משפחת דנקנר ואוליגרכים אחרים, שאינו שוכח לגרור איתו עדת עיתונאים להצטלם סועד בבית תמחוי, זוכה לשבחים כקברניט כלכלי וחברתי אחראי והגון. האיש שבתקופת כהונתו כראש עיריית ירושלים זכו כתות יהודיות משיחיות להיתר ויד חופשית לביצוע מסעות שוד וגרוש של ערבים תושבי העיר מבתיהם, הפך בין לילה לאיש שלום מתון. אחד מגדולי תלמידיו של מקיאבלי מועלה בשעות אלו למעלת קדושה השמורה רק לאתרוגים.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.