שונא מתנות יחיה, לא אם הוא בעל הון

איציק ספורטא

היום נתקלתי לראשונה במונח מפעל "חלוצי", התברר שמינהל ההשקעות אישר ש"טבע" היא מפעל חלוצי. חשבתי לתומי שבטקס הבא בבית הנשיא יקבל מנכ"ל החברה איזה מגן שלאחר מכן יתלה על הקיר במשרדו. כמובן שטעיתי הגדרה של מפעל חלוצי פרושה פטור ממס:"הטבה משמעותית לטבע. חברת התרופות קיבלה אתמול מעמד של "מפעל חלוצי" – המעניק לה פטור ממס חברות למשך חמש שנים. פטור זה מיתוסף לפטור ממס שניתן לחברה למשך עשר שנים, לפי החוק. כלומר, טבע תיהנה מפטור מלא ממס חברות למשך 15 שנה בגין מכירות של חומר הגלם הייחודי לייצור תרופת האג`ילקט לטיפול בפרקינסון". שווי ההטבה הגלומה הנו מאות מיליוני שקלים. עכשיו אתם מבינים למה כדאי להיות "חלוצי".

לא רק זאת "טבע" גם מנסה לקבל מעמד של משקיע אסטרטגי, גם חלוצי וגם אסטרטגי. "באחרונה דנו משרדי האוצר והתמ"ת בבקשה נוספת של טבע, לקבל מעמד של מפעל אסטרטגי לכל השקעותיה המתוכננות בישראל בהיקף של 400-350 מיליון דולר. בעקבות הדיונים הוחלט להעביר את הסוגייה לבדיקת הבנק לפיתוח התעשיה ולפעול לפי המלצותיו". מה הרדיפה הזאת אחרי הגדרת מעמד כזה או אחר, האם טבע אינה מרוויחה מספיק? כנראה שלא.  

כך כותבת אורה קורן: "הבעיה עם טבע היא בעיה מוסרית. לפחות בעיני הציבור לא ראוי, שחברה שמרוויחה מאות מיליוני דולרים בשנה תשתמש בכל נקודה מעורפלת בחוק ותנצל אותה לטובתה כדי לשלם פחות מס. אחרי הכל, המס שהיתה משלמת היה משמש אולי לצעדים לצמצום העוני. אבל טבע כנראה מעדיפה את חובתה לפעול לטובת בעלי המניות שלה, ופחות מעסיקים אותה העניים או מה כותבים עליה בעיתוני ישראל". יפה לקרוא בעיתון הארץ שיש בעיה מוסרית בהטבות מס מפליגות לבעלי הון, עוד מעט יכתבו שם שצריך מדיניות כלכלית שמטיבה עם העניים.

סיפור ההטבות המפליגות לטבע מראה שעם או בלי תקציב, עם ראש ממשלה חולה או בריא המערכת ממשיכה לעבוד כדי לתגמל את מי שאין שום סיבה להיטיב עמו. מהיום כשתשמעו את ראשי טבע מדברים על אחריותם לחברה, תדעו שהם מתכוונים ל"טבע" ולא בשום אופן לחברה הישראלית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.