מי הוגן?

איציק ספורטא

שלשום פורסם שטבע היא מפעל חלוצי תמהנו על ההטבה (יש האומרים מאות מיליונים) הבלתי סבירה למפעל שנראה מצליח. לא כך חשב הסמנכ"ל הבכיר,חיים הורוביץ, שטען שלא הוגן לתקוף את טבע, למה? הוגן גם הוגן, ויותר מכך, מחויב המציאות. הוא רואה את תפקידו כך: "חובתנו לבעלי המניות להראות להם שאנחנו ממקסמים את הטבות המס הגלומות בחוק. להתלבש דווקא על טבע בעניין, זה לא הוגן", לדבריו, יש לראות את הצדדים החיוביים בטבע, כמו תוספת מאות עובדים באזורי פריפריה ותשלום שנתי של 750 מיליון שקל מסים למדינה. "בחמש השנים האחרונות השקענו 150 מיליון דולר במפעל ברמת חובב שמכר ב-2005 בסכום של חצי מיליארד דולר, ועוד שלוש שנים מתוכנן למכור במיליארד דולר", הוסיף. לדברי הורביץ. היוזמה למתן הפרשנות לחוק שמיטיבה עם טבע היתה דווקא של מרכז ההשקעות, ולא של טבע". יש כאן מספר טיעונים אתייחס רק לחלק מהם.

ארגונים, על פי התפישה הכלכלית הפשטנית, תפקידם למקסם רווחים, מתברר שתפקידם הנוסף הוא למקסם הטבות מס. זאת אומרת שארגון צריך להעסיק מומחי מס כדי שלא לשם מס ראוי, ישבו המומחים, שחלקם עבד ברשויות המס, וימצאו כל פסיק שמאפשר לא לשלם מיסים. פעולה זו אינה רק ניצול מחפיר של מערכת המס אלא חובה, מילה בעלת משמעות רבה. ואני חשבתי שיש לחברה עוד כמה חובות.

בעיון קצר באתר האינטרנט של החברה מצאתי את הדברים הבאים: " טבע – מנהיגות לחברה בריאה:

מתוך מחויבותנו למדינת ישראל, לחוסנה ולשגשוגה, ומתוך ההכרה כי מובילות עסקית הנה גם מובילות ערכית חברתית, מיישמת חברת טבע אסטרטגיה חברתית כוללת. בטבע אנו מקפידים על סביבת עבודה בריאה ובטוחה ודואגים לרווחתם של העובדים ובני משפחותיהם. אנו רואים עצמנו חלק בלתי נפרד מהקהילה בה אנו פועלים ושואפים להשגת חזוננו החברתי- חברה בריאה ומתקדמת בישראל.

ברוח זו אנו מפעילים מגוון רחב של יוזמות חינוכיות וקהילתיות בתחומי המדע, הבריאות והרווחה ותומכים מדי שנה בעשרות תכניות נוספות". האמת שאיני יודע מה לעשות עם שתי ההצהרות הסותרות הללו. אלא אם כן אני מניח שהחובה למקסם הטבות מס, היא היא המחויבות למדינת ישראל, לקהילה ולכל הייתר.

יתכן שלא ידעו את הסמנכ"ל הבכיר בדבר המחויבויות האחרות של הארגון בו הוא עובד, או לחילופין, יתכן, שלארגונים כלכליים יש עניין להציג עצמם כאחראים חברתית, ובאמת להמשיך להתנהג כאילו מחויבות זו היא משנית למחויבותם לבעלי המניות. אם זה כך כדאי שנדע זאת ונתייחס בהתאם לרטוריקה הערכית, כביכול, שלהם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.