העיתונות כצבא ו"קדימה" כחיידק

מירב אלוש לברוןמירב אלוש לברון

מרצה בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע״ש סטיב טיש באוני׳ תל אביב, חוקרת תרבות ופעילה חברתית

חיידק מזיק בעל יכולת התרבות מפחידה חדר בחודשיים האחרונים לתקשורת הישראלית ומאיים על שלומה ובריאותה. מיקרו-ביולוג בכיר מהדסה עין כרם אשר לקח בהיחבא מספר דגימות מאותו חיידק העניק לו את השם "דיקמה", על שמה של אותה מפלגה ריכוזית אשר חדרה לאחרונה לאיזורנו. כך, מדווחים גורמים יודעי דבר וסתם אנשים שעוד נותרה אצלם היכולת להבחין בין מניפולציה עיתונאית ואינדוקטרינציה טוטליטרית לבין סיקור עיתונאי גלובלי, מאוזן, פורה ומפרה. אלו מסרו כי זיהו בוודאות כמה אישים בולטים מאותה מפלגה, כשהם רכונים על מחשבים אישיים של עשרות עיתונאים ועיתונאיות. הם נצפו מקלידים בעיניים עצומות ידיעות, כתבות, מאמרי דעות ומערכת, המפורסמים, ככתבם וכלשונם, ללא כל עריכה, למחרת היום בכל עיתוני הבוקר.

במקביל זוהו אישים בכירים וזוטרים, כאחת, מאותה מפלגה הזויה, מפוזרים בכל אולפני הרדיו והטלוויזיה ומשמשים בתפקיד כפול כמראיינים וכמרואיינים, תוך שהם מתחפשים לעיתונאים מוכרים. כך למשל, נצפה אהוד אולמרט מציץ מתוך ראשם של לונדון וקירשנבאום ומגיח ממחלפות ראשה של איילה חסון. ציפי ליבני הבליחה מבט חמור סבר מתוך ראשה של רינה מצליח, קולם של חיים רמון ומאיר שטרית בקע מגרונם של בן כספית ויואב לימור, ופרצופו של אמנון אברמוביץ נראה כאתרוג חצוי, שניכר כי נפגמה קליפתו עקב אירוע קשה, והוא משמיע בקול איתן קריאות קצובות בנוסח הבא: "אריק אריק  אל תיפול, כי "קדימה" איתנה –  מחוזקת ממחלתך".

אותו מיקרו-ביולוג בכיר, אשר מסיבות מובנות העדיף להישאר בעילום שם, ציין כי "דיקמה" זה (ששמו מטעה במידה רבה) הינו חיידק מסוכן אשר מחזיר את התקשורת הישראלית, דווקא "אחורה" בזמן לימים חשוכים, בהם התאפיינה בהתגייסות מוחלטת למען השלטון והקפידה להישמע ולציית לכל הוראה של הצנזורה. אולם, פרשן פוליטי וותיק הדגיש כי בשונה מהעבר מוטה העיתונות כל כולה לטובת "קדימה" לא רק בשל רצונה להתלכד סביב מה שהיא מזהה כ"גורם הממלכתי" ו"האינטרס הלאומי", אלא בשל הכרתה כי האינטרסים שלה קשורים קשר בל יינתק עם אותה "קדימה".

עיתונאי בכיר מהעיתון המכונה "העיתון של המדינה" הסכים  להפסיק לרגע קט את מלאכתו המגויסת ולהתראיין קצרות ל"העוקץ". הוא ציין כי, אכן הוא וחבריו הרבים מגופי השידור והעיתונות הכתובה, מזהים את טובתה של המדינה עם טובתה של העיתונות וטובתה של המדינה  כיום – היא "קדימה"! הוא הביע את רתיעתו ודחייתו מכל מה שמכונה "סדר חברתי חדש", "שוויון", "חיסול העוני", "הקטנת הפערים", "חיזוק מדינת הרווחה", "הטלת מס עיזבון", "הגדלת שכר המינימום",  "חוק זכויות חברתיות", הגדלתו של "סל הבריאות", "מיסוי ההון", "אכיפת חוקי עבודה" וכל יתר ה"סיסמאות המסוכנות והקומוניסטיות שלכם", כדבריו. לשאלה – מדוע הוא מבלבל, טועה ומטעה בין סוציאל דמוקרטיה לקומוניזם ציין בחיוך דק כי "דמגוגיה תמיד היתה הצד החזק שלנו" (?!) לשאלה –  "האם אינך חושש כי מעמדה של העיתונות הישראלית ייפגע אנושות? השיב אותו עיתונאי כי מעולם לא הרגיש יותר חזק, יציב ומוגן במעמדו מאשר בשנים האחרונות. כתבתנו הקשתה ואמרה – "דיברתי על העיתונות ככלי לחיזוקו של שיח דמוקרטי לא על מעמדך הפרטי". ועל כך השיב העיתונאי בזלזול: "שיח דמוקרטי? ממתי זהו תפקידה של עיתונות? אינך מבינה – אנחנו עומדים בפני עידן חדש. "הלאה – קדימה". כך, צעק העיתונאי בהתרגשות ומיהר לחזור למקלדתו.

היה זה מספר שבועות לפני הבחירות, שהיו אמורות להיות מן המרתקות ביותר שידענו. הזמן – שבו נחקק אחד מרגעי השפל של העיתונות הישראלית, כשהיא נטולת ברק, חסרת מעוף, אחידה ומאוחדת בקולה החד-גוני, נעדרת פלורליזם וריבוי דעות, פתטית ופרובינציאלית, ושמרנית ופלוטוקרטית יותר מאי פעם.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
    תגובות

     

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.