מחייה בכבוד, לא אצלנו

יוסי דהאן

הכתבה המרכזית השבוע במגזין של ה"ניו יורק טיימס" (יומון טרוצקיסטי קיצוני שולי וזניח) עוסקת בתנועת "שכר מחייה בכבוד" Living Wage, תנועה אזרחית ופוליטית שהביאה לעליית שכרם של עובדים מהמעמד הנמוך במדינות וערים רבות בארצות הברית. בעוד אצלנו מאיימים המעסיקים, קבלני כוח האדם ויחצ"ניהם המשמשים גם כעורכים כלכליים בעיתונות הישראלית שהעלאת שכר מינימום תביא לחורבן כלכלי, התנועה האמריקאית הכוללת פעילים חברתיים ופוליטיים וארגוני עובדים הצליחה לגרום להעלאת השכר לשכר מחייה בכבוד של עשרות אלפי עובדים בארצות הברית. ההישג האחרון של התנועה הוא בעיר סנטה פיי בניו מקסיקו שבו עלה השכר ל 9.50 דולר לשעה. לשכר מחייה בכבוד זוכים גם העובדים בסן פרנסיסקו ובשיקגו וייתכן שבקרוב יזכו לכך גם עובדי התאגיד הענק וול מארט. תנועת שכר מחייה בכבוד מבססת את המאבק שלה על שתי הנחות מוסריות מרכזיות: ראשית יש להעניק תגמול עבור עבודה ושנית שום אדם העובד במשרה מליאה אינו צריך לחיות בעוני.

שוב בניגוד לאנשי האוצר ולאנשי הכלכלה באקדמיה הישראלית הנוקטים בעמדה האידיאולוגית שהעלאת שכר מינימום תביא לפיטורים המוניים, המחקר הכלכלי מצביע על תוצאות אחרות. מחקר מרכזי של שני כלכלנים מפרינסטון דיויד קארד ואלן קרוגר שבחן את השפעת העלאת שכר מינימום בשנת 1992 על שוק העבודה במדינת ניו ג`רסי לעומת שוק התעסוקה במדינת פנסילבניה שבה לא הועלה שכר המינימום, הפריך את ההנחה שהפכה לאקסיומה בקרב כלכלנים שהעלאת שכר מינימם תגרום לפיטורים המוניים של עובדים, על פי המחקר שלהם במקרים מסוימים העלאת השכר אף גרמה לעלייה בשיעור המועסקים בניו ג`רזי. מחקרים כלכליים שנעשו לאחרונה מחזקים את מסקנתם של קארד וקרוגר שעלייה בשכר המינימום אינה פוגעת בשוק התעסוקה. ואילו אצלנו הפופוליסטים התקשורתיים:  הרולניקים, הפלוצקרים והשטרסלרים ימשיכו להלך אימים במסעות תעמולה מטעם בעלי ההון והמעסיקים.

נייר עמדה מקיף בעברית על שכר מחייה בכבוד כתבו שלמה סבירסקי ועמי פרנקל מ"מרכז אדוה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.