מיומנו של פופוליסט קפיטליסטי

נירית צארום

 רשימתו של סבר פלוצקר : "הסיכוי של מפלגת העבודה: ברוורניזציה", מדגימה את האופן שבו משוקעות תבניות חשיבה פטריארכליות בתרבות הישראלית. סבר פלוצקר עושה שימוש בתבניות אלה על מנת לקעקע את המהפך התודעתי אותו ביצע עמיר פרץ – חיבור בין האינטרס הכלכלי לאינטרס החברתי של כלל הציבור בישראל. 

          

הפופוליזם הקפיטליסטי שמפגין מר סבר פלוצקר נשען על תפיסת מציאות פטריארכלית המבנות כל אמירה בעולם כחיובית או שלילית. כל אמירה המביעה סולידריות חברתית והזדהות עם המנוחשלים הופכת למסר אלים וכנקיטת עמדה במאבק בין כוחות האור ההשכלה והממון לבין כוחות החושך הבורות והעוני. פופוליזם אלים זה  סייע להיווצרותו של ליברליזם חברתי שדיכא כל תחושת סולידריות חברתית עם מי שנוחשל ו/או גורלו לא שפר עליו בקרב ציבור שבע ומנותק, במילותיו של פלוצקר:

   "ציבור יציב ואוהב יציבות שגם אם לא מתגורר פיזית בגבעתיים, הבירה של מפא"י ההיסטורית, הוא מתגורר רעיונית ומפלגתית במרחק שני אצבעות מגבעתיים. הוא חוט השדרה של מדינת ישראל. אין בליבו איבה  ל"בעלי הון", הוא לא מצדד במס ירושה ולא בהעלאת מס ההכנסה. מעמד ביניים זה אומנם סבל מירידה חדה ברמת חייו בשנתיים הראשונות של האינתיפאדה השנייה, אבל מאז אביב 2003 מצבו השתפר. בסך הכל, הוא לא נשחק: הוא טעם וטועם מפרי ההתאוששות התפנית החדשה שמאלה בתעמולת הבחירות של מפלגת העבודה הפחידה אותו."

        

  שינוי סדר היום הציבורי והפניית המבט אל המציאות החברתית המפחידה שיצרה המדיניות הכלכלית של ביבי נתניהו, עירערו את שלוותו של מעמד הביניים שפלוצקר מהלל –שיכבה מבוססת ומשכילה שחיה במנותק מהמציאות שהנחית עלינו שר האוצר בשנים האחרונות של מצוקה ועוני. כדרכו של דמגוג, פלוצקר משתמש בפחד על מנת לרדד את השיח החברתי תוך ניצול קונספט שהיווה את התשתית למצע הבחירות של מפלגת שינוי בראשותו של טומי לפיד. לדבריו של סבר פלוצקר על מעמד הביניים יש אפקט עצום, שהרי ציבור זה הוא שהעלה את שינוי על המפה הפוליטית. המודרניזם הארכאי שמבטאת "שינוי" מאפשרות לו לכונן את עצמו  כנאור ומשכיל ובעל שיק פוליטי אופנתי בלא מאמץ.

         המתח שפלוצקר מתאר בין ראשי איגודים ופעילים חברתיים לכלכלנים ואנשי אקדמיה,  דומה למתח שהקצינה שינוי בין דתיים לחילוניים, מזרחים לאשכנזים, ערבים ליהודים. בלי לקחת בחשבון ציבור מסורתי שאינו דתי וחילוני, וציבור שההתבחנויות אתניות והמעמדיות שלו בעיתית מאוד. לאוקסימורון המדומיין של פלוצקר בין צמיחה כלכלית לרווחה כלכלית  יש מטרה ממוקדת – טישטוש העובדה שבשונה ממערכות בחירות אחרות מתחיל להסתמן קונספט תודעתי אלטרנטיבי בציבור הישראלי   –  חיבור מבורך בין האינטרס  הכלכלי לבין האינטרס החברתי מתוך הבנה שצמיחה כלכלית רק אצל בעלי ההון אין פירושה רווחה כלכלית וחברתית, אלא להיפך – יצירת חברה מקוטבת, משוסעת ואלימה. 

         תפקיד נוסף שיש לאוקסימורון מדומיין זה הוא ייצוג החיבור הין האינטרס הכלכלי לאינטרס החברתי כחיבור לא אמין שנדון לכישלון. כך מתאר של סבר פלוצקר את החמישיה הפותחת של העבודה: הרצוג, פינס, ברוורמן איילון ותמיר, לאור עלייתה של מפלגת העבודה בסקרים בראשותו של עמיר פרץ : "אישה אחת וארבעה גברים בורגנים, משכילים, מבוססים, עדיני ביטוי, שכלתניים, סימפתיים, חנונים, …" בקיצור:  the good old boys , ואישה ייצוגית אחת, שגם תואר הדוקטור שלה, אינו מספיק בכדי להתחרות עם הטטסטורון של ארבעת הגברים המופלאים. טומי לפיד לא היה מציג את מפלגתו טוב יותר מהאופן שבו סבר פלוצקר מציג את מועמדי מפלגת העבודה, על מנת לשכנע אותנו שמפלגת העבודה מבשרת את מפלגת "שינוי" הדועכת אבל לא את השינוי החברתי  שהחברה בישראל מייחלת אליו וזקוקה לו באופן  דחוף.

        

 ההצגה המעוותת של מפלגת העבודה בראשותו של עמיר פרץ מסתיימת בהצגה מעוותת לא פחות של "קדימה" :" "קדימה" כבר הקדימה את מפלגת העבודה, כשהציגה תוכנית למלחמה בעוני ותוכנית לפיתוח  המשק  לארבע השנים הקרובות. היועץ המשפטיח לממשלה כבר הורה לעדכן את קצבאות הביטוח הלאומי ולהעלות את שכר המינימום בשיעור האינפלציה". פלאים אלה כמו גם עצם הקמתה ומצטרפים החדשים של "קדימה" מתרחשים חודשים לפני הבחירות, ואיך אפשר לסיים בלי האוקסימורון הקטיגורי ה"פלוצקריאני" : בעוד "דובריה של מפלגת העבודה נלחמו איש ברעהו על מקומם בפריימריס".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.