עוד שניים הצטרפו למלחמה בעניים, אלמוג ווימן

איציק ספורטא

ישבו שני פרופסורים מאוניברסיטת חיפה (אלמוג ווימן) וחשבו מה הבעיה האמיתית היום במדינת ישראל, צץ במוחם הרעיון שהבעיה המרכזית היא שיש יותר מידי עניים. שאלו את עצמם, תוך שהם מגרדים את פדחתם, מה אפשר לעשות כדי לתקן את המצב. בגלל גדולתם ורוב חוכמתם מצאו את התשובה בקלות, הבעיה אינה בעוני אלא בעניים, ויותר מכך בהגדרות ובמדדים וגם כל העמותות והארגונים המקדמים את העוני. כנראה בגלל שכחה זמנית הם לא התייחסו כלל למדיניות כלכלית ולעוול שהיא גורמת לרבים.

כדי לכתוב ביקורת עניינית על גיבוב הטיעונים של שני הפרופסורים אצטרך לכלות יותר מידי מזמני, אבל בלי התייחסות אי אפשר, אז הנה כמה הערות.

אילו שני הכותבים היו בקיאים קצת בנושא הם היו מבינים שהטיעונים שלהם נשמעו ונשמעים השכם והערב על ידי אלו שמטרתם לא לפתור בעיות אלא להעלים אותן. כדאי היה להם לקרוא את הספר של אברהם דורון "בזכות האוניברסאליות" כדי להבין מהיכן צמחו המדדים השונים לעוני ומדוע נתקבעה הגישה היחסית. אם היו רוצים עוד קצת ללמוד היו מגלים, בלי הרבה מאמץ, פרסום של הביטוח הלאומי הדן במדד של עוני מצד ההוצאה, שהוא אבסולוטי בחלקו, שעל פיו אחוז המשפחות העניות לא פוחת אלא עולה. אם קצת היו חושבים היו מבינים שעוני בחברה עשירה אינו נבחן באמצעות בעלות על מקררים, או שואבי אבק.

מלבד בעיות מדידה מעלים הכותבים את הטענה של "עוני מרצון", עוד פעם הגענו לחרדים: "בישראל מתלווה להגדרת העוני קושי נוסף: רבים מהעניים בקרבנו הם מה שמוגדר לעתים "עניים מרצון". הבולטים הם אלה ש"תורתם אומנותם" או אלה המעדיפים, משיקולים שונים, ישיבה בבית וקבלת קצבאות שונות על עבודה בשכר. האם גם אלה ראויים להגדרה "עניים"? אפשר שכן ואפשר שלא. על כל פנים, התשובה לכך מורכבת ותלוית השקפת עולם”. איזה תחכום, אלו מילים. אם הם היו בוחנים את נתוני העוני הם היו מגלים, בלי בעיה, שמתוך 394000 משפחות עניות, כ-94000 הם משפחות של קשישים, כ-160000 משפחות שיש בהן מפרנס או מפרנסת, ורק 140000 משפחות שבהן אין עובדים. נתונים אלה אולי היו מבהירים להם שהעניים ברובם הם קשישים או עובדים, אבל הם חכמים מידי כדי להתעסק במספרים, הם יודעים שהבעיה בעניים ולא בעוני, ולכן גם אינן צריכים לבדוק מה באמת קורה.      

גם אם היו יודעים את העובדות, זה לא היה משנה להם: " השקר והתרמית במדינתנו – בעיקר הנוהג, שזכה ללגיטימיות חברתית, לרמות את מוסדות המדינה ואת פקידיהם-הפכו מזמן לנורמה מקובלת בכל שדרות העם. למעשה, רבים הנכללים בסטטיסטיקות הרשמיות של העוני בשל רמת ההכנסה המדווחת שלהם, אינם עניים בפועל (לגבי המספרים יש הערכות גסות בלבד). אלה יכולים להיות עוזרת הבית המקבלת, לצד הבטחת ההכנסה, גם תשלום "מהצד" או "שחור" או השרברב שאינו מוציא חשבונית".   כולם שקרנים כולם, אבל בעיקר העניים, לא חס וחלילה הפרופסורים המכובדים, או אנשי עסקיים או מישהו אחר. בעקבות מחקר מעמיק, כנראה בשיחות עם עצמם, הגיעו הפרופסורים למסקנה שהשקר פושה בארץ, ולא רק זאת שהעניים משקרים יותר, והם בעצם לא עניים, אלא נצלנים של הקופה הציבורית. תחליטו, יש תרבות עוני של חרדים, החרדים הם גם שרברבים, זאת אומרת שהם עובדים ומשקרים. אז מה יש לנו פה, עובדים שקרנים, או בטלנים מנצלים?  

בנוסף, הם מנסים לשכנע אותנו שאין מקום להשוואות בינלאומיות, מופרכות לטענתם. שוב אם היו מעיינים בדו"ח של יוניצ"ף, למשל, בנושא ילדים עניים במדינות עשירות היו מגלים שאכן בישראל אחוז הילדים העניים הוא הגבוה ביותר בין המדינות המפותחות כ-33% בישראל (מתוך דו"ח העוני) לעומת בסביבות בין 2.8% ל- 4.2% בסקנדינביה (דו"ח יוניצ"ף). אבל זה לא ממש מעניין אותם, מעניין אותם לגבב גיבוב של שטויות שנראה מתוחכם אבל אין בו אלא תפיסת עולם שנועדה המקדשת את המדיניות הכלכלית בשני העשורים האחרונים אשר בגינה עלה אחוז העניים בישראל, כפי שיתברר בדו"ח העוני שיתפרסם השבוע ושייראה שלמרות הצמיחה שום דבר לא ממש השתנה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.