קצת על תגובות לדו"ח העוני ועל ביטחון תעסוקתי

איציק ספורטא

נראה שסוף סוף מבינים גם האטומים ביותר שיש משהו פגום, אם לא למעלה מכך, בממלכת דנמרק. נתוני העוני הקשים, שאפשר לומר שמדווחים כהלכה ביומיים האחרונים, גרמו גם לעיתון "הארץ" לפרסם מאמר מערכת בגנות התופעה: " המפלגות המתמודדות עתה יצטרכו להוכיח כי בניגוד לממשלת שרון, הן דואגות לא רק לכלכלה נכונה, אלא גם לכלכלה שלא תרמוס את כבוד האדם וחירותו". כמובן שזה לא משנה לאוצר שהופך יותר ויותר למן משרד שיודע לומר מה יהיה ולא מבין כלום במה שהווה. זה גם כמובן לא משכנע את הכתב הבכיר שטרסלר שכותב את המשפט הגאוני הבא: " ההיגיון מחייב שאם העוני היה כה רחב ועמוק, היינו רואים זאת בעיניים. אז אולי שיטת המדידה איננה מדויקת?". במקומו הייתי הולך לבדיקת עיניים.

אתמול בתוכנית מהיום ומחר נשאלתי על ידי המגיש אורן נהרי שאלה שנכתבה כאילו על ידי שטרסלר, הוא שאל מה הייתי עונה לאזרח שטוען שאם היו כל כך הרבה עניים הוא היה רואה אותם. עניתי לו שהייתי אומר שאותו אזרח הוא מנוול. כנראה שזה התואר המתאים לחכמים ומתחכמים אשר מאמינים רק למה שרואות עיניהם. אלה יכולים לפתח גישה פילוסופית חדשה ובמרכזה מה שאיני רואה אינו קיים.

כמו שידוע לכם מעל 41% מן המשפחות העניות הן משפחות עובדות. מספר הנפשות במשפחות אלו עולה על 50%. בכלל המדיניות בישראל היא לדחוף אנשים ונשים לשוק העבודה ושם להשאיר אותם לחסדי המעסיקים והשוק. אחת הפעולות שיש לנקוט היא השקעה מסיבית בפעולה שתשפר את התעסוקה והשכר אותו מקבלים העובדים, כמו גם את הביטחון התעסוקתי שלהם.

בדנמרק למשל מובטחת, בעצם, תעסוקה לעובדים תוך שמאפשרים למעסיקים גמישות, FLEXICURITY, כך שנהנים מכל העולמות האפשריים. כאשר לגו רצת להעביר את עבודת הייצור לצ`כיה היא התחייבה להכשיר את העובדים לעבודות אחרות בחברה. גם אלו שנאלצו לעזוב את מקום העבודה לא היו צריכים לדאוג מידי כיון שהמדינה מבטיחה להם דמי אבטלה נדיבים, אצלנו מבטיחים להם קדחת. מלבד זאת העובדים עוברים הכשרות שמאפשרות להם למצוא עבודה בייתר קלות. לא רק זאת הממשלה הדנית משקיעה בפעולות אלו כ-5% מן התוצר, במונחים ישראלים משהו כמו 30 מיליארד שקל. כך העובדים מרגישים ובפועל נהנים מביטחון תעסוקתי, המעסיקים נהנים ממה שנראה להם חשוב גמישות כך שכולם נהנים, רק זה עולה כסף ובישראל כל מה שעולה ואינו קשור לבעלי הון או ביטחון הוא בזבוז שיש לקצץ בו. בלי שינוי מהותי בתפיסה מצבם של עובדים בישראל ימשיך להיות רע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.