רגע לפני שהשמאל שוב יתבלבל

תום פסח

 כותרת דרמטית ב- Ynet: "אולמרט: חמאס איננו פרטנר". ובידיעה עצמה – הפירוט: ממלא מקום ראש הממשלה מכריז ש""אם תקום ממשלה בראשות או בהשתתפות החמאס, העולם וישראל יתעלמו ממנה". קוראים פלסטינים של   Ynetחשו בוודאי דאגה עמוקה: צוות המו"מ המורחב הישראלי כנראה יפורק עכשיו, כל ההצעות הנדיבות שהעלתה ישראל תיגנזנה, תוכניות הנסיגה מהשטחים יוחזרו למגירות, והממשלה תחזור למדיניות הקמת ההתנחלויות והחיסולים, ביתור הגדה המערבית למובלעות ונישול פלסטינים מאדמתם באמצעות גדר ההפרדה. זו עלולה להיות משמעות המדיניות החדשה של אולמרט.

אילולא היה מדובר בדיני נפשות, היה משהו משעשע באיומים האלו. הרי לא מתקיים כל משא ומתן, וישראל מעולם לא נהגה בממשלת אבו מאזן כבפרטנרית. כל צעדי הענישה שהוזכרו בפיסקה הקודמת כבר ננקטים כעת. מה שמדאיג יותר הוא שכמו בכמה צמתים קודמים, הישראלים שידיעותיהם על המתרחש בשטחים נשענות בעיקר על עמודי המערכת של העיתונים שוב "יתבלבלו". איך עלה החמאס אם שרון "נתן לפלסטינים הכל"?

לכן, לפני שתעמולת הימין תשוב ותתפשט, לפני שעוד כמה ממי שרואים את עצמם כאנשי שמאל ישתכנעו ש"אין עם מי לדבר", רצוי להזכיר שוב כמה עובדות יסוד על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים בחודשים האחרונים.

פינוי ההתנחלויות במסגרת ההתנתקות לא היה מהלך מבודד, בניגוד לאופן שבו הוא הוצג בתקשורת. התוכנית כולה הוצגה על ידי יועצו של שרון, דב וייסגלס, בראיון ב"הארץ" באוקטובר 2004. הנה תמציתה של "מורשת שרון":

ארי שביט: מה היתה חשיבותו העיקרית של רעיון ההתנתקות מבחינתכם?

וייסגלס: "ההתנתקות היא החומר המשמר של נוסחת הנשיא. היא בקבוק הפורמלין שבתוכו אתה מניח את נוסחת הנשיא כדי שתישמר בתוכו לתקופה מאוד ארוכה. ההתנתקות היא באמת פורמלין. היא מספקת את כמות הפורמלין הנדרשת כדי שלא יהיה תהליך מדיני עם הפלשתינאים".

שביט: בעצם המרתם את האסטרטגיה של הסכם ביניים ארוך טווח באסטרטגיה של מצב ביניים ארוך טווח.

וייסגלס: "הביטוי האמריקאי הוא לחנות בנוחות, Park Conveniently. ההתנתקות מאפשרת לישראל לחנות בנוחות במצב ביניים שמרחיק מאיתנו ככל הניתן לחץ מדיני. היא נותנת לגיטימיות לטענה שלנו שאין משא ומתן עם הפלשתינאים.

שביט: אם מה שאתה אומר הוא נכון, המתנחלים בעצם צריכים לארגן הפגנות תמיכה בשרון. הוא עשה שירות עצום למפעל ההתנחלות.

וייסגלס: "הם היו צריכים לצאת בריקודים סביב למשרד ראש הממשלה".

שביט: בעצם הרבצתם את תרגיל המאה.

וייסגלס: "כשאתה אומר תרגיל זה נשמע לא טוב. נשמע שאמרת דבר אחד ויצא דבר אחר. אבל זה כל העניין. הרי מה אני צועק כבר שנה? שאני מצאתי פטנט בשיתוף עם הנהלת העולם שלא יהיה כאן שעון חול. שלא יהיה לוח זמנים למימוש הסיוט של המתנחלים. דחיתי את הסיוט הזה לתקופה בלתי מוגבלת. כי מה שאני בעצם סיכמתי עם האמריקאים הוא שעם חלק מההתנחלויות לא מתעסקים בכלל ועם חלק אחר של ההתנחלויות לא מתעסקים עד שהפלשתינאים יהפכו לפינלנדים. זו המשמעות של מה שעשינו. המשמעות היא הקפאת התהליך המדיני. וכאשר אתה מקפיא תהליך מדיני, אתה מונע הקמת מדינה פלשתינית ואתה מונע דיון בנושאי הפליטים, הגבולות וירושלים. בעצם כל החבילה הזו שנקראת המדינה הפלשתינית, על כל הכרוך בה, ירדה מעל סדר יומנו לתקופה בלתי מוגבלת בזמן. וכל זה בסמכות וברשות. כל זה בברכה נשיאותית ובאישור שני בתי הקונגרס. למה עוד אפשר היה לצפות? מה עוד אפשר היה להביא למתנחלים?"

 ועכשיו בחזרה להווה: לאור העובדה שישראל הורידה את התהליך המדיני מעל הפרק, הרחיבה מאוד את ההתנחלויות בגדה המערבית, הנישול באמצעות הגדר וכל ההתעללויות היומיומיות במחסומים, לאור כל אלה הובסה ממשלת אבו מאזן ועלה החמאס. קשה לדעת מה יתרחש מעכשיו, אבל רצוי מאוד לא להיכנע לתעמולת "אין עם מי לדבר". מדיניות אחת עדיין לא נוסתה: הכרזה כנה על סיום הכיבוש ופעולה להקטנת מספרן הכולל של ההתנחלויות. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.