כמה פסקי דין, ועוד על קרקעות

איציק ספורטא

מערכת המשפט עובדת ללא לאות, באיטיות אבל בכל זאת. רציתי להפנות את תשומת לבכן/ם לכמה פסקי דין. בפעם השנייה בשבועות האחרונים נקנסה שתי חברות שזיהמו את הסביבה, כרמל כימיקלים בסכום של 700000 שקל, כמו גם רשות שדות התעופה ות.מ.מ ב-430000 שקל, זה לא מספיק אבל בכל זאת משהו. בית המשפט העליון קבע שפרוק חברה לצורך תכנון מס מהווה עסקה מלאכותית, שכידוע אסורה. עובד שחשף שחיתויות במקורות הוחזר לעבודה בצו בית משפט, עוד תופעה מבורכת, זכור הנשיא וויצמן שהתייחס לאנשים שכאלה כמלשינים.

פסק דין אחר של בית הדין האזורי בחיפה לא הכיר בזכויות פנסיה של עובד בטכניון גם לאחר שעבד שם עשרים שנה. עקיבא אלדר מביא את סיפורו של האיש, נחום מנחם, שכתב ספר בנושא אפליית מזרחים  ואף ניסה להיכנס לפוליטיקה בלא הצלחה. כעת הוא אינו זכאי לפנסיה כיון שלא היה עובד קבוע אלא עובד שחוזהו חודש מידי שנה. כך בודאי סבורים ראשי הטכניון יבוא מזור לקשיים הכלכליים של ההשכלה הגבוהה.

היום פורסם ב"הארץ" מאמר שתוקף את "הקשת הדמוקרטית המזרחית" על מאבקה בנושא הקרקעות, כמו רבים לפניו נציג המושבים טוען לצביעות. ומעלה את מצבם הקשה של מושבים בפריפריה, משום מה הוא שוכח את היישובים במרכז. לאורך המאבק, שהייתי שותף לו, לא הבנתי למה הנציגים הרשמיים של המושבים והקיבוצים כל כך רוצים בהסדרי הקרקעות שיטיבו בעיקר עם ישובי המרכז, ואינם דואגים לישובי הפריפריה. יותר מכך לא הבנתי למה נציגים של ישובי הפריפריה אינם מנתקים עצמם מהמאבק של הישובים המבוססים.

כמובן שגם בנושא של ישובי הפריפריה יש ויכוח והוא עם ערי הפריפריה שלהן אין קרקעות להתרחבות, כך שבניה צמודת קרקע נעשית בישובים החקלאים מה שגורם לאוכלוסיה מבוססת יותר לעבור אליהם ומנוע בכך את התפתחות הערים הללו. זאת תוצאה של חלוקת הקרקעות בישראל בכלל בין הישובים העירוניים ליושבים החקלאיים, וגם זה שווה מאבק שנמצא כעת בעיצומו.

בכלל נראה לי שלתקוף את הקשת הולך להפוך למקצוע אולימפי, המועמד ברוורמן שהתראיין בדאבוס אמר את המשפטים הבאים, בלי בכלל להישאל בנושא:  "אני רוצה להבליט דבר נוסף: הפכו בישראל בשנים האחרונות את התדמית של הקיבוצים והמושבים לכזאת של הברונים השודדים שהיו בארה"ב, שלקחו את האדמות של העם האמריקאי. אני חושב את ההפך – מדובר באנשים שהקימו את הארץ הזאת. צריך לתת לאותם אנשים שעיבדו את הקרקע, שחלקם כמעט רעבים ללחם, תמורה הוגנת על אדמותיהם. צריך לשפר את הדיל כלפי ההתיישבות. עם כל הכבוד לקשת המזרחית, הם הגזימו בהתקפה שלהם על ההתיישבות. לא מדובר רק בעניין כספי: פגעו באנשים האלה, הם ללא כבוד, נדהמים, השליכו אנשים שבנו את הארץ הזאת. זה לא מוסרי וזה מושחת". בשביל למשוך את המצביעים המסורתיים של מפלגת העבודה אפשר להפליג בשבחיהם ולתקוף אחרים שאינם כנראה לפי דעת המתראיין מצביעים כאלה, ממש טקטיקה מנצחת. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.