דיבוק צא

יוסי דהאן

לא עזרו טקסי הוודו, הפולסא דנורא, והקבורה הממלכתית שערך עמיר פרץ לשד העדתי, כעשרה מנדטים נמלטו לחיקו של אהוד אולמרט, בן הארץ, אשכנזי, יליד בנימינה ואחד הפוליטיקאים המושחתים ביותר שאי פעם שירתו בתפקיד ציבורי בארץ הזאת.  ניר חסון מדווח על כך ב"הארץ":

" אני שומע כל מיני תירוצים: טוענים שהוא לא יודע אנגלית, אז אני מסביר שאם כך, אולי נמנה את הפרופ` היגינס מ`גברתי הנאווה` לראש הרשימה. אחרים אומרים שהוא לא היה שר ושאין לו ניסיון, אז אני מספר על ניסיונו כראש העיר שדרות וכיו"ר ההסתדרות. טוענים שהוא צעיר, רק בן 53 – ואני מזכיר שארלוזורוב היה בן 33 כשנרצח והרצל בן 44 כשמת. אבל הסיבה האמיתית היא שהם לא רוצים שמרוקאי ינהיג אותנו. אני אומר להם: `בואו נדבר תכלס`, אבל הם מכחישים בתוקף" – כך מספר אליאב, מתומכיו המובהקים של פרץ, על מצביעיה המסורתיים של המפלגה.

"אין לי ספק שההתנגדות לעמיר היא ממניעים גזעניים טהורים", אומר ראש מטה התכנון של המפלגה ואחד האנשים המקורבים ביותר לפרץ, עו"ד יובל אלבשן. הוא מספר על פגישות שערך עם אנשי אקדמיה, שבהן "עברנו על כל סעיף ונקודה במצע, והם הסכימו על הכל. בסוף הפגישה שאלתי `למה אתם לא מצביעים בשבילו? האם אין פה גזענות?` ואז אנשים שתקו. השתיקה הזו ביישה אותם".

יותר מגורם אחד בעבודה מעריך כי אחת הסיבות לאבדן המנדטים הללו היא מוצאו המזרחי של פרץ. המגזר שמואשם יותר מכולם ב"הצבעה עדתית" הוא מגזר הקיבוצים. "הקיבוצניקים מצביעים תמיד ליפי הבלורית והתואר. לא מדברים על זה, אבל הנתונים מדברים בעד עצמם. בהצבעה אחר הצבעה מועדפים מועמדים אשכנזים", אומרת ענת גרא, תושבת קיבוץ אפיקים, שהיתה פעילה במטה פרץ בבחירות לראשות המפלגה"".

לנוכח מנוסת מצביעים אשכנזים מסורתיים הקימה לאחרונה המפלגת העבודה מטה לתחייתו מחדש ושחרורו של השד העדתי מן הבקבוק, מטה מחזירים בתשובה, שירגיע את הבוחרים האשכנזים שהשד, כלומר המועמד המרוקאי משדרות, לא כל כך נורא.

על מנת לעדן את תדמיתו של המועמד הפרימיטיבי בעל האנגלית הרצוצה, הוחלט לחזק את דימויו התרבותי, הוקם מטה אמנים, סופרים ואנשי רוח התומכים במועמד הפרא, מסר הרגעה לבוחרים בעלי טעם תרבותי מעודן.

חברי יוסי יונה אומר זאת באופן ברור יותר "פרץ מציב אתגר לציבור – להתגבר על הגזען הקטן שבתוכנו".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.