מקור קללת המלחמות

יוסף אלגזי

          ערוץ הטלוויזיה "ארטה" הקרין ביום שלישי השבוע (31.1) שני תחקירים תיעודיים (לצערי רק בצרפתית ובגרמנית וללא כתוביות בעברית ובערבית) תחת הכותרת, "הנשק וכו` – ארצות-הברית והמלחמה". שני התחקירים מנסים להשיב לשאלה: מדוע, למרות סיומה של המלחמה הקרה, ארה"ב מתעקשת למצוא לעצמה אוייבים חדשים כדי לנהל נגדם מלחמות ולגרור אחריה מדינות נוספות ?

          התחקיר התיעודי, "מקור המלחמה" (95 דקות), אותו ביים יוג`ין יארצקי בארה"ב, חושף את התפתחותו וגידולו  של הקומפלקס הצבאי-תעשייתי האמריקאי שהגיע למימדים של תמנון מפלצתי אדיר כוח ורב זרועות. המדינאי הראשון שהזהיר מפני כוחו המתעצם והמסוכן של הקומפלקס הצבאי-תעשייתי היה לא אחר מאשר הנשיא האמריקאי  אייזנהאור, שלא היה חלילה רודף שלום. הוא דיבר עליו בהרחבה ובהדגשה בנאום הפרידה שלו עם סיום תפקידו כנשיא בשנת 1961.

הקומפלקס הצבאי-תעשייתי האמריקאי צמח מקשרים הדוקים מאוד, תחילה, בין מפקדי הצבא ואילי תעשיית הנשק, בהמשך, הצטרפו אליו פוליטיקאים בקונגרס האמריקאי, ובשנים האחרונות, חברו אליו מכוני מחקר ואמצעי תיקשורת. התופעה מוכרת לנו גם במקומותינו. אגב, יהיה מעניין לערוך מחקר שיגלה מה חלקה של ארה"ב בחרחור המלחמה הבלתי פוסקת בין ישראל ושכניה הערבים, ואלו רווחים היא מפיקה ממנה.

      

    מאז סיום מלחמת העולם השנייה ועד ימינו, הקומפלקס הצבאי-תעשייתי האמריקאי הוא המניע המרכזי בכל המלחמות בהן השתתפה ארה"ב, באופן ישיר ובאופן עקיף. המלחמות שימשו שדות-ניסוי לאמצעי מלחמה מתוחכמים וקטלניים ביותר שיצרו תעשיות הנשק בארה"ב, אמצעי לחיזוק שליטתה האימפריאליסטית של ארה"ב בעולם, כלי להפלת משטרים שהתנגדו לשתלטנותה ולחמדנותה,או, לקידום משטרי-בובות רודניים לרוב, מקור לניצולן הכלכלי של מדינות ואוצרות טבע ואנוש. אחד הדוברים המרכזיים בסרט התיעודי הסביר בצורה קולעת, שמטרת מלחמותיה של ארה"ב היא להפוך לאימפריה הרומית של ימינו, ל"רומא" כלשונו. וכמו ב"רומא", גם בארה"ב, מדינאים בשלטון ובכירים בצבא הפיקו ומפיקים רווחים אגדיים.

          בשתי המלחמות המתועדות במיוחד בסרט, המלחמה בווייטנאם והמלחמה הנמשכת בעיראק, מציג הסרט  ללא  קושי מיוחד כמה ממנגנוני  השקרים והמניפולציות שמפעילה ארה"ב כדי להצדיק את מלחמותיה. ארה"ב, יוצאת לכל מלחמותיה בשם החרות והדמוקרטיה כביכול, וכך שיכללה את הצביעות לדרגה של אמנות.   .

הרוב המכריע של המרואיינים בסרט, אם לא כולם,  הם אמריקאים, סנטורים, בכירים בצבא ובסי.אי.איי., סופרים ועתונאים, בכללם בנו ונכדתו של אייזנהאור.

          נכון שהכוח העיקרי שמנהל את המלחמה בעיראק הוא צבא הקבע האמריקאי, אך זה מסתייע באין ספור כוחות, חלקם לא מזוהים, המופעלים על-ידי חברות פרטיות והמשמשים בתפקידי שיטור ואבטחה. כך התברר, שחלק מהחוקרים המענים בכלא הידוע לשימצה באבו ע`רייב לא השתייכו למשטרה הצבאית של צבא ארה"ב, אלא היו מומחים לניהול חקירות של שבויים ושל עצורים שהועסקו על-ידי חברות פרטיות.

      

    את הסרט התיעודי השני, "לוחמים להשכיר" (30 דקות), ביימו ז`אן-פיליפ ספי ומישל הייניגר משווייץ. הסרט חושף, שלצד הצבאות הסדירים של ארה"ב ובנות בריתה בקואליציה המלחמתית בעיראק, פועלים כ-10,000 לוחמים פרטיים, דהיינו שכירי חרב שגוייסו על-ידי חברות פרטיות. מסתבר שהממשל האמריקאי הצליח להביא את ההפרטה גם לשדה המלחמה. שכירי חרב אלה עוסקים בין השאר באמון הצבא העיראקי החדש, בשמירה על מתקני נפט ושאר מפעלים המנוצלים בעיקר על-ידי תאגידים אמריקאים, באבטחת שגרירויות וכמובן של אנשי עסקים המגיעים לעיראק הכבושה כדי לגרוף רווחים גדולים.

          "ארטה" התחייבה לשידורים חוזרים של שני הסרטים – לא להחמיץ, שווה לראות אותם ולגייס חברה או חבר לתירגום.   

           

           

           

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.