חולה נולד

איציק ספורטא

ברשת השידור ABC, אחת מהרשתות הגדולות בארה"ב, עלו על רעיון מבריק, תוכנית מציאות שבה יספקו טיפולים מצילי חיים לאנשים, ילדים, שאין להם ביטוח בריאות. אז למישהו יש גידול במח, מה עליו לעשות? להתפשט ערום ועריה ולחתום על חוזה עם הרשת שבבעלות "דיסני" שמתחייבת לספק את הטיפול. אני לא מבין מה ההתרגשות בישראל עושה מעשים טובים כאלה דודו טופז כבר שנים, מפעם לפעם הוא מתרים את שועי ארץ, ואזרחים סתם כדי להציל ילדה או ילד. הרי נאמר המציל נפש אחת וגומר. להתריע על הניסויים הללו בבני אדם נראה אנכרוניסטי בעולם המתקדם של היום, שבו בני אדם אינם אלא כלים בידי האינטרסים הכלכליים. יהיה זה כעובדים, כצרכנים או כחולים או כמו כל דבר אחר, העיקר שאפשר יהיה לייצר מהם רווחים ללא השימוש הזה הם ממש מיותרים.

השימוש הכלכלי בחולים הוא המצאה רבת דמיון, אם עד עכשיו חשבנו על אנשים חולים כמעמסה על החברה הדינמית והצעירה השואפת לשלמות של המאה העשרים ואחת, הנה באות רשתות הטלוויזיה והופכות אותם למשאב כלכלי. אני הייתי מציע למתכנני תוכנית המציאות לא לטפל סתם באנשים אלא לתת להם להתחרות בהרמת משקולות, למשל, כדי לזכות בפריבילגיה הזו כדי שיהיה יותר מעניין. אם לא יהיו מספיק משתתפים אפשר יהיה לייצר אותם על ידי כך שמפעלים יזהמו את האוויר והמים וייצרו מוצרים שפוגעים בבני אדם, כך לא יחסרו מועמדים לתוכניות המבחילות הללו.

הצופים המשתפים פעולה עם האינטרסים הכלכליים הללו לא יזוזו מהכורסאות כדי לדרוש מהחברה בה הם חיים טיפול רפואי מתאים או בכלל תנאי קיום המאפשרים חיים בכבוד לכולם, כי למה להם הרי הם בסדר. ההתבהמות הזו באה במסווה של קידמה, העולם מתנהל למה לפעול אם המלאכה נעשית בידי אחרים. אנו חיים בעולם מתקדם, וליברלי שבו לפרט יש רק משמעות אחת לשרת את אלו שנועדו מטבע בריאתם למשול בנו.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.