כופר, המסכנים החדשים, חיסול העוני

איציק ספורטא

מבקר המדינה החליט להוציא דו"חות קצרים לעיתים מזומנות על נושאים מנושאים שונים. הדו"ח האחרון נוגע לתשלומי כופר של מעלימי מס. וכך כותב המבקר: "עברייני המס המשלמים כופר אינם "מטיבים" עם המדינה בתשלום הכופר. המדינה מטיבה עמם בהסכמתה לתשלום הכופר". עוד מציע המבקר לפרסם שמותיהם של משלמי הכופר. אולי יצא מזה משהו.

באותו יום התקיים ראיון עם פנחס רובין פרקליטם של בעלי ההון ומבכירי מתכנני המס בישראל. תכנוני מס, אגרסיביים או לא, הם דרך מתוחכמת לא לשלם את מלוא חבות המס בטענות מטענות שונות. הפרקליט הנ"ל מציג את לקוחותיו כמקופחים באזרחי המדינה. כאשר נשאל" איך זה לייצג כל הזמן את הצד החזק?" הוא עונה "הצד החזק הוא הרבה פעמים הצד הנרדף והמקופח – בשל היותו חזק". מזל שלא למדתי אצלו לוגיקה החזק הוא החלש, והחלש שילך לחפש את החברים שלו. כאשר דן בעזיבתה של אריסון את ישראל הוא אומר "… כל אדם אחר שהיה סופג את קיתונות הרותחין שהרעיפו עליה בתקשורת, היה חושב פעמיים עם מקומו בישראל". זכור לי שעלות המעבר שלה למיאמי היה עשרות מיליוני דולרים. על משפחת עופר הוא אומר: "עשו למשפחת עופר דלגיטימציה באופן הצגתה מול רשויות המדינה. עשיר ורע לו, תורם ורע לו" (ליטל דוברוביצקי ודורית בר, אנחנו עם קנאי, מגזין ממון 7/2/2006). עיני מלאו דמעות למשמע הטענות הללו, רק פתאום נזכרתי שלאריסון נאמנויות לרוב שהמס עליהם במירב הוא עשרה אחוז, וביותר מחצי מיליארד השקלים שהמדינה תעביר למשפחת עופר על חלקם בבתי הזיקוק, והדמעות יבשו מעצמם. אולי כדאי לשמור את הזעם והדמעות ל-26% מן העובדים במדינה ששכרם הממוצע הוא 1945 שקלים בחודש. תמיד אני מתפלא על העדינות והפגיעות של מי שיש לו הרבה, ועל אלו המגינים עליהם, לעומת הברוטאליות והנוקשות ביחס לאלו שאין להם, כי אולי הם אינם עדינים אלא סתם מנסים לשרוד.

הנה הוא בא עוד פעם ומצהיר מה שאף אחד אחר לא מעז, חיסול העוני תוך שלוש שנים. פתאום נתניהו בעד מס הכנסה שלילי, והורדת המע"מ ל-14%, והעלאה של גמלאות הזיקנה, ולא לשכוח את משלמי המס המסכנים, ועוד. נהדר שיש בחירות מפעם לפעם וצריך למצוא חן בעיני אלה שבין בחירות שקופים. כמו כן דימוי חדש ישן בא לעולם נתניהו כאבא שדואג לילדיו, דימוי זה חזר גם בראיון עם גדעון סער. רק יש בעיה קטנה שנתגלתה בראיון של המועמד בחדשות ערוץ 10 (אגב, ראיון ארוך מן הרגיל במסגרת שידור חדשות). שם התברר שחיסול העוני אינו אותו עוני הנמדד בדו"חות הביטוח הלאומי אלא עוני על פי נתניהו, כמובן שהוא לא הבהיר מהי ההגדרה שלו את העוני. באותו יום מדווח על דבריו של מנכ"ל הביטוח הלאומי הטוען שהמדיניות הכלכלית, של אותו נתניהו בתמיכת אולמרט, פגעה באופן חריף בעניי ישראל, קיצוץ הקצבאות בתוספת הטבות מס במיליארדים בעיקר למבוססים בחברה, פגעה אנושות בחברה הישראלית.    

במערכת הבחירות הזאת כולם בעד העניים, והרבה מדברים בעד המעמד הבינוני, בשלב זה אף אחד אינו מציע להעלות את התקציב כך שההוצאה לנפש תגדל ולא תקטן כמו בתקציב 2006. בלי זה ידברו על שינוי בסדרי עדיפויות בתוך התקציב, זה יכול לשנות אבל לא באופן מהותי את מצבם של אזרחים. רק כדי לסבר את העין ההוצאות על ביטחון היו גבוהות ב-15% מהתקציב, פעם הייתי רוצה שההוצאות החברתיות גם הן תחרוגנה מן התקציב, ואז נדע שאכן זה נושא חשוב ולא נושא שעולה רק לעת בחירות כדי למשוך מצביעים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.