האם ישראל היא מדינת אפרטהייד? ונפלאות הדרך השלישית

יוסי דהאן

גם כאן בארצה של המלכה לא עוסקים בשום דבר אחר מלבד "התנגשות הציביליזציות", אפילו את סרן קירקגור, הפילוסוף האקזיסטנציאליסט הדני המנוח,  גררו לדיון על הקריקטורות בעיתון הדני. את הרשע בממלכה הבריטית מגלם בימים אלה בבריטניה מטיף דתי אלים וגזען בשם אבו חמזה, אי אפשר היה הדמות טלגנית הולמת יותר לגלם את השטן עבור קהל הצופים הבריטי. אבו חמזה , מזוקן,סומא עם יד תותבת בעלת קרס מתכת מעוגל הוא סיוט מהלך על שניים. קפטן הוק זה נזרק לכלא לכמה שנים וכשהוא ייצא משם הוא כנראה יוסגר לארצות הברית.

ה"Guardian" חולל סערה לא קטנה השבוע, העיתון שני מאמרים ארוכים של כתב העיתון במזרח התיכון Chris McGreal, המצביע על הדמיון שבין שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה לבין המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים בשטחים והפלסטינים אזרחי מדינת ישראל. בעקבות שני המאמרים הללו זרמו תגובות רבות לעיתון, וביום רביעי האחרון העיתון פרסם חלק מהן, בין המגיבים כאלה המתנגדים להשוואה וכאלה התומכים בה. אחת מהן היא של ההסטוריון בני מוריס, מוריס מצדיק את מדיניות ההפליה וההגבלות על חופש התנועה של הפלסטינים כמו גם את הקמת החומה שלטענתו "תגרום לכמה פלסטינים חוסר נוחות" כתגובה צודקת לפיגועי הטרור, על ההפליה כנגד ערביי ישראל, מגיב מוריס בטיעון הנוק אאוט השגרתי הבא:  "אז מדוע הם מעדיפים לחיות כאזרחים בישראל ולא להיות להיות אזרחים במדינה הפלסטינית". גם מנהל מכון ון ליר שמשון צלניקר יוצא נגד ההשוואה הזו, השוואה שלדעתו גם שחורים דרום אפריקאיים שביקרו בישראל דחו. אולם אורי דיוייס וחיים בראשית, פרופסור לקולנוע ישראלי המלמד בלונדון, מברכים על ההשוואה.

בזמן האחרון שמעתי לא מעט אנשי שמאל נפעמים מהשגיו של ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, הדרך השלישית הפכה מושא לקנאה, ב"Gurardian" התפרסם השבוע ראיון ארוך עם Danny Dorling  פרופסור לגיאוגרפיה מאוניברסיטת שפילד הממפה את אי השוויון בבריטניה. דורלינג הוא אקדמאי מן הזן הנדיר המסוגל להפוך סטטיסטיקות מורכבות לשפה אנושית ברורה ופשוטה. אחת ממסקנותיו היא שמקום מגוריך קובע פחות או יותר את גורלך, את ההזדמנויות החינוכיות והתעסוקתיות ואת תוחלת חיייך. הוא מצא ששיעור התמותה בעיר הסקוטית גלזגו גבוה פי שניים וחצי מאזורים מבוססים בדרום אנגליה. כמו גם שלאזורים שבהם התושבים זקוקים מאד לטיפול רפואי מוקצים פחות משאבים מאשר לאזורים שבהם התושבים נזקקים הרבה פחות.

באשר לדרך השלישית של טוני בלייר, דורלינג וחבריו למחקר מצאו שאי השוויון בין השנים 1990 ל 2000 התרחב (שנות כהונת בלייר , כמות העושר שהחזיק העשירון העליון גדלה  מ47%   ל 54%, מבחינה זו הדרך השלישית היא בעצם הדרך ראשונה, זו הקפיטליסטית הבלתי שוויונית המוכרת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.