מי נגד שכר נמוך ובעד הסכמים קיבוציים?

איציק ספורטא

האם הייתה הפיכה ברשות התאחדות התעשיינים? דווח שיושב ראש התאחדות התעשיינים אמר: "אני לא חושב שמישהו יכול להתקיים משכר מינימום", זה נכון, וידוע, אבל עד היום לא נראה היה שזה מעניין במיוחד את התעשיינים, שטענו שעלות העבודה היא הבעיה שאי אפשר להעלות את שכר המינימום כי אז עסקים יפשטו את הרגל.

היו"ר מצוטט כאומר שהשכר הממוצע בתעשייה גבוה מהשכר הממוצע במשק ב-2000 שקלים. זה נכון, אבל כרגיל זה לא כל הסיפור. שכר ממוצע במקום כלשהו מקבץ יחדיו אנשים בעלי מקצועות שונים המקבלים שכר שונה. יותר מכך, גם בין התעשיות השונות השכר הממוצע שונה. רק לדוגמה, בתעשיית טקסטיל ומוצרי הלבשה השכר הממוצע הוא 6631 ₪, בתעשיית הנעליים והעור השכר אף נמוך יותר  5535 ₪. כמובן שהשכר הממוצע בתעשייה אינו כל הסיפור, כ-14% מן העובדים בתעשייה משתכרים פחות מחצי מהשכר הממוצע במשק, שכר ממוצע של כ-2200 שקלים בחודש. שלא לדבר על עובדי קבלן וחברות כח אדם המועסקים בתעשייה.

גם כך עדיין מעודד לשמוע שיו"ר התאחדות התעשיינים מעוניין בשכר גבוה ובהסדרת יחסי העבודה בהסכמים קיבוציים. אני מנסה לקבל את הדברים כפשוטם, אף שעולה בי החשש שהסכמה זו היא תוצר של חולשתם של רוב העובדים ואולי ניסיון למנוע חקיקה שתכביד על התעשיינים. צריך לחכות ולראות האם אלו מילים סתם או שיש מאחוריהם פעולה ממשית.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.