התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה

איציק ספורטא

אתמול פורסמה התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה. תוכנית מקיפה שכוללת השקעה של 68 מיליארד שקלים בארבע השנים הקרובות. זאת לזכור השקעה זו תחזיר אותנו בערך לרמת התקציב לפני שפע התוכנית הכלכליות של סילבן שלום ובנימין נתניהו.

תוספת התקציב תושג בדרכים הבאות:" צמיחה של כ- 5%: למעלה מ-  50 מיליארד ₪ – על פני 4 שנים. הפסקת מתן עדיפות לבניה בהתנחלויות על פני הנגב הגליל וירושלים. קיצוץ משמעותי בתקציב המושקע בשטחים באזורי התנחלויות מבודדות בלבד ולא בגושי ההתנחלויות, ויישום דו"ח טליה ששון: הפסקת התמיכה במאחזים בלתי חוקיים: כ- 10 מיליארד ₪ על פני 4 שנים. התייעלות מתואמת במשרד הביטחון במסגרת התוכנית עליה שוקד הרמטכ"ל: 2 מיליארד בשנה – סה"כ 8 מיליארד על פני 4 שנים". כך שרוב המשאבים יגיעו מהצמיחה כלכלית וקיצוצי תקציב בנושאי בטחון והתנחלויות. 

כמו כן התווסף יעד לאבטלה, 5%, בנוסף ליעדים הכלכליים שנשארו כשהיו, 3% גירעון, אינפלציה של 1-3%, צמיחה של 5% בשנה, והפחתת אי השוויון לזה שהיה בתחילת שנות ה-90. הייתי מצפה גם ליעד של הפחתת העוני ולא לאמירה כללית: "מאבק חסר פשרות בעוני". כמו כן ראוי היה, לפחות, להקפיא את הפחתת המיסים המתמשכת, המטיבה בעיקר עם העשירון ה-10 ואלה העומדים בראשו.

            

במשך אתמול האזנתי וצפיתי בתוכניות אקטואליה רבות, הרושם שנוצר אצלי שאמצעי התקשורת לא התייחסו ברצינות לתוכנית הזאת. ברשת ב` בתוכניתו של גבי גזית הביאו את האורקל מ"הארץ" שטרסלר כדי שיאמר את דבריו, בתוכנית 6 עם, בערוץ 2, המומחה התורן היה פלוצקר. משני אלה, ממעריציו של נתניהו כאשר זה היה בשיא כוחו, אי אפשר היה לצפות להרבה מידי. בחדשות של שלושת הערוצים היה דיווח קצר, בערוץ 2 הידיעה הוצגה במסגרת מקוצרת של כמה שניות. כולם דרך אגב, הביאו את אמירת הרי פוטר של ברוורמן, כאילו זו הייתה מרכז התוכנית הכלכלית. רק התוכנית "ערב חדש" הקדישה את הראיון הראשון לברוורמן.

התוכנית הזו היא ממש מינימאלית לטעמי. בכל זאת יחסית לתוכניות של המפלגות האחרות שטרם פורסמו בשלמותם, אתר האינטרנט של הליכוד נמצא בשיפוצים ותוכניתה של קדימה להשקעה של שני מיליארד שקל לשנה עדיין לא פורסמה, תוכנית זאת היא התחלה בדרך לחברה טובה יותר. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.