להפיץ דמוקרטיה ונגד רומנטיקה בטחונית

יוסי דהאן

הידיעה המרכזית הבוקר ב"ניו יורק טיימס", מאת כתב העיתון בירושלים Steven Erlanger, המסתמך על מקורות דיפלומטיים ישראליים ואמריקאיים, מגלה שארצות הברית וישראל דנות בדרכים למוטט את השלטון הפלסטיני ולגרום לכך שאנשי החמאס שנבחרו בבחירות האחרונות ייכשלו בתפקידם ושלאחר מכן יוכרזו בחירות חדשות. הכוונה, כותב הכתב, היא למוטט את הרשות על ידי מניעת תקציבים ופגיעה בקשריה הבינלאומיים, ולגרום לכך שנשיא הרשות אבו מאזן יכריז על בחירות חדשות. התקווה של ישראל וארצות הברית היא שחיי הפלסטינים תחת שלטון החמאס יהיו קשים,  כך שהדבר יגרום לפלסטינים להחזיר את תנועת הפת"ח לשלטון.

 

לאמריקאיים ניסיון עשיר בהפלת ממשלות שנבחרו בבחירות דמוקרטיות , בשנות החמישים בגואטמלה ובשנות השישים בצ`ילה, בימים אלה הם מנסים עסוקים בהפצת הרעיון הדמוקרטי בעירק. ואילו בישראל רוצים כנראה להחזיר לחיים את אגודות הכפרים.

כתב העיתון מדווח, שהישראליים והאמריקאיים מתכוננים להציב בפני חמאס ברירה: או שתכירו בישראל, תכריזו על הפסקת הטרור ותכירו בהסכמים הישראליים פלסטינים או שנמוטט אתכם. הדרך למוטט את הרשות היא בעיקר באמצעות מניעת העברת כספי המיסים המגיעים לכ 60 מיליון דולרים ליום, כבר היום לפלסטינים יש גירעון חודשי בסך שישים מילון שקלים, בטווח של שנה החמאס ימצא את עצמו עם גירעון של כ מיליארד דולר ולא יהיה מסוגל לשלם שכר ל 140 אלף הפלסטינים המועסקים בסקטור הציבורי, שליש מהמפרנסים הפלסטינים.

"האם אנגליה ואמריקה לקחו סיכונים כלפי גרמניה שביקשה להשמידן במלמת העולם השנייה? איש לא מונע מהם את הזכות להקים משפחה, אבל שיגורו בג`נין במקום באום אל-פחם. הרומנטיקה נוגעת ללב, אך כאן מדובר על חיים ומוות, והזכות לחיים". דברי שופט בית המשפט העליון מישאל חשיןי בדיון בבג"ץ בעתירות לביטול התיקון לחוק האזרחות. והשופט עם האנלוגיה הזו עוד נחשב בעיני חלק מהקהילה המשפטית לקול הצלול של זכויות אדם ודמוקרטיה בבית הדין הגבוה לצדק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.