תורת המספרים הקטנים

איציק ספורטא

היום נעסוק במספרים 18, 2.1 ו-4.3. 18 הוא מספר המשפחות שלכל צורך ועניין שולטות במשק הישראלי. 2.1 לאלף הוא מספר המיטות באשפוז כללי בבתי החולים ו-4.3 הוא מספר עורכי הדין לאלף נפש. שני המספרים הראשונים מייצגים את ההצלחה הכבירה של הכלכלה הישראלית. מתבטאת בהם תורת הצמצום הכלכלית. לכמה שפחות אנשים יותר משאבים ולכמה שיותר אנשים פחות מיטות. העיקר שיהיה פחות ממשהו, חוץ מעורכי דין שלהם נדרש יותר ויותר.

כאשר במרכז ההוויה הכלכלית נמצאת התחרות אמור להיות מפתיע שהריכוזיות במשק גדלה, אבל זה רק לאלו הסבורים שתחרות מתנהלת בעולם סטרילי שבו אין שחקנים גדולים וקטנים בעלי כח כלכלי שונה. בעולם הכלכלי, בעיקר הישראלי, אותן משפחות מחליפות את המדינה כבעלים של עסקים מופרטים מה שמגדיל את עוצמתן גם ביחס לבלי עסקים אחרים במשק הפרטי. כדי שאלה לא ינצלו את עוצמתם ממנים מפקחים, למשל הממונה על ההגבלים העסקיים, אם עוקבים אחרי קידומם המטאורי של המפקחים בעולם העסקים לאחר ביצוע תפקידם הציבורי מבינים שממש לפקח אי אפשר. דרך אגב כך גם קורה לבעלי התפקידים הבכירים במערכת המיסים, לא פעם לאחר שעזבו את תפקידם הם מייעצים לבעלי ההון כיצד אפשר לתחמן את מערכת המס.

אם כבר תחרות למה לא לעשות מבתי החולים מעין מפעלים שהיעילות היא המדד היחיד שלהם. אחד ממדדי היעילות יכול להיות תפוסה של מיטות, כמו בבתי מלון, מתברר שבישראל אין כמעט מיטה פנוייה אף פעם, תפוסה של מעל כ-95% כל הזמן. מעניין למה במקומות אחרים בעולם עוד לא הבינו את הפטנט הזה, ושם משום מה יש יותר מיטות לנפש מאשר בישראל. זה לא תמיד היה כך אבל ככל שהמדיניות הכלכלית הפכה ליותר נאו-ליברלית כך מספר המיטות פחת, ב-1975 היה מספר המיטות 3.27 לאלף נפש, ב-1950 3.43 ורק בשנות השמונים מספר המיטות ירד מ-3 ל-1000 נפש. כמובן שבמרכז הארץ מספר המיטות גדול יותר מאשר בצפון או בדרום שם המספר הוא 1.5 ו-1.4 בהתאמה.

אבל העיקר שיש עורך דין פנוי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.