נתן זהבי ואודטה

איציק ספורטא

רציתי להפנות את תשומת הלב לתוכניתו של נתן זהבי בערוץ שלוש המשודרת בימי חמישי ב- 18:15, תוכנית זו היא היחידה בתקשורת הישראלית הכוללת רק כתבות בנושאים חברתיים. בתוכנית האחרונה, למשל, כתבה אחת עסקה במשפחה שבה אישה ושלושה ילדים אשר בנק טפחות איים לפנות בגלל שלא שולמה המשכנתא, כמובן שבעקבות העיסוק בכך הסכים הבנק לדון בנושא שנית. כתבה נוספת עסקה בתוכנית וויסקונסין שכידוע מכריחה את המשתתפים בתוכנית לעבוד במקומות שונים תמורת הקצבה הזעומה שהם מקבלים. בחישוב פשוט מתברר ששכרם לשעה כ-13 שקל, נמוך משמעותית משכר המינימום. בתוכנית רואיינה אישה בת 59 שעובדת בבית חולים, ואדם בין 65 שקבלו מרה על משטר החירום בו הם נתונים. שני אלה הם הבעיה של מדינת ישראל ולכן צריך להתעמר בהם. הכתבות הן ברורות בלי התחכמויות ומדויקות. הלוואי והיו תוכניות כאלה בערוץ הממלכתי, שבו מיליון תוכניות אקטואליה ושום תוכנית חברתית, ובערוצים המסחריים המרוצים מעצמם עד בלי די אבל חצי שעה בשבוע כדי לשדר כתבות מהסוג שלמעלה אין להם מקום. איפה רשות השידור הרשות השנייה?

בערוץ 10 משודרת תוכנית בשם "אודטה" זוהי תוכנית סגנון חיים. תוכנית זו משודרת מידי יום פעמיים, כך ששתי שעות שידור יומיות מוקדשות לכך. זוהי תוכנית קלאסית של קידום עניינים אישיים של המופיעים בה, יהיו אלה יועצים, או מאפרים, או ספרים, או טבחים או כל דבר אחר. לתוכנית מוזמנים באופן סדיר אנשים שנראה שהייעוץ שלהם מבוסס על הסיינטולוגיה. למשל, בשבועות האחרונים, מופיע שם המיליונר מפלורידה המייעץ בעניינים שונים. הייעוץ שלו מבוסס על תורתו של רון האברד שהוא מייסדה של הסיינטולוגיה שבמדינות מסוימות קרויה כנסיה. האינטראקציה בין היועץ למנחה נראה כמו דו שיח של שותפים לדעה. בדרך כלל האייטמים הללו ארוכים מהרגיל. ראוי היה שיודיעו לצופים על מה מתבסס הייעוץ הזה.

תוכנית זו מפנה את הצופים למספר טלפון שבדרכו הם מופנים למספרי טלפון של כל מי שמופיע בתוכנית, כך שלא רק שאנשים מקדמים עצמם בתוכנית אלא גם הם מגייסים לקוחות דרך תא הטלפון של אותה תכנית. על פניו זה נראה לי בעייתי. איפה הרשות השנייה?   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. גלעד

    זהבי אכן אדם גדול ודגול הוא עושה קילומטרים עבדתי איתו פעם יש לו נשמה גדולה לכל האנשים המדוכאים והמסכנים.
    צריך עוד אלף כמוהו.