• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אוריינטליזם וגזענות ככלכלה עולמית

נירית צארום

במילים נמלצות פותח סבר פלוצקר את הראיון ("אויבי העולם השטוח" טור שישי, מגזין ממון, 17/2/2006) עם תום פרידמן שכתב את הספר "העולם הוא שטוח" : "העיתונאי מספר 1 בעולם, ומי שראוי  לתואר המעצב  המוביל של דעת הקהל הבינלאומית". והעולם אליבא דה פרידמן וחברו סבר פלוצקר שטוח אירופוצנטרי קפיטליסטי וצבוע באופן שמעורר קשת שלמה של רגשות שהדומיננטי בהם הוא שאט נפש .

החוויות המכוננות של העולם השטוח, שמתאר פרידמן הן: ה-9 בנובמבר 1989, יום הנפילה של חומת ברלין, וה-22 במאי היום שבו הושקה  גירסת  3.0 של תוכנת חלונות למחשבים אישיים. האירופוצנטריות שמאפיינת את צורת החשיבה של תום פרידמן כמו גם את זו של סבר פלוצקר, לא נעשית רק בעצם ההתמקדות בחוויה האירופית- אמריקאית אלא גם במשמעות שניתנת לחוויות אלה.

שתי החוויות המכוננות את הכלכלה העולמית  לפי תום פרידמן ממושמעות על ידו ועל ידי פלוצקר בהתאם למיתוס הנאורות : נפילת חומת ברלין הביאה לתחילתו של עידן שבו נוספו דמוקרטיות חדשות ורשת האינטרנט הביאה לצורות רבות של שיתוף פעולה בידע ובמשאבים באופן ששיטח לכאורה את התקשורת בזמן אמת ללא מגבלות של מיקום ומרחק.

את פניו הבלתי מגולות של העולם השטוח והחד מימדי שמציגים פרידמן ופלוצקר משקפת ההתעלמות הגורפת מן האופן שבו העמיקו חוויות אירופצנטריות אלה את תהליך הגלובליזציה תוך יצירת פערים בלתי נתפסים בין העולם הראשון לעולמות השני והשלישי. נפילת חומת ברלין היא ממבשריו המובהקים של האיחוד האירופי שהעצים בצורה אדירה את משאביה כלכליים ואנושיים  של אירופה. רשת האינטרנט לעומת זאת מאפשרת את ניצול משאבי הטבע  של העולמות  השני והשלישי כאשר היא הופכת אותם לנגישים  יותר עבור דוברי אנגלית ממדינות אירופה וצפון אמריקה .

התפישה הרווחת בציבור לפיה הכלכלה, בעיקר הכלכלה העולמית, היא מדע מדוייק ו/או למביני דבר מאפשרת לכלכלנים מסוגו של סבר פלוצקר ולעיתונאים כמו תום פרידמן מסווה של ידע מקצועי לפרסומן של תובנות סוציולוגיות כלכליות בגובה דשא והנחות יסוד גזעניות ואוריינטליסטיות המונחות בתשתית הכלכלה העולמית. לדוגמא : הנחת היסוד כי אי היציבות בעולם מקורה בשילוב בין הנפט היקר וההופעה המחודשת של המדינות המטורפות בעולם. ולכולם ידוע מי הן המדינות המטורפות בטח לא הדמוקרטיה הגרמנית שהעלתה לשילטון את המפלגה הנאצית שהביאה בראשותו של היטלר לרציחתם של מיליונים וגם לא ארצות הברית שהטילה שתי פצצות מיימן על הירושימה ונגאסאקי .

הנקודה היהודית בהקשר זה היא ש"המדינות המטורפות" "זרוקות" (לפי מר פלוצקר) מחוץ ל"עולם השטוח", לצד ישראל.  מדינות מחוץ לשרשרת הייצור הטכנולוגית על מעצמות ההי טק – מדינות העולם השטוח. כאן חובש סבר פלוצקר חובש לראשו של תום פרידמן ידידו  לא רק את כובעו של העיתונאי מספר 1 בעולם, אלא גם את כובעו של הסוציולוג : צעירים מובטלים במדינות הערביות והמוסלמיות, לפי תום פרידמן, יכולים לראות  על מסך של טלויזיה לוויינית  את מידת הפיגור שלהם מול חבריהם במדינות  אחרות  הנהנים מצמיחה וגאות. כך יוצא לפי שני "מביני הדבר"ש"אנו", נציגי העולם השטוח עומדים  לא פחות ולא יותר בפני "שילוב של `תורת האנגטינטון` שהוא נביא הזעם של מלחמת הציוויליזציות, עם `תורת מארקס` נביאה של מלחמת המעמדות".

קשה להתעלם מזחיחות הדעת  המלווה את התחזית הקודרת אצל תום פרידמן וסבר פלוצקר. כאילו לא די בבוץ העיראקי שארצות הברית שקועה בו בעקבות הפלישה לבגדד, פרידמן מייחל להסלמה נוספת ביחסים שבין ארצות הברית למדינות המפרץ הפרסי. תום פרידמן מיחל לעימות נוסף עם איראן במציאות קטסטרופאלית שבה קיים מחסור באנרגיה בעקבות עלית מחיר הנפט. אבל לא עיתונאי כלכלי יהודי ציוני ואשכנזי כסבר פלוצקר יסתפק בהבטחה מעורפלת לטווח כל כך ארוך  ושואל:"ומה עד אז? יש אפשרות לפעולה צבאית נגד הגרעין האיראני?" ובתשובה מרגיע אותו ידידו האמריקני : "אני סבור שהאופציה לפעולה צבאית נד איראן בת יישום".

הכתבה מסתיימת בנימה גזענית אוריינטלית מובהקת. פרידמן מרגיע את סבר ידידו החושש מהעברת הייצור הדיגיטלי אל אנשי תוכנה מיומנים בהודו ובתחרות שהם מציבים מול ישראל. המוצא של ישראל מתחזית ייקור הנפט , לפי תום פרידמן הוא  הגניוס היהודי-אירופי : "השתמשו  בכל כח המוח שלכם, בכושר היצירתיות והחדשנות שלכם, כדי להקים בישראל את המרכז העולמי לטכנולוגיות של אנרגיה חלופית לנפט."  הראיון עם תום פרידמן מסתיים בהמלצה : "האוצר שלכם טמון במוחותיכם. המשיכו לחפור בהם, המשיכו להשביח אותם. הלימוד, הקוד הגנטי שלכם, הוא המפתח לעולם השטוח".

אף מילה על יהודים ערבים.

כנראה שיעניין אותך גם: