אני רוצה אותו חזק ומושחת

אורה לב-רון

איך אפשר להסביר את התופעה שגילוי פרשיות שחיתות אינו משפיע על סיכוייו של המועמד החשוד. שוב ושוב מתפוצצת פרשיה, ואין לכך ביטוי בסקרים. "הציבור" פוטר את העניין במנטרה המשומשת "כולם מושחתים". המצביעים "סותמים את האף ומכניסים פתק למעטפה". לכאורה מקרה מובהק של דמוקרטים נאורים שנקלעו למצב ביש שבו השחיתות נכפתה עליהם, והם חסרי אונים להחלץ מהמצוקה.

למעשה, מדובר בפסיכוזה לאומית, הגורסת כי שחיתות היא תופעת לוואי לעשייה. כאילו שרון, אולמרט, בלומנטל, חזן ושאר הנבחרת הנחקרת נתפסו בעיצומה של פעילות המרימה תרומה שגיאה לעם ולמדינה, והנה רק בגלל פרט זניח כמו 12 מיליון שהופקדו בחשבונו האישי של הפועל החרוץ – תיפסק קביעת גבולות המדינה לדורות; או רק משום שחבר הכנסת שכח לגנוב גם את המוח כשהצביע פעמיים יימשך הסחר בנשים; רק משום שעצרו את עומרי שרון בעיצומו של שיבוש הליכי משפט, יגדל העוני בישראל. שהרי אלו אנשים ש"הוכיחו את עצמם". אלמלא היו מוכשרים, מי היה תורם להם כספים עצומים כאלו?

מהפך בשחיתות! במקום להלחם בה, היא הופכת אות ומופת לעשייתו המוצלחת של המועמד.

השבוע דברתי עם חבר טוב, פרופ` בטכניון, שפתח בתלונה השגורה שאין למי להצביע, כולם מושחתים. ברגע שהצבעתי בפניו על מפלגה שאין בה שחיתות, הוא הסכים לטענה, אבל מיד הוסיף: "אולי כי הם לא עשו כלום".

לכן אנחנו, חסרי אונים שכמונו, מעדיפים להמליך עלינו את המושחתים, לאפשר להם להאדיר ולהגביר את השחיתות, בתקוה שבין תרומה ממיליונר אמריקאי לבין הפרטה למולטימיליונר אוסטרלי, יתפנו רגע קט כדי להשיב את קצבאות החד-הוריות או להתקין את אמצעי המיגון בישובי גבול עזה.

אין צורך לבדוק עמדות, דעות, רקורד של עשיה. מספיק שחוקרים אותך במשטרה ומפוצצים עליך פרשיות בעיתונות.  באמת, כל הכבוד למושחת הזה, עשה את זה בגדול. הבה ונסתופף בחיקו ונחפש אצלו הגנה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.