התמימות של שוחרי טוב או, כיצד חדלתי לדאוג ולאהוב את יובל בזק

יעקב מנור

כתוצאה מביקורת פנימית ובינלאומית חריפה של אמצעי תקשורת וארגוני זכויות אדם, החליטה לאחרונה מערכת הביטחון לעשות לשלטון על עם אחר מתיחת פנים ולהציגו ככיבוש נאור.

ככל שמתהדק חבל התלייה על צווארו של  הנידון לחיים תחת הכיבוש, כך מתרבות תופעות כמו כרזות ענק, הנתלות במחסומים, והנושאות את המסר "צאתך בשלום" בעברית, בערבית ובאנגלית.  הרי גם התיירים צריכים להיות מסוגלים לקלוט את המסר בדבר הכיבוש המנומס, למרות שתחת הכסות של  "צאתך לשלום" מתכוונים בעצם ל"עד צאת נשמתך" – כי זה הרי מה שקורה לפלסטיני במחסום, כשנשמתו פורחת שבע פעמים עד שהוא מצליח לעוברו.

בשנה האחרונה כבר ממש לא יפה לראות בטלוויזיה עצי זית כרותים או שרופים. הנפש הרומנטית שלנו נסערת ונפגעת מהמעשה הוונדלי של פגיעה בטבע, למרות שכבר מזמן אנו אדישים לקטל האינסופי של בני אדם  – ילדים, זקנים, נשים או סתם "מבוקשים". לפעמים אפילו קצת מרגיז אותנו שאיזה ז`לוב מתנחל מעיף כאפה לאיזה חקלאי זקן, ובהזדמנות גם יורה לו בכבשים.

מה לעשות, עובדה היא שהמתנחלים שימשו ועדיין משמשים כזרוע הארוכה של הכיבוש ושל מדיניות הדיכוי של העם הפלסטיני באמצעות מעשה ההתנחלות וההשתלטות על האדמה. לכן מותר גם לנהוג באלימות ולהטיל מורא ופחד.

בעקבות פינוי המתנחלים מרצועת עזה נתגלעו קרע וסכסוך במשפחת הכיבוש (אל דאגה, אלה ייאחו במהרה), וכמו תמיד, המתנחלים הפכו להיות חצופים ואלימים יותר, כששק החבטות האולטימטיבי הוא שוב הפלסטינים חסרי ההגנה.

הגיעו דברים עד כדי כך שהגולם קם על יוצרו, ושלטונות הכיבוש החלו מאבדים את השליטה על הניהול המבוקר של דיכוי העם הפלסטיני.

כדי שהשלטונות יוכלו להמשיך לרחוץ בניקיון כפיהם, הם עוצרים מדי פעם כמה מתנחלים בריונים, מגישים נגדם כתבי אישום מגוחכים ורשלניים, שבעקבותיהם יוצאים הנאשמים זכאים וצחים כשלג בבית משפט השלום בכפר סבא. לית דין ולית דיין, ועוד מתפלאים מדוע פלסטינים לא מתלוננים במשטרה.

אמצעי נוסף לשיפור התדמית הוא הפח היקוש שטומנים לארגונים ולאנשים שוחרי טוב, המבקשים להיטיב עם הפלסטינים, ובמסווה של דאגה לפלסטינים מעבירים מסר יחצני של צבא הומני.

להלן דוגמא שתמחיש זאת: לפני כמה שנים, בתקופת השיא של האינתיפאדה השנייה, שודרה במהדורת החדשות של אחד הערוצים  כתבה על משלחת של "רופאים לזכויות אדם" שנסעה לאחד הכפרים בגדה לספק שירותים רפואיים. דובר צה"ל עשה כאן ספין תקשורתי לא נורמלי: במקום שהמסר שיעבור הוא שבכלל יש צורך במשלחת כזאת בגלל הסגרים והכתרים והמחסומים, שמונעים טיפול רפואי מינימלי ממאות אלפי תושבים בגדה – המסר שעבר הוא כמה הצבא שלנו הומני: אפילו בימי השיא של המלחמה בשטחים, הוא מאפשר למשלחת הומניטרית של רופאים לזכויות אדם להגיע לאותו כפר. יתר על כן: הצבא סיפק להם ליווי ואפילו פתח איזו חסימה בדרך כדי לאפשר להם להגיע לכפר. במקום שהכתבה תהיה כתבה יחצ"נית עבור רופאים לזכויות אדם ונגד מנגנוני הכיבוש שמונעים מהמונים את הזכות הבסיסית לטיפול רפואי, התוצאה היתה כתבה יחצ"נית לצה"ל ההומני, שאפילו ברעום התותחים מאפשר לאוכלוסייה בגדה, שממנה צומחים כל פיגועי הטרור, לקבל טיפול רפואי.

נשות "מחסום ווטש", הבאות במגע יום יומי עם כוחות הביטחון, למדו על בשרן את חלקת הלשון והמסרים המרגיעים לכאורה, שאין להם אחיזה במציאות; ככל שהמסרים מרגיעים יותר, כך המצב נעשה רע יותר.

בשבוע של ט"ו בשבט הגיעו הניצול הציני של הצבא ושופרו התחנה הצבאית לשיא: נטיעות שערכו ארגונים שונים בשטחים הכבושים שימשו את הצבא למסע יחצ"נות, ולפיו כל מעייניו נתונים לדאגה לפלסטינים ולהגנה עליהם מפני המתנחלים האלימים. להלן ציטוט בכתבה מפי השדר- "המבצע יערך בשיתוף פעולה עם חטיבת שומרון בצה"ל שמפקדה אל"מ יובל בזק, אישר הקצאת כוחות למשימה"    כאילו ששכחנו את כל התקיפות, הגדיעות והשריפות שחוללו המתנחלים מבלי שהשלטונות נקפו אצבע למניעת ההתנכלויות; וכאילו שנעלמה מעינינו העובדה, שבעוד המתנחלים משחיתים כמה מאות עצי זית בשנה בכל הגדה המערבית כולה, הצבא והשלטונות עקרו רק לצורך הקמת גדר ההפרדה מאות אלפי עצי זית.

פעילות מבורכת וחשובה נעשית לאורך כל ימות השנה, ובמשך שנים ארוכות, על ידי הארגונים "שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם" ו"קואליציית המסיק", הקשובים לצרכים של האוכלוסייה הפלסטינית ופועלים למענה ולמען מימוש זכויותיה ברגישות ומתוך הבנה – באמצעות תמיכה ישירה, בהסברה ובעתירות לבתי המשפט.

 בעת האחרונה הצטרפו לפעילויות בשטחים קבוצות וארגונים חדשים  – חלקם באופן חד פעמי, ורובם ככולם בלא ניסיון קודם בעבודה משותפת עם פלסטינים. אין זה מפתיע שקבוצות אלה לא הצליחו עדיין לפתח את הרגישות הבסיסית לצורכיהם של הפלסטינים ולתפיסותיהם. כך, למשל, הציעו כמה ארגונים לשתף את מוסדות הכיבוש עצמם בפעולה המשותפת עם הפלסטינים – כמו, למשל, הרעיון לבקש מהקרן הקיימת לישראל – שלה תרומה משמעותית לביסוס ההתנחלויות – לתרום שתילים לנטיעות ט"ו בשבט בכפרים הפלסטינים.

האמון התמים שניתן למצוא אוזן קשבת ורצון טוב אצל מנגנוני הכיבוש היא חרב פיפיות, שעלולה להזיק לשותפינו הפלסטינים, כמו גם לארגונים שפועלים בשטחים הכבושים באופן שוטף ולאורך שנים. להמחשת הרגישות ביחסים בין ארגונים ישראליים עם גורמים פלסטינים  ברצוני להביא את סיפור הבא:

לפני כשנה, האגודה לזכויות האזרח הכינה עתירה נגד המדינה המונעת מהחקלאים הפלסטינים לעבד את אדמתם באזורים הסמוכים להתנחלויות. לצורך כך נתבקשתי להשתתף בתחקיר ולסייע בחתימה על

תצהירים של ראשי מועצות.  אחד מראשי המועצות חשש לחתום על התצהיר בטרם יקבל את הסכמת הממשל ותרגומו לאנגלית לא הספיק והיה צריך גם להכין תרגום בערבית ולאשרו אצל שלטונות המחוז.

עליית החמאס לשלטון מחדדת עוד יותר הבעייתיות של דפוסי הפעולה המשותפים לנו ולפלסטינים, ומחייבת משנה זהירות בבחירת אופי הפעילויות ורמת המעורבות בינינו לבין מנגנוני הכיבוש. עלינו להיזהר שמדיניות החיץ וההפרדה בין ישראלים לפלסטינים, שמנווטת על ידי גורמי הביטחון, תועתק על ידי השלטונות הנבחרים של העם הפלסטיני בהקשיית שיתוף הפעולה בין ארגונים ישראלים לבין קב` וארגונים פלסטינים בשטחים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.