נשים בהיי-טק, שכר

איציק ספורטא

פורסם מחקר שמצא שנשים בהיי-טק מקבלות שכר הנמוך ב-24.7% משכרם של גברים.  במקצועות מסוימים הפערים אף גדולים יותר נשים מנהלות פרויקטים משתכרות כ-70% משכרם של גברים, כך גם חשבות לעומת חשבים. לעומת זאת עובדות מנהלה משתכרות 94% משכרם של גברים. בטבלת השכר שהוצגה ב"ידיעות אחרונות" רוב מקבלי השכר משתכרים מעל לעשרים אלף שקל לחודש, מלבד עובדות מנהלה ומנהלי חשבונות.

תמיד אני שואל את עצמי האם מעניין אותי שמפלים נשים או מזרחים או רוסים או ערבים במקצועות שמשלמים שכר כה גבוה, ידוע שגליה מאור משתכרת פחות ממנכ"ל בנק פועלים נו אז מה. הרי כ-72% מן השכירים בישראל משתכרים עד השכר הממוצע במשק, וכ-35% עד לשכר המינימום.    

כמובן שבעקרון כל אפליה היא פסולה ולכן צריך להתקומם נגדה, אבל משום מה אין לי את האנרגיות הדרושות כדי ממש להתקומם כאשר מדובר במקבלי שכר גבוה בישראל, ובכלל. אולי זה נובע מכך שאותם ואותן מקבלי שכר אינם פוצים פה ומצפצפים כדי לשפר את מצבן של נשים המשתכרות שכר מינימום. רק להזכיר, רוב גדול של מקבלות שכר מינימום הן נשים. אולי כיון שמקבלי ומקבלות השכר הגבוה נהנו בשנים אחרונות מהטבות מס, או במילים אחרות, מתנות מן המדינה, על חשבון מקבלי הקצבאות והשכר הנמוך. ואולי כי זה באמת לא מעניין.

אחד הגורמים המרכזיים לאפליה בשכר נובע מסגרגציה תעסוקתית, קרי, נשים מועסקות בשיעורים גדולים יותר מועסקות במקצועות שהשכר בהם נמוך. השכר נמוך כיון שמקצועות שבהן נשים מהוות רוב מוחלט נחשבים למקצועות שערכם הכלכלי נמוך. תמיד אני שואל את הסטודנטים והסטודנטיות אותם/ן אני מלמד איזה מקצוע חשוב בעיניהם/ן יותר גננת, או מי שמפתח תוכנה לניהול חשבונות. בעיני התשובה ברורה, גננת, אז למה היא מקבלת שכר נמוך? כי התרומה הכלכלית שלהן נחשבת לנמוכה, האומנם?  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.