דו"ח מחלקת המדינה, טקסטיל ופרס על אבהות

איציק ספורטא

פורסם דו"ח מחלקת המדינה האמריקאית על הפרת זכויות האדם בעולם. המצב בישראל לא מזהיר. בישראל אפליה כנגד נשים, ערבים, נכים ויהודים שאינם אורתודוקסים, סחר בנשים, ושחיתות ממשלתית הם רק חלק מהבעיות בישראל. לשטחים הכבושים מיוחד חלק נכבד בדו"ח שם מדובר גם על מעלליה של הרשות הפלשתינאית וגם של כוחות הכיבוש. למשל, יש דיווח על כל חיסול של ישראל.

כמו כן מדווח על מימוש זכויותיהם של עובדים להתארגן ולנהל מו"מ קיבוצי, מוזכרת השביתה של מטרודן שהייתה הארוכה ביותר בישראל מאז ומעולם, 147 יום. על פי הדו"ח זכויות העובדים נשמרות, כנראה ששכחו שלעובדי מטרודן לא הצליחו לממש את זכות ההתארגנות שלהם.

טוב לדעת שעל פי מחלקת המדינה האמריקאית שכר המינימום הוא 4100 שקל לחודש (900$). כך נכתב:

The minimum wage was approximately 45.3 percent of the average wage and remained approximately $900(4,100 NIS)per month for a 40-hour week. The government considered the minimum wage, often supplemented by special allowances for citizens, to provide a citizen worker and family with a decent standard of living. Some union officials, NGOs, and social commentators disputed this claim.

כנראה שכותבי הדו"ח כבר החליטו על העלאתו של שכר המינימום בלי שידענו מ-3335 שקלים ל-4100 שקלים לחודש.

עולם הטקסטיל הוא כנראה עולם הפוך, המכירות והיצוא עולים והעובדים מפוטרים. בעולם רגיל כאשר מוכרים יותר צריך יותר עובדים, אבל לא כאן, מספר עובדי הטקסטיל ירד ב-60% מ-1996 ועוד היד נטויה.

דווח על מחקר שמצא שאמהות לילדים נקנסות על לידת ילדים בעולם העבודה והאבות נהנים. לא רק שיש להם ילדים גם שכרם עולה. ממש נהדר. אתמול דיברתי באחד השיעורים על כך שמעסיקים לא שמחים לשכור נשים להן ילדים צעירים, וסיפרתי על סטודנטית שבעבר לא דיווחה בקורות החיים שלה שיש לה ילדים כאשר בראיון העבודה נשאלה על כך אמרה שיש לה שני ילדים קטנים. כאשר נשאלה מדוע לא דיווחה על כך, אמרה אם הייתי מדווחת האם הייתם מזמינים אותי לראיון? אחת הסטודנטיות הצדיקה את מדיניותם של מעסיקים. הקבלה של הרציונל הזה משפיע כמובן גם על שכרן של אימהות, השאלה האם כך חייב להיות. אבל לגברים זה טוב אז למה לשנות. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.