עושר ועוני

איציק ספורטא

לאחרונה פורסמה הרשימה, שלא נלאים מלצטט של עשירי העולם, לא סתם עשירים, מיליארדרים. מתברר שמספרם של אלו עולה כפורח. גם אחד עשר ישראלים נמצאים ברשימה, אבל במקומות מאוד נמוכים, ממש מאכזב. בשנה האחרונה נוספו 102 מיליארדרים, בשלוש השנים האחרונות נוספו 317 מיליארדרים, ומספרם מגיע כעת ל-793. הונם צמח ב-18% בשנה זו. ניסתי למצוא מדינה שבה הייתה צמיחה כל כך גבוהה ומשום מה לא מצאתי.

לצד העושר הבלתי נתפס הזה, קיים עוני שצריך לעורר זוועה אצל כל אחד ואחת בעולם. כחצי מאוכלוסיית העולם חיים מפחות משני דולר ליום. מעל מיליארד בני אדם חיים מדולר אחד ליום. כ-11 מיליון ילדים מתחת לגיל חמש מתים מידי שנה בעולם מעוני מחפיר.

מה צריך יותר מזה כדי להבין שהמערכת הכלכלית העולמית המתגמלת בודדים ללא גבול ואינה מביאה מזור לעוני בלתי אפשרי אינה מתפקדת כיאות. מה עוד צריך כדי להניע את מדינות העולם, ואם לא אותן את אזרחי העולם לפעול כך שהצמיחה האמיתית תהיה בקרב אלו הזקוקים לה ביותר ולא ברשימות של עשירי העולם.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.