סין, מוסר וכסף

איציק ספורטא

בשבוע שעבר נכנסתי לשיעור הראשון בקורס שעוסק באתיקה ועסקים. לא הספקתי לומר מוסר ושמעתי גיחוכים מן הסטודנטים, לא עברה שנייה ושמעתי את המילה כסף. הכיתה מורכבת ברובה מרואי חשבון, ונראה להם מוזר שמדברים על מוסר בלי קשר להחזרים הכספיים. זה מזכיר לי את הכתבות לאחרונה העוסקות בהתנהגות חברות מיקרוסופט, גוגל, סיסקו ויאהו, המשתפות פעולה עם השלטונות הסיניים.

כך נכתב: "כפי שהתברר מחקירה שעשה הארגון הבינלאומי "עיתונאים ללא גבולות" (העוסק בענייני זכויות אזרח בעולם ובשמירה על חופש העיתונות) סניף הונג קונג של יאהו נענה ללא סייג לבקשה לחשיפת פרטי המשתמש של השניים (ושל מספר לא ידוע של פעילים פוליטיים אחרים). כל זאת, אף שלחברה היה ברור ששלטונות סין אינם פונים אליה רק בבקשות למידע על פושעים רגילים אלא גם מבקשת מידע על מתנגדי משטר, על פעילים למען הדמוקרטיה, על מתנגדים לכיבוש בטיבט ועל חברי ה"פאלון גונג". נראה שלדעתן של חברות אלו עזרה למשטר דיקטטורי במאבק במתנגדי המשטר אינו אלא רק חלק טבעי בהתנהגותן העסקית. כיון שחברות עסקיות בכל העולם ששות להשתלב בשוק הסיני הענק אין הן רואות בעזרה לשלטון פעולה שאינה מוסרית. אילו סין הייתה מדינה של שלושה מיליון תושבים סביר שהחברות לא היו נכנעות לתכתיבי המשטר. מה שמדגיש את העובדה השיקול העסקי של החברות הללו גובר על כל שיקול אחר.

מדברים היום הרבה על אתיקה, מוסר ואחריות חברתית של ארגונים, רק שוכחים דבר אחד, אם מטרתם היחידה של ארגוניים כלכליים היא למקסם רווחים אין שום משמעות עצמאית לעיסוק באתיקה במובן הרחב. אין זה אומר שלארגונים אין תפיסה מוסרית אלא שהיא מוגבלת לעירוב בין אינטרס אישי, או אגואיזם, ותועלתיות שגם היא מוגבלת לארגון העסקי ולא לכלל. כיון שכך אם הסינים רוצים לזהות מתנגדי משטר, למה שלא נעזור להם, אם הם רוצים לחסום אתרי אינטרנט פוליטיים למה לא? אין שום סיבה להימנע ממעשים שכל מי שעיניו בראשו הייה רואה כלא מוסריים בתנאי שהם מעצימים את הרווחים של מבצעי הפעולה.

חברות ענק אלו תורמות לקהילה ומעורבות בתוכניות לאחריות חברתית, אם כך, לכאורה, עלינו להעריכן על פועלן. מצד אחר הן עוזרות למשטר דיקטטורי לשמור על שלטונו בעבור חופן דולרים. מבחינתי אין צד אחר ארגון כלכלי לא יכול לכפר על מעשיו על ידי תרומה למישהו כאשר מקור של חלק מהכנסותיה נובע מפגיעה אנושה בזכויותיהם של אנשים ונשים הנאנקים תחת עולה של הדיקטטורה.

אם כך עושות חברות ענק שכאלה מה הפלא שסטודנטים רואים בכסף את האלוהים החדשים שלהם, ודיבור על מוסר נראה להם חסר ערך וטעם אם לא מחובר אליו רווח אישי.   

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.