מה שיעור האבטלה בישראל?

איציק ספורטא

מה שיעור האבטלה בישראל? 8.7% או 16.4%. לא יכול להיות ששני המספרים נכונים, ואולי כן. המספר הראשון הוא שיעור האבטלה הרשמי של מדינת ישראל. המספר השני הוא עיבוד של עמותת "מחויבות לשום וצדק חברתי" לנתוני הלמ"ס.

על פי נתוני הלמ"ס מובטל הוא מי שלא עבד אפילו שעה אחת בשבוע הקובע, חיפש עבודה באופן פעיל, והיה זמין לעבודה. מה על מי שלא חיפש עבודה באופן פעיל? על פי הלמ"ס הוא אינו מובטל, על פי מחויבות הוא מובטל ועוד איך. עובד זה נקרא העובד המיואש, מספרם של אילו ב-2005 היה 64.3 אלף איש ואישה, בשנת 2000 היו רק 34.9 אלף מיואשים ומיואשות שכאלה. אז הנה שיטה להפחתת האבטלה. בואו נייאש את העובדים והעובדות כמה שיותר ככל שיגדל הייאוש תרד האבטלה הרשמית.

על פי הלמ"ס מי שעבד לפחות שעה אחת אינו מובטל, ובא לציון גואל. במחויבות בוחנים גם את אלו, ומוצאים שבשנת 2001 היה מספרן, בעיקר נשים, 79 אלף בשנת 2005 עלה מספרן ל-139 אלף. הנה עוד שיטה בואו נדחף נשים וגברים לשוק העבודה כך שיועסקו מספר שעות מועט ומספר ושיעור האבטלה ירד.

עוד אפשר למצוא בדו"ח של "מחויבות" את החיסכון של המדינה בנוגע למובטלים, בעיקר בתשלום דמי אבטלה: "… הירידה הדרסטית בסה"כ תשלומי דמי אבטלה. מ- 3.5 מיליארד ₪ לשנת 2001 לפחות מ- 2 מיליארד ₪ בשנת 2005. זאת למרות העלייה החדה במספר המובטלים ובעומק האבטלה שחלו בשנים אלו".  הנה חסכנו מיליארד וחצי שקל, מה עשינו אם הכסף הזה: "הקיצוצים שנעשו בדמי אבטלה והחמרת הקריטריונים לקבלתם, מנעו מכלל המובטלים תשלומים בסדר גודל של כ – 6 מיליארד ₪ בשנים 2002-2004. כנגד "חיסכון" זה בהוצאות תקציב המדינה, קיבלו בעלי ההכנסות הגבוהות במשק, המשתייכים לשני העשירונים העליונים, הטבות מס בסדר גודל  של כ – 2.4 מיליארד ₪ לשנה". עכשיו הבנתי היה צריך כסף להטבות מס וצריך היה למצוא אותו באיזה מקום.

מעתה אמרו האבטלה האמיתית בישראל רבה יותר מאשר מדווח הלמ"ס ומצבם של אזרחים אינו משתפר גם אם המספרים הרשמיים אומרים אחרת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.