וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ

יוסף אלגזי

            מרגע ההכרזה על תוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה אריאל שרון ועד לביצועה,  הבעתי את דעתי נגד התוכנית גם כאשר נטען נגדי, כי ההתנתקות יוצרת תקדים חיובי של נסיגה ושל פינוי התנחלויות. התרעתי מפני הסכנה המתממשת בימים אלה לנגד עינינו באכזריות רבה: למרות ההתנתקות, תימשך השליטה הצבאית הישראלית על רצועת עזה מהיבשה, מהאוויר, מהים ובמעברים; השליטה תאפשר לה להטיל מצור על רצועת עזה ועל תושביה, ותאיים בהרעבתם.

להערכה הקודרת הזו הגעתי בעקבות דברים שאמרו לי בטלפון חברים ומכרים שלי ברצועת עזה עימם אני שומר על קשר קבוע  משך כל שנות הכיבוש הישראלי. לפני ההתנתקות הם הזהירו מפני הסכנה שישראל תכניס את כל תושבי עזה לכלא. ובעקבות מימוש ההתנתקות הם זועקים כל הזמן, ישראל אכן הכניסה את כולנו לכלא והיא מאיימת להרעיב אותנו.

            בימים אלה, בהוראת הממשלה, צה"ל, כשהוא נסמך על כוח  נשקו, מממש תוכנית שטנית: הוא מנצל את שליטתו על המעברים ורוב הזמן הוא סוגר אותם בנימוק של התרעות בטחוניות.

בסוף השבוע, בעקבות  סגירת מעבר קרני הסתמן ברצועת עזה מחסור חמור של מוצרי מזון בסיסיים, כמו קמח, סוכר, חלב, ארז ועוד. בכל מרקעי הטלוויזיה, בעולם וגם בישראל, נראו תורים ארוכים של אנשים ליד מאפיות שסיפקו לחם במשורה. נציגים של ארגוני סעד לפליטים הצביעו על מחסני אספקת מזון ריקים. כל המקורות מסרו על עלייה מסחררת במחירים של מוצרי מזון בסיסיים. נוסף למכות האבטלה, העוני והתת-תזונה מהם סובלים פלסטינים רבים ברצועת עזה מזה שנים, היום מאיימת עליהם סכנת רעב.  

            במסגרת תוכנית ההתנתקות, ממשלת ישראל החליטה באורח חד-צדדי לסגור את מעבר קרני ולהפעיל את המעבר בכרם שלום. מאחר ולא הצליחה לכפות את עמדתה  על הפלסטינים,  היא הפעילה, כמו תמיד, את  כוחה הצבאי וסגרה את מעבר קרני. בהתחלה נומקה הסגירה "בשל נקישות שנשמעו תחת המעבר שעוררו את החשש שנחפרת מנהרה" – כל הבדיקות וכל החיפושים שבוצעו בצד הישראלי ובצד הפלסטיני לא הצביעו עד כה על קיומה של מנהרה. כיום טוענים על התרעות של פיגוע בדרך.

הביקורת השלילית בזירה הבינלאומית נוכח המצור המוטל על רצועה אינה מרתיעה את ממשלת ישראל.  כל בדיל של פשרה עליה היא מודיעה תחת הלחץ הבינלאומי היא מלווה בצעדים של סחטנות גלויה ובוטה. ניקח לדוגמא מה שאירע בימים א` ו-ב` בתחילת השבוע: ביום א` בתיקשורת נמסר, ששלטונות ישראל  פתחו  את מעבר קרני לסחורות מכיוון ישראל לרצועה, אך הם אסרו כניסת סחורות מהרצועה לישראל. תוך זמן קצר,  שלטונות ישראל שוב סגרו את המעבר. לפי המקורות השונים, המעבר היה פתוח משך חצי שעה, 40 דקות, שעה, שעתיים. "הארץ" (21.3) שקבע, כי פתיחת המעבר נמשכה שעתיים מסר, "לדברי הפלשתינאים, בזמן פעולת המעבר, עברו רק כ-70 טונות חיטה, כמות הנחשבת לשביעית מצריכת הרצועה במשך יום אחד".

שלטונות ישראל מודים, שהעברת סיוע הומניטרי של מוצרי יסוד דרך מצרים,  "כרוך בקשיים לוגיסטיים ובשלב ראשון יתאפשר רק מעבר של 15 משאיות ביום, מספר הנמוך בהרבה מזה הדרוש כדי לענות על המחסור". האלוף (מיל.) עמוס גלעד, לשעבר מתאם פעולות הממשלה בשטחים הכבושים וכיום ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הבטחון, שיצאו לו מוניטין של גנרל  המתבטא בקשיחות וללא כל רגישות אנושית, הוסיף   בסיפוק ובציניות באחת מרשתות הטלוויזיה, כי המחירים של מוצרי מזון המגיעים מישראל נמוכים  מאלה המגיעים דרך מצרים. ללמדך: כל עוד הפלסטינים לא ייכנעו לתכתיב של ישראל, הם ישלמו יותר; תרצה – תפתח את המערבים, תרצה – תסגור אותם, ואם ירעבו- זב"שם.

עד עתה, גם הנזקים הנגרמים לבעלי עסקים ישראליים המקיימים קשרים עסקיים בשני הכיוונים עם רצועת עזה אינם משפיעים על החלטת ממשלת ישראל להתמיד במצור הכלכלי שהיא מטילה על תושבי רצועת עזה.

בשעה שאני כותב שורות אלו (יום ג` בבוקר), "קול ישראל" משדר, כי יתכן ושלטונות צה"ל יפתחו היום את מעבר קרני אם יקבלו הוראה בהתאם מהדרג המדיני. מהידיעה המעורפלת לא ברור אם וכאשר ייפתח המעבר – כמה זמן הוא יהיה פתוח, ואם יהיה פתוח בשני הכיוונים או רק בכיוון אחד בלבד.

לא מן הנמנע שאכן קיימות התרעות על פיגוע. מאחר ומתקרב חג הפסח יזכרו הנוגשים למיניהם את הפסוק מספר שמות (א`, יב), "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ". לצערנו ולכאבנו, את מחיר ההתעללות הצינית והאכזרית בפלסטינים ברצועת עזה משלמים חפים מפשע רבים, גם אצלם וגם אצלנו. מי שמתעלם, מגלה אדישות ושותק נוכח הנבלה של הרעבת למעלה ממיליון אדם בני אדם ברצועת עזה – הוא שותף לפשע נורא.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.