בלחם יבש את סילבן נגרש

יוסי דהאן

לראשונה פגשתי את ישראל טויטו בהפגנה מול ביתם של ג`ודי מוזס וסילבן שלום ברמת גן, כשזה כיהן כשר האוצר. במשך שמונה עשר שבועות מידי יום שישי נערכה הפגנה של קבוצת מתמידים אדוקים מקבוצה מגוונת מאד של ארגונים חברתיים שהתייצבה מידי שבוע למחות נגד המדיניות הכלכלית של הנער מבאר שבע, "רק אני יודע מה זה רעב", שהחל את הרדיפה וההתעללות במעמד הביניים ובעניים. מידי פעם היו התכתשויות עם השוטרים, שכנראה קבלו הוראות מגבוה להרחיק את משמרת המחאה מקרבת ביתו של השר, באחת מההתכתשויות הללו שברו שני שוטרי יס"מ את ידו של חברנו דודי מחלב. נופפנו בככרות לחם בקריאות "בלחם יבש את סילבן נגרש", אני חושב שאז עלה במוחו של טויטו הרעיון לקרוא לתנועת המחאה שלו "לחם". לאחר מכן עברו טויטו וקבוצתו לכיכר המדינה והקימו את היאחזות "לחם" שהמשיכה למחות נגד מדיניות ביבי נתניהו שכינה אותם "פרזיטים". לבסוף גרשו בתי המשפט את טויטו וחבריו לתנועה ("לחם" תמיד הייתה מופע של איש אחד)  מהכיכר בנימוק שהגבול לחופש הביטוי נעצר  במקום שבו נוחיותם של דיירי וסוחרי הכיכר מופרעת. לקראת הבחירות הפך טויטו את התנועה למפלגת "לחם".

אתמול קראתי שעומד להתקיים "איחוד בין מנחיתי הגזרות לשכבות החלשות", שמתגבשת תמיכה פומבית של מפלגת "לחם" בליכוד בראשות נתניהו, קשה היה להעלות נימוק מקורי מזה שהעלה טויטו למהלך המפתיע הזה, "נתניהו הוא שגרם למצוקות החברתיות, ולכן דווקא הוא יכול לטפל בהן". 

אני לא בטוח  שלמהלך של טויטו תהיה השפעה כלשהי על מספר המנדטים שיקבל נתניהו, אבל נדמה לי שתהיה לו השפעה על התפיסה והדימוי בעיני הציבור של מנהיגים והתארגנויות חברתיות, המהלך של טויטו אינו פוגע רק בחבריו למאבק וברבים אחרים שסייעו לו, אלא גם יוצר את הרושם שהמחאה החברתית היא במידה רבה פעולה של אופורטוניסטים מבולבלים וחסרי חוט שדרה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ערן

  ישראל טויטו מכיכר הלחם מת היום ;-(
  היה הדוגמא החיה ל "ארץ אוכלת יושביה "
  נילחם למען כולנו,
  למען חברה טובה יותר…
  ולא ויתר…
  הלוואי והיה לנו בממשלה או בכנסת אנשים טובים מוסריים ישרים ואנושיים כמוהו .
  אבדה קשה לחברה הישראלת . |נחמה|