גזענות, שוחד, מיסטיקן, פרץ ופרגמטיזם

איציק ספורטא

היום משום מה הצטברו אצלי מספר די רב של קישורים בנושאים שונים, על כל אחד מהם אפשר לכתוב מאמר, בכל זאת החלטתי לקבץ אותם. למשל מצאתי את הציטוט הבא: "68% מהציבור הצרפתי לא מסכימים למגורים משותפים עם אזרחים יהודים. 46% מצרפתים לא מוכנים שיהודי יבקר בביתם. 41% תומכים בהפרדה בין צרפתים ויהודים במקומות בילוי. …34% מסכימים עם האמירה שלפיה "התרבות היהודית נחותה יותר ביחס לתרבות הצרפתית".40% מסכימים עם המשפט: "המדינה צריכה לעודד את האזרחים היהודים להגר מהמדינה". שמעתם/ן על כך, כנראה שלא. למה? כי השתמשתי בטריק הכי משומש בנמצא והחלפתי יהודים בצרפתים וערבים ביהודים. סביר שאם זה היה הציטוט הנכון תוכניות הרדיו לא היו מפסיקות לדון בעליית האנטישמיות, ועוד. אבל כיון שכאן מדובר רק בערבים לא צריך להתעמק בכך ייתר על המידה, כי יש סיבות ובטוח שהערבים אשמים.  

עוד פרופסור נחשד בקבלת שוחד, הפעם מנתח הלב ארם סמולינסקי, לא יודע מה יש לאנשים האלו, מה הם לא משתכרים מספיק, חסר להם משהו? למה להכריח חולים לשלם לקרן מחקרים או כל פטנט אחר, מה יש לא מגיע לחולים הטיפול הטוב ביותר האפשרי בלי לשלם שוחד. הבעיה אינה רק של הרופאים אלא גם של המוסדות הרפואיים שמאפשרים את הפרקטיקה הזו. הייתי רוצה שבתי החולים יפרסמו את שכרם של המסכנים הללו שנאלצים לדאוג להשלמת הכנסה.

קראתי כתבה ב-YNET וחשבתי שהגיע אחד באפריל, או שמישהו החליט לכתוב מערכון על השיטות למיון עובדים שגם כך נראות די מוטרפות. למשל, השימוש הנרחב בגרפולוגים הקובעים אם ישכרו אדם לעבודה או לא,  במקומות אחרים כמו בארה"ב יש איסור להשתמש בגרפולוגיה, אבל כאן הכל הולך. והנה יש חברת ביטוח אחת בנתניה שמשתמשת במיסטיקן. מה הלאה קורא בקפה, בתה, בסודה, ברשתית העין, בציפורניים של החתול של השכן של העובד. אולי אחד באפריל הוא כל השנה כאן ורק לא שמתי לב.

  

אברהם טל הידוע בדבקותו בשוק החופשי כתב את המשפט הבא: "העולם היום הוא מגרש תחרות אחד גדול, שהמכשולים להעברת סחורות ושירותים, ובמידה מסוימת גם בני אדם, מוסרים בו במהירות, הטכנולוגיה מתקדמת בו בצעדי ענק, מתחוללת בו תחרות מחריפה על שווקים, והשחקן הרציונאלי, היעיל והמתוחכם יותר מנצח. להתמודדות עם משימות כאלה צריך ראש ממשלה להיערך בתקופה זו. האתגר הראשוני, המבחן להישרדות והעלאת רמת החיים, הוא גלובלי, לא סוציאלי. לכן בעידן הגלובליזציה פרץ הוא טעות היסטורית שאסור לעשות". שימו לב להומאניות העברת סחורות והעברת בני אדם לא ידעתי שהוא משתייך למפלגת טרנספר כלשהי. כנראה שיש לי קשיים בהבנת הנקרא אבל לא הבנתי את המשפט הבא:" האתגר הראשוני, המבחן להישרדות והעלאת רמת החיים, הוא גלובלי, לא סוציאלי". המשפט האחרון הוא בכלל משהו שנשגב מבינתי "פרץ הוא טעות הסטורית שאסור לעשות", אם כך מה טל רוצה אם הטעות הסטורית היא כבר נעשתה, אז מה אסור לנו לעשות?

עוד חכם כמעט כמו טל כתב מאמר ב"גלובס" שמדבר בשבחי הפרגמטיזם והאדישות הציבורית בזמן הבחירות. " הבחירות בארה"ב, ובכלל במערב, הן על הבסיס הזה, הפרגמטי. אין שם הבדל גדול בין המפלגות, והמעט שיש אינו הרה גורל. אזרחים לא רצים אל הקלפי מתוך אמונה ולהט, הם הולכים בנינוחות של אנשים שנושאי הבחירות, המחלוקות והתוצאות אינם בנפשם. אם הם בכלל הולכים. שיעור ההצבעה לנשיאות בארה"ב הוא 40%. כן, פחות ממחצית האזרחים. וזה לא שונה בהרבה במדינות מערביות אחרות". אז יופי, כמה שאחוז ההצבעה יותר נמוך כך יותר טוב. הכי טוב יהיה אם אף אחד לא יצביע, כך נהיה בטוחים שהפרגמטיזם ניצח ומי שינהל את העניינים יהיו הפרגמטיסטים האמיתיים משמרי אי השוויון והעוני. אז נוכל נצא כולנו לחגוג את חגיגת הדמוקרטיה האמיתית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.