ליברמן וגזענות רציונאלית

יואב מחוזאי

זה זמן די רב שאני עוקב אחרי תופעת ליברמן וגורס שהוא אחת התופעות הכי מרתקות ומפחידות בפוליטיקה הישראלית. כפי שכבר כתבתי במאמר "שאבו מאזן ישלם להם ביטוח לאומי" (הקרדיט לכותרת מגיע ליצחק לאור, מטעם 4) ליברמן, זה זמן מה, פונה לסוג קהל אחר, לא עוד הימין הקיצוני אלא הבורגנות הישראלית. ליברמן פונה לבורגנות הישראלית בשפתה – גזענות רציונאלית.

הכותרת "שאבו מאזן ישלם להם ביטוח לאומי" מעגנת בתוכה את היסוד המרכזי בגזענות הרציונאלית. הגזענות רציונאלית מתרחקת לכאורה מכל שיח גזעי או אתני בוטה, בעוד שהיא מאמצת שיח רציונאלי. הבורגנים הישראלים רוצים להיפרד מן הערבים משיקולים פרגמטים. מדוע באמת שמדינת ישראל תממן את רווחתם של הערבים שהם אוכלוסיה נחשלת ולא תורמת? מדוע שבהסדר עתידי ישראל תישאר דו-לאומית בעוד שהישות הפלסטינאית שתקום תהיה חד-לאומית? הכול כמובן בחסות מדע הדמוגרפיה ה"אקדמי".

עד כדי כך קשובה הבורגנות הישראלית לליברמן שמפלגתו עומדת להיות ההפתעה של הבחירות וקרוב לוודאי שתשב בקואליציית הבורגנים בראשות קדימה. אין לי את הנתונים להוכיח את טענתי וכמובן יהיו כאלה שיטענו שכוחו של ליברמן מבוסס על עולי רוסיה, אך כל הפרשנים מודים כי קולות הרוסים מהווים רק 6 עד 7 מנדטים ונשאלת השאלה מאיפה מגיעים שאר הקולות כאשר לימין הדתי יש אלטרנטיבה ברורה.

את התשובה צריך לחפש בקמפיין המדעי שמנהל ליברמן ומכך להסיק את רמת ההיענות שיש למצעו הגזעני. מאז שנות ה90 כל קמפיין בחירות רציני, וליברמן הוא בחור רציני, מנוהל על פי שיטה מדעית שאומצה מהשוק העסקי. במרכזה של שיטה זו עומדת "קבוצת המיקוד" שמאפשרת מבט חד וממוקד על רצונותיהם של בוחרים פוטנציאלים. ברור שלא משתמשים בשיטה זו על המשוכנעים אלא על הקולות המתלבטים. הקולות הצפים הפוטנציאלים של ליברמן הם אותם (או אותן) בורגנים שקשובים לגזענות הרציונאלית אליבא דה ליברמן. כך שליברמן ויועציו תחילה מנסים על קבוצות המיקוד את המסרים שלהם ומשחררים לאוויר העולם רק את אילו שנוסו בהצלחה ושברור שיגייסו בוחרים מקרב הבורגנות. השיטה הזו מוצלחת להחריד בפילוח רצונותיהם של הבוחרים – ניתן לראות עד כמה בדוקומנטארי המצוין של הביביסי "המאה של העצמי" (פרק 4). גם קלינטון, שכמובן השתמש בשיטה הזו במרוץ לנשיאות במיוחד השני, התרכז באופן מאוד מפתיע בביטחון אישי כיוון שכך הורו לו קבוצות מיקוד בורגניות. שוב אין לי את הנתונים, אך נראה לי שניתן להסיק שבקרב הבורגנות הישראלית יש הענות רבה לתוכנית ההפרדה הגזענית של ליברמן למרות כמה מאמרים בהארץ ולמרות הצהרות ללא שחר מפיו של אולמרט.

נתראה אחרי הבחירות   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.