בכל זאת כמה הרהורים ראשוניים בעקבות ליל אמש

יוסי דהאן

מה ניתן לומר על הבחירות הללו שלא נאמר, בכל זאת אי אפשר להימנע מלומר כמה מילים בבלוג אקטואלי על אירוע כל כך משמעותי, אז הנה כמה מחשבות ראשוניות.

ראשית בבחירות הללו ניתן לשאוב סיפוק מכמה מפלות. הבחירות הללו מבטאות את מפלתו של הימין החברתי והכלכלי, את הדחייה ואי האימון שהביעו הבוחרים הישראליים באידיאולוגיה הניאוליברלית, בנושא הדגל הפוליטי והאידיאולוגי הבכיר ביותר שלה בנימין נתניהו – המפסיד הגדול של הבחירות, כפי שמכנים זאת פרשנינו. מניתוח שטחי וראשוני של תוצאות הבחירות, במעוזי ליכוד כגון עיירות פיתוח, עולה שהפעם בניגוד לבחירות קודמות, הענישו קורבנות המדיניות הכלכלית את מי שהתעלל בהם. (בדיונים אמש באולפני הטלוויזיה העניין החברתי כלכלי תפס מקום שולי יחסית, וזאת בשל בורותם של רוב הפרשנים שאין להם מידע בסיסי ומושג ירוק בנושאים אלו וכן בשל שייכותם הסוציו-אקונומית, רובם המכריע גברים, יהודים אשכנזים), מכונת התעמולה ויחסי הציבור של הימין החברתי והכלכלי ששליחיה הרבים משרתים מזה שנים כפרשניה המרכזיים של המציאות הכלכלית בכלי התקשורת, פרופסורים בחוגים לכלכלה, ראשי תאגידים עסקיים וראשי אגפים באוצר לא הצליחו לשכנע חלק גדול מהבוחרים הישראלים שהמצוקה, הפחד וההשפלה שהם חוויים מידי יום הם בעצם גן עדן של צמיחה כלכלית שהם לא מודעים לו. מן המפה נעלמו גם המייצגים הברוטליים והוולגריים ביותר של תפיסה זו לפיד, פורז ולהקתם. אבל הם לא ייכנעו במהרה, צפו לנבואות הזעם, חזיונות האימה ותרחישי הזוועה של השטרסלרים והרולניקים, שיזהירו מפני כל ניסיון לשנות את הטורבו קפיטליזם מחמדם.

התפיסה האלטרנטיבית החברתית בלבוש של חיזוק מדינת הרווחה, זכויות חברתיות, מעמד העובדים ורשת הבטחון הסוציאלי לקשישים וילדים, זכו לתמיכה מאסיבית, התמיכה במפלגת העבודה, במפלגת הגימלאים ובמידה רבה גם בש"ס, הם ביטוי להתנגדות חריפה למדיניות הכלכלית של הממשלות האחרונות ורצון לשינוי רדיקלי של המדיניות החברתית.

הקונצנזוס בקרב הפרשנים אמש היה שעמיר פרץ שמר על כוחה של מפלגת העבודה, "זה לא כשלון אבל לא הישג גדול", (כמו כל קונצנזוס עיתונאי ישראלי גם זה עשוי להשתנות במהרה במשב הרוח הפוליטי הבא).  ההנחה הזו מוטעית לחלוטין. מפלגת העבודה הבוקר היא מפלגה שונה לגמרי מזו של אתמול, זו מפלגה שעברה שינוי זהות מוחלט, ממפלגה של בעלי הון, אנשי עסקים ובורגנות שבעה למפלגה בעלת תווי פנים סוציאל דמוקרטיים חזקים, זו מפלגה שחלק לא קטן ממצביעיה המסורתיים לא הצביעו עבורה וחלק גדול ממצביעיה הם מצביעים חדשים, נדמה לי שזו מפלגה צעירה יותר, מזרחית יותר ופלורליסטית יותר. מפלגתו של עמיר פרץ היא מפלגה שונה לחלוטין ממפלגת בעלי ההון של שמעון פרס ואהוד ברק. האם היא תמשיך לשמור על זהותה החדשה שאלה זו תתברר בקרוב, תומכיה של תפיסה זו יצטרכו להיאבק לכינון זהותה החברתית החדשה.

מפלה גדולה שיש לשמוח עליה שמחה גדולה היא, כפי שאמרו רבים, מפלתו של הימין האידיאולוגי הלאומני (להוציא את עלייתה של המפלגה הלאומנית הסמי פשיסטית "ישראל ביתנו"), זו מפלתם של המתנחלים, של חסידי הכיבוש, של המחנה הדתי הלאומי, שרבים מהם הם גם מתומכיו של הימין החברתי כלכלי, של גזענים בוטים נוסח אפי איתם ושל ריטוריקת מתק השפתיים של אהבת ישראל של ישראל הראל ודומיו, זו מפלתם של פורעי חברון, ובריוני הגבעות. הבחירות הללו משמעותם היא שלחלקים גדולים בציבור הישראלי נמאס לשלם בחייו עבור הגשמת חזון העוועים של הקולקטיב המשיחי הזה.

מפלה נוספת, שאין לשמוח לאידה אלא להצטער עליה, זו מפלתה של התקשורת, זו שחלק גדול ממנה ומיטב בכיריה עסקו בחודשים האחרונים בהזנייה יום יומית של מקצוע העיתונות, מעלו באמון הציבור ופגעו בתרבות הדמוקרטית. זו תקשורת שתמונת המציאות שהיא הציגה הייתה מנותקת ומעוותת בשל אינטרסים אישיים ופוליטיים וניגוד עניינים. (ראו מפולת הסקרים ותחזיות והערכות "המומחים").

זו חרפתם של האברמוביצ`ים, החסונים, הרוזנים, הכספיתים והשביטים, שכירי עט שפעילותם התקשורתית היא עלבון לעקרונות של חופש הביטוי, זכות הציבור לדעת ופלורליזם מחשבתי. אתמול זיהו חלק מהם את הרוח הנושבת החדשה ומיד החלו בשינוי כיוון, היה משעשע לשמוע את הרדיקל ארי שביט הופך בימים האחרונים לניאו מרקסיסט ומדבר נגד האליטות ועולם העסקים.

ויש גם שמחות קטנות למשל שברוך מרזל בכל זאת נותר מחוץ לגדרות הכנסת ובתוך המשכן יישב סוציאליסט והומניסט הגון כדב חנין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.