מה רוצים הפקידים?

איציק ספורטא

הפקידים, מה יהיה על הפקידים? לא סתם פקידים אלא פקידים בכירים המסתתרים מאחורי מסך האנונימיות כאשר הם מעבירים את המסרים שלהם לכתבי הכלכלה. מה קרה? סך הכל היו בחירות, אתם יודעים אותו מוסד ארכאי שעדיין משום מה קיים. אז מה אומרים הפקידים: "בעקבות ירידות השערים שפקדו את הבורסה בימים שלאחר הבחירות, נדרשות המפלגות המועמדות להצטרף לקואליציה להעביר מסר ברור לשווקים בדבר שמירה על מסגרת ההוצאה בתקציב המדינה ל-2006, אי העלאת הגירעון בתקציב והמשך המדיניות הנוכחית להפחתת מסים – כך תובעים בכירים במשרדים הכלכליים בירושלים".

שימו לב לניסוח, נדרשות המפלגות, על ידי מי? הפקידים או איזו ישות עליונה אחרת? למה נדרשות בכלל כי הבורסה אמרה את דברה, אני מציע שבבחירות הבאות הבורסה תצביע או אולי תהיה מועמדת לתפקיד בכיר, אבל אם היא תצביע כמה קולות לתת לה, אחד שניים, או שמא זכות וטו. פתאום צצים השווקים, צריך להרגיע אותם, בואו כולנו ביחד נלטף אותם כדי שיירגעו המסכנים. הבעיה שבשביל להרגיע אותם לא מספיק ליטוף, יש להם דרישות. הנה מה שאומרים הפקידים שלהם יש כנראה דרך לדעת בדיוק מה השווקים רוצים. שמירה על מסגרת תקציב המדינה, אותו תקציב שבנוי כך שיעלה רק ב-1% לשנה שאומר צמצום ההוצאה לאזרח, כי האוכלוסיה גדלה 1.7% עד 1.8%. מה משמעות הצמצום, במצב הנוכחי, פחות לחינוך, לבריאות ובכלל לשירותים חברתיים. השווקים גם רוצים שלא להעלות את הגירעון, לא משנה שהשנה הגירעון היה נמוך ממה שקבעה הממשלה, אולי כי אותם פקידים דאגו לכך. בכלל צריך להבין שכל הוצאה בתקציב המדינה, מעבר להכנסות,  נכנסת לחישוב הגירעון, בלי קשר למהותה. האם השקעה בחינוך היא שלילית או חיובית? ונניח שכדי לאפשר השכלה נאותה לכלל האזרחים צריך להעלות הגירעון לתקופה מסוימת בחצי אחוז, מה אז?

מה עוד? הפחתות מיסים, למי? בשביל מה? שמנכ"ל בנק הפועלים וחבר מרעיו ירוויחו עוד כמה לירות כדי שיהיה להם כדי לקנות גרעינים לשבת. מה מנכ"ל הבנק יעבוד פחות עם המס שישלם יישאר אותו דבר או יעלה, הרי בכל מקרה הוא דואג לגבות סכומים דמיוניים על כל פעולה שהוא עושה. גם מיסי חברות יורדים, בשביל מה? כדי שהרווחים של החברות יעלו כדי שיוכלו לשלם עוד למנכ"לים ולבכירים אחרים, ולזעוק מרה ששכר המינימום יהרוס את המשק.

פקידים בכירים יקרים, אני לא יודע למה משלמים לכם שכר בכירים תמורת האמירות הללו. הרי כל סטודנט וסטודנטית שלמדו כמה קורסי מבוא בכלכלה היו יכולים לומר את אותם דברים. בכלל מעניין שאותם פקידים, כנראה בגלל הקשר האינטימי שלהם עם השווקים, שכחו דבר אחד, שהפעולות עליהן הם ממליצים יצרו מצב חברתי בלתי אפשרי בישראל. הייתי מציע להם לבדוק את התורים בבתי התמחוי לקראת חג הפסח הממשמש ובא, שלפי הדיווחים צומחים בקצב הגבוה מקצב הצמיחה של הכלכלה, ולחשוב למה זה קורה?    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.