הופרדו בלידתם

יוסי דהאן

ג`ורג` בוש ואהוד אולמרט הם תאומים שהופרדו בלידתם. אפילו במבט מדוקדק מקרוב קשה להבחין בהבדלים ביניהם. הזהות במדיניותם הכלכלית והחברתית מושלמת, בעוד בוש הבטיח לעם האמריקאי לקדם את מה שכינה "Compassionate Coservatism" – "שמרנות חמלתית", אהוד אולמרט הבטיח אתמול לעם בישראל – "כלכלה חזקה עם חמלה". לא מלחמה בעוני, או חלילה שוויון הזדמנויות והס מלהזכיר צדק חברתי, חמלה זה כל הסיפור. בישראל חמלה היא מילת קוד למדיניות חברתית המסתכמת בהופעות אצל יאיר לפיד או דודו טופז בתכניות רייטינג "שעוזרות לעניים".

מאפיין מרכזי נוסף באישיותו הפוליטית של המאפיין את נשיאותו של בוש הבן היא הדאגה המתמדת לחברים ולבעלי בריתו – הטבות מס בגודל של מאות מיליארדי דולרים לעשירים והענקת חוזי ענק בארצות הברית ובעירק למקורבים ותאגידי ענק  בעלי זהות רפובליקנית.

כמו ג`ורג` הבן גם אהוד לא מפקיר חברים. בועדת הבחירות המרכזית עדיין סופרים את הקולות והמועמד לראשות הממשלה כבר החל לספק את הסחורה. אתמול חשפו ב "גלובס" דליה טל ומשה ליכטמן, בין העיתונאים היחידים שמסוגלים לחדור ולזהות את האנטרסים של בעלי הון מבעד לשפת הסתרים המוצפנת של החלטות מועצת מינהל מקרקעי ישראל, כי "אולמרט ביטל, שעות אחדות לאחר שאישר – את עסקת בריכות המלח, בעתלית ובאילת, של משפחת דנקנר. על פי העסקה המתוכננת, ייעודן של בריכות המלח היה מיועד להשתנות לטובת בנייה למגורים.

אולמרט חתם על העסקה הן בתוקף תפקידו כיו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל וגם בתוקף היותו שר האוצר. באוצר הסבירו את החתימה על העסקה ואת ביטולה המיידי ב"אי הבנה" עם היועץ המשפטי מזוז, שקבע כי יש להמתין עם אישור העסקה עד לאחר מינוי שר אוצר חדש".

"על פי ההסכם בין המדינה לחברה, שבשליטת שמואל ודני דנקנר, יקבל המינהל 70% מערך הקרקע באילת, ואילו הדנקנרים יקבלו 30%, בעוד שבעתלית יקבל כל אחד מהצדדים 50% מערך הקרקע. על פי ההסכם, ישווק המינהל את הקרקע לקבלנים, והדנקנרים ישתתפו במימון פיתוח השטח וברווחים שהמינהל יגרוף מעסקאות המכירה, במידה שהקרקע תימכר.

קרקעות בריכות המלח משמשות כבטוחה להלוואה שניתנה למשפחת דנקנר לצורך רכישת 11% מבנק הפועלים. על פי הערכות שווי הדירות שיותרו לבנייה בשטח בריכות המלח יגיעו לכ-130 מיליון דולר".

בתנאים האלה כל אחד מקוראי העוקץ יכול היה גם הוא לרכוש 11% מבנק הפועלים.

 על העסקה הזו נמתחה ביקורת על ידי מבקר המדינה, היועץ המשפטי לממשלה הקודם התנגד לה, ובבית המשפט עליון תלויה ועומדת עתירה של החברה להגנת הטבע והקשת הדמוקרטית המזרחית נגד עסקה זו.

היו סמוכים ובטוחים, באותה מידה שבה סמוכים הדנקנרים, שאולמרט ימהר לתקן בימים הקרובים את אי ההבנה שיצרה "אי ההבנה" הראשונה.

וקו דמיון נוסף וברור בין התאומים הללו הוא השחיתות האישית, כמו אולמרט גם בוש הבן הפך לאיש עשיר מאד בעזרת מספר עסקאות מפוקפקות. אחת מהן הוא הסתייע במידע פנים על מנת למכור את מניותיו ולגרוף רווח של עשרות מיליוני דולרים.

אבל לאמריקאים יש יתרון על פני הישראלים בעוד בוש נמצא באחרית ימיו הפוליטיים, לצערנו אצלנו אולמרט רק מתחיל את הקריירה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יעל

    איך זה יכל להיות שלא הייתה אף תגובה למאמר המבריק הזה?