קצת על עוני, שכר מנהלים ובעיקר בנק ישראל

איציק ספורטא

משהו משתנה לנגד עיננו לפחות בדיון בנושאים שבעבר היה נחלתם של החברתיים זבי החוטם. דיונים בנושא העוני עולים כפורחים, לא משנה שהנזכרים בעוני שכחו שלפני כמה חודשים טענו שמדידתו של העוני אינה נכונה ובעצם אין כל כך בעיה בנושא. זכור גם אחד מראשי שינוי פורז אשר שאל  אדם שהתראיין לצידו איך הוא כל כך שמן אם הוא עני. אותו אחד גם זכור בדברי המופת שלו על כך שאין רעבים בישראל. 

כמו כן, גילו הכתבים הכלכליים שהמשכורות של מנהלי הבנקים ומנהלים אחרים גבוהות מדי כאילו שלפני שנה שכרם היה סביר. התופעה של שכר מנהלים מופרע איתנו כבר כמה שנים, אבל רק עכשיו נזכרו כולם שזה הרבה מידי. בשנה שעברה שכרו של, החברתי הידוע, היושב בראש בנק הפועלים היה ממש מזערי משהו כמו תשעה מיליון שקל. יחסית לשכרו השנה זה נראה מעט אבל יחסית לכל העולמות האפשריים האחרים גם אז הוא היה גבוה מידי.

לאחר שנים שבנק ישראל התנהג כאילו הוא מצוי לא בירושלים אלא בחלל החיצון, פרסם היום מבקר המדינה את הדו"ח שלו על הטבות שכר בבנק. כנראה שכיון שקוראים למוסד הזה בנק התקנאו יושביו בבנקים המסחריים ודאגו לשריין לעצמם הטבות ברמה בלתי סבירה. דרך אגב, המבקר אינו בודק את השכר אלא רק את ההטבות לשכר. אם הטבות כאלה מי צריך בכלל שכר. מלבד הממצאים למשל, שבנק ישראל מחק הלוואות בשווי 7.1 מיליו שקל לעובדיו הבכירים, או שאנשים שמגיעים לבנק נהנים מיד מוותק של 40 שנה ואז הם זכאים אוטומטית למענק היובל, שכל בן אנוש אחר צריך לעבוד 25 שנים כדי לקבל אותו, מה שמטריד היא הרמאות וההטעיה שהתגלתה.

ראשי הבנק המוחמאים תדיר על ידי התקשורת היו בעצם רמאים קטנים שדאגו לעצמם ולאחרים, לפחות בהנהלה הבכירה, להטבות, כמו השתלמות והשתלמות מיוחדת, חופשה וחופשה מיוחדת, ודמי מחלה מסוגים שונים. נכון שהכותרות נראות סבירות אבל כאשר בוחנים מה נעשה באמת רואים שכותרת לחוד ומעשה לחוד. זכור מקרהו של הנגיד פרנקל, שלא פעם הוצע גם למשרת שר האוצר, שנאלץ להחזיר כספים שקיבל. ואי אפשר שלא להתרשם מיושרתו של קליין (מאמר מנובמבר 2004) אם אנחנו שוכחים שהוא נתן ידו לפרקטיקות הללו. יותר מכך, בנק ישראל הוא המטיף בשער לכל העולם על הדרך הנאותה לנהל דברים, ופתאום מתגלה שבחצר הפנימית שלו מתנהלים הדברים כמו בגרוע שבמוסדות שאפשר לעלות על הדעת.

בנק ישראל הוא אחד האחראים למצב החברתי בישראל, כיון שהטיף למדיניות כלכלית שאותה ביצעו נתניהו וקודמיו. ומה לעשות המדיניות הזו היא אחד הגורמים המרכזיים לתורים ההולכים ומתארכים בבתי התמחוי ועמותות המחלקות מזון לפסח. נראה עד כמה דו"ח המבקר יעזור לשינוי המצב. יש לציין שבשנים האחרונות ניסה הממונה על השכר באוצר לבדוק את נושאי השכר בבנק ישראל והבנק בראשות קליין לא אפשר לו זאת. נציגי הבנק טוענים כעת שהם מטפלים בנושא ושהעובדים החדשים לא יקבלו הטבות אלו, אני שואל מתי יוחזר הכסף שניתן שלא כדין לפונקציונרים של אותו בנק, עד אז כל הדיבורים הם סתם דיבורים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.