העבודה ומשל זנב הכלב והמלחציים

יוסף אלגזי

התנהלותם של מנהיגי מפלגת העבודה מזכירה לי לעתים פיתגם ערבי חכם האומר, גם אם תחזיק את זנב הכלב במלחציים – לעולם הוא לא יתיישר. מנהיגי העבודה,  מהרגע  שהם מפסיקים לשבת על כסא מיניסטריאלי הם מתנהגים כמו מכורים לסמים שנותרו ללא סם ונכנסים למצב של "קריז". גם הצעירים מבין מנהיגי מפלגת העבודה מפתחים גנים של מפא"ניקים תאווי שלטון בכל מחיר.

קחו לדוגמא את שמעון פרס: ברגע שהוא לא נבחר מחדש על-ידי חבריו בעבודה לתפקיד  היו"ר, הוא מיהר לערוק לחיקה של מפלגת קדימה שם הוא מתרועע עם כמה מבין אלה שההסתה שלהם נגד  יצחק רבין הכשירה את רציחתו. מזמן נמוגו האשליות שמי שעמד לצידו של רבין בעצרת השלום שקדמה לרציחתו  של רבין למד משהו ותיקן את דרכיו. בעקבות פרס נשתרכו לקדימה, קברן ההסתדרות הכללית וקופות החולים, חיים רמון, נציג השכונות אלק, אלי בן מנחם, דליה איציק וכמה ראשי רשויות מקומיות כדאיניקים. הצונמי הגזעני ששטף את מערכת הבחירות לא פסח גם על סביבתו של שמעון פרס שאנשיה תקפו את מנצחו בעבודה, עמיר פרץ, בשל מוצאו המזרחי והמרוקאי.

לא חלפו אלא יום-יומיים מרגע היוודע התוצאות הכמעט סופיות של הבחירות וכבר שבו מנהיגי העבודה לסורם: בשם "המהפכה החברתית" כביכול הם בדקו את האפשרות להקים קואליציה בראשותם ובהשתתפותן של מפלגות הימין הקיצוני. וכשנדמה היה לרגע שמנהיגי העבודה התעשתו, מהר מאוד התברר שהם הלכו באישון לילה לעיסקה חשאית עם קדימה.

אומרים, כי עמיר פרץ יהיה שר בטחון בממשלתו של אהוד אולמרט – מה הוא יעשה שם במשרד הבטחון? מה יעשו הוא וחבריו בממשלתו של אולמרט? האם עמיר פרץ יתמיד באותה מדיניות ישראלית  שגרמה  מאז סוף ספטמבר 2000 ועד סוף מארס 2006 להריגתם על-פי הנתונים המעודכנים של ארגון בצלם של כ-3387 פלסטינים (מתוכם לפחות 1816 אזרחים שלא השתתפו בלחימה, בהם 593 קטינים) וכ-458 ישראלים (מתוכם 233 אזרחים בהם 39 קטינים)? האם בפקודתו צה"ל ימשיך לירות בתותחיו הכבדים על בית להיה ולהטיל מצור על רצועת עזה? האם הוא עצמו יעמוד ליד שער קרני, יפתח אותו ויסגור אותו לסירוגין עד שתפרוץ קטסטרופה הומניטרית ברצועת עזה (עוד אבטלה ועוד מובטלים,  רעב, תמותה כתוצאה ממחסור בתרופות)?

כשר בטחון, האם עמיר פרץ ישלח כוחות צבא לסייע למשטרת ישראל במלחמה שהיא מנהלת נגד הבדואים בנגב כמו השבוע בטראבין א-סאנע? האם יעשה כחברו להנהגת המפלגה בנימין בן אליעזר (פואד) אשר כשר בטחון פעל  להקמתן בשטחים הכבושים של התנחלויות חדשות ולהרחבתן? האם ילחם בממשלה למען שמירה, אולי גידול, התקציבים המופנים למשרד הבטחון, להוצאות הצבאיות ולהתנחלויות על חשבון רווחתם של עיירות הפיתוח, היישובים הערבים ושכונות המצוקה? כיצד ינמק עמיר פרץ את הפרת הבטחתו בבחירות שהוא לא ישב בממשלה אחת עם מפלגת ישראל ביתנו וראשה אביגדור ליברמן המובילים קו מיליטנטי של טרנספר אזרחים ערבים?

לעמיר פרץ ולחבריו להנהגת מפלגת העבודה אצה הדרך להצטרף לממשלת אולמרט שפניה בשם תוכנית "ההתכנסות". תוכנית "ההתכנסות" אינה אלא תוכנית רמייה המכוונת לחיזוק הגושים הגדולים של ההתנחלות היהודית בגדה המערבית וסיפוחן לישראל מתוך מגמה ליצור מעין "מיני-פלסטין" מבותרת לקאנטונים. כפיית תוכנית "ההתכנסות" על הפלסטינים עלולה רק להגביר שפיכות דמים הדדית ושכול.

בממשלת אולמרט, פרץ וחבריו לא יוכלו לקיים את הבטחותיהם הכלכליות-חברתיות לציבור העובדים ולשכבות שממשלות ישראל רוששה אותם והורידה אותם אל מתחת לקו העוני? פירורים לא יצילו את רבבות הפונים בימים אלה לעמותות הצדקה כדי לקבל חבילת מזון לחג הפסח הקרוב.

ומשפט אחרון לחברת הכנסת החדשה שלי יחימוביץ,

מה דעתך לעמוד בפרץ ולמנוע את כניסת מפלגתך לממשלה שאולמרט הולך ומקים? מה את תעשי אם וכאשר חבריך יצטרפו לממשלה? הרי לא תרצי להיות בת דמותה של דליה איציק. ממך אפשר לצפות יותר מאשר  יולי תמיר, אבישי ברוורמן וקולט אביטל שכל מאווייהם מתרכזים בלהיות שרים וסגני שרים. בארצות ובזמנים שונים, מספסלי האופוזיציה צמחו מנהיגים שבכוח מאבקיהם והתמדתם הוציאו את עמיהם מהבוץ.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.