מאפייני הכלכלה הבריאה

איציק ספורטא

השנה יש לי הרושם שנעלמו כמעט לחלוטין אותן תמונות, כתבות ודיונים (שאף פעם לא ממש היו) העוסקות בקושי העצום של אזרחים רבים לספק לעצמם צרכים בסיסיים. כאילו התורים במרכזים לחלוקת מזון לחג הם משהו מהעבר. נראה כאילו התרגלנו למראות, אז למה לבזבז זמן תקשורת יקר על המובן מאליו. יתכן גם שהבחירות הקהו במשהו את התעניינות בנושא כיון שהוכיחו את חברתייותו של הציבור הישראלי. רק מה התורים מתארכים המשאבים קטנים והצפייה לעתיד טוב יותר היא עדיין בגדר ציפייה.

רק הבוקר התבשרנו שקדימה מתעתדת להעביר את תקציב המדינה לשנת 2006 כמות שהוא ולערוך שינויים רק לאחר הקריאה הראשונה, באמת למה לערוך שינויים הרי המצב מדהים. הכלכלה הישראלית פורחת. ובכלל כנראה שנתניהו היה באמת שר אוצר מבריק ומה שצריך לעשות זה רק לשמר את הישגיו. כל פעם שאני שומע את אחד מאנשי הכלכלה מדבר על הכלכלה הישראלית הבריאה אני נהיה חולה.  

במה מתבטאים הישגי הכלכלה? בצמיחה, בגירעון באינפלציה, כאילו מדובר באיזו מכונה שתוצריה אינם קשורים כלל למה שקורה לאותם הנשחקים בתהליך הייצור. כאילו בני האדם שהמדיניות הכלכלית העמידה אותם במחסור הם המחיר של המהפכה, השבבים. הבעיה שבישראל היום יש יותר שבבים מאי פעם. אף אחד לא נראה נרעש מידי, יש זמן, נחשוב, נתכנן תוכניות, נציע תקציבים ובעוד כך וכך שנים יהיה ממש נהדר. זה מזכיר לי את גן העדן המובטח למאמינים. העולם הזה הוא רק פרוזדור זמני בדרך לעולם הנצחי של הטוב.

כל תוכנית כלכלית שאינה מעמידה במרכזה את שיפור מצבם של אזרחים שנפגעו במדיניות המוצלחת של השנים האחרונות אינה שווה את הנייר שעליו היא כתובה. שיעור העוני בישראל, לפי כל מדד, גבוה, אי השוויון עצום, בלי טיפול אמיתי באלה חבל להכביר מילים על הכלכלה ומצבה. בלי הגדרה ברורה של החברה בה אנו רוצים לחיות, קרי, חברה שהצדק החברתי בה אינו נגזר אך ורק ממגבלות כלכליות, כל הדיבור על כך שהציבור הכריע בעד מדיניות חברתית לא יהיה אלא דיבור.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.