להיכן מובילה הדרך השלישית

מיכה רחמן

בעקבות מאמר ותגובה שהופיעו בהעוקץ על טוני בלייר (יוסי דהאן 27.3.06, עופר סיטבון 30.11.05), הלכתי אל ה"גרדיאן" וחיפשתי מאמרים שהופיעו על התקציב החדש שהוגש על ידי שר האוצר ג`ורג` בראון ב – 22 למרץ 2006. לפי המאמרים שנסקרו נראה שהגרדיאן אוהד את בלייר, אבל גם כך אפשר לראות את חצי הכוס המלאה וחצי הכוס הריקה. להלן תוצאות החיפוש.

הקצבות התומכות מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית: העלאת 2.4. מיליון איש מעל קו העוני, ו – 700 אלף ילדים מעל קו העוני. מ –  2.8 מיליון פנסיונרים שחיו מתחת לקו העוני, ירדו מיליון שעלו מעל הקו  (ראה מאמר של יוסי דהאן). בנוסף, פנסיונרים ומוגבלים מקבלים נסיעות חינם בכל רחבי בריטניה.

דיור:  970 מיליון לי"ש יוקצו לעזרה לרכישת דירות ע"י דייריהן (כנראה בדיור הציבורי, במסגרת תוכנית להגדלת השוויון), יבנו 100,000 דירות חדשות (כנראה בדיור הציבורי). מתי יחשבו אצלנו לבנות דירות חדשות בדיור הציבורי.  בלייר הקטין את מספר הבניינים שעומדים בפני שחיקה (כנראה בדיור הציבורי) מ – 44% ל – 33%. העלאת שכר המינימום   ל – 5.35 לי"ש מאוקטובר השנה, העלאת נקודות זיכוי ממס לילדים ב – 14% בשלוש השנים הקרובות.

חינוך ומחקר מדעי: השקעות מסיביות יחסית בהעלאת רמת בתי הספר הציבוריים לעומת הפרטיים, במסגרת הדגש של ממשלת בלייר על חינוך ובריאות כחלק מהגדלת השוויון: 3,000 מורים למדע יתווספו, בין היתר במסגרת כיתות למדע שיפתחו אחרי שעות הלימוד ב – 250 בתי ספר, אצלנו רק מפטרים מורים. מערכת הבריאות הציבורית: תקציב של 1 מיליארד לי"ש (1bn), להקמת מועצה למחקר רפואי ולמחקר במערכת הבריאות הציבורית. השקעה בבתי ספר תעלה מ – 5.6 מיליארד לי"ש ל – 8.0 מיליארד.

מדיניות קיינסיאנית. עופר סיטבון במאמרו טוען שממשלת בלייר ביצעה סיבוב פרסה והחלה לבצע מדיניות קיינסיאנית מובהקת. מה יש בתקציב החדש? השקעות בתשתית בתקציב הזה 26 מיליארד לי"ש, בשנים הבאות עלייה רצופה בהשקעות לתשתית עד 34  מיליארד, בין השנים 2010-11. התקציב הוא גירעוני: הלוואות נטו של הממשלה 37 מיליארד לי"ש בתקציב זה. הוספת 2000 מועסקים למצבת כוח האדם של הסקטור הציבורי.  הביקורת של השמרנים מראה כמה בלייר הוא נפלא: "… יש לנו שר אוצר הגובה יותר מדי מיסים, לווה יותר מדי, והנעול על רפורמות".

חצי הכוס הריקה. מה חסר כדי לקיים מדיניות  של מדינת רווחה רדיקאלית. מימון הגרעון בחלקו בא ממכירת נכסים של המדינה. חסרה מדיניות של השוואת שכר רדיקאלית (ע"י מדיניות מיסוי שוויונית יותר),  קיצוץ בתקציב משרד העבודה ב – 5%, וכמובן, המשך התמיכה במלחמה בעיראק (800 מיליון לי"ש למימון הכוחות הבריטים בעיראק ואפגניסטן).

ובסך-הכול נראה שבלייר לא מנסה להילחם בעשירים, ואין כאן השתלטות של המדינה על ההון אבל יחסית לממשלת תאצ`ר ויחסית לישראל הוא עדיין במצב טוב.  זו לא מדיניות של מפלגה סוציאל- דמוקרטית כמו שהייתי רוצה לראות, ובודאי הביקורת משמאל על בלייר חריפה הרבה יותר, אבל צריך  לדעתי לראות את העובדות, ולראות את התמונה כולה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.