לקוחות הפועלים התאחדו!

ניב גורדון, ניצה ברקוביץ`

עלות השכר של מנכ"ל בנק הפועלים צבי זיו היא 2.8 מיליון ₪ בחודש. הבה נחשב מה ניתן היה לעשות בכסף זה. בהנחה שהמנכ"ל עובד 12 שעות בכל יום, במשך 24 ימים בחודש, אזי:

  • תמורת עלות 15 שניות עבודה (40.5 ₪) של זיו ניתן היה לשלם עלות של שתי ארוחות חמות בבית תמחוי וארבע ארוחות בתוכנית הזנה של בתי הספר.
  • תמורת 22 דקות עבודה ניתן היה לשלם משכורת חודשית לעובדת הניקיון המנקה את משרדו של מר זיו אשר מרוויחה שכר מינימום (3,335 ₪). בתוספת של 8 דקות עבודה של המנכ"ל היה ניתן לעלות את שכרה ב-30 אחוז ולהגיע ל-1,000$ בחודש, ובתוספת של עוד 4 דקות היה ניתן להוסיף לה פנסיה.
  • שעת עבודה (9,722 ₪) הייתה יכולה לספק קצבת זקנה חודשית עם תוספת הבטחת הכנסה (2,089 ₪) ל-4.5 אנשים. במחיר שעת עבודה נוספת היה ניתן להכפיל את הקצבה ואת הבטחת ההכנסה לאותם אנשים ל- 4,178 ₪ וכך לאפשר להם לחיות קצת יותר בכבוד.
  • תמורת עלות העסקתו של המנכ"ל במשך יום אחד (116,664 ₪) ניתן היה להעניק מלגות שכר לימוד למשך שנה אחת עבור עשרה סטודנטים ובעודף הם יכלו לקנות גם קצת ספרים.
  • עלות שבוע עבודה (583,320 ₪) של זיו הייתה מממנת קניית 166 מחשבים לבתי ספר. אם נניח שקונים 40 מחשבים לבית ספר אחד, הרי בכך היינו ממחשבים ארבעה בתי ספר. תמורת עלות של עוד שעה היינו קונים אפילו מספר תוכנות ולומדות. יתכן ובכך היינו מצליחים לצמצם במקצת את הפערים הטכנולוגיים בין המרכז לפריפריה.
  • עלות שבועיים עבודה (1,166,640 ₪) של מנכ"ל הבנק הייתה מכסה את הפנסיה עבור כל גמלאי "ביקור חולים" במשך שלושה חודשים והיה חוסך מהם את ההשפלה שהם צריכים לעבור כל חודש כאשר הם נאבקים על מה שמגיע להם.
  • תמורת שלושה שבועות עבודה (1,749,960 ₪) היה ניתן להסדיר תשתיות בסיסיות בכפר בדואי לא מוכר, או אפילו כזה שהתמזל מזלו והפך למוכר, וכך להתחיל במהלך שלכל האזרחים בנגב יהיה כביש המוביל לישוב שלהם, מים זורמים, מערכת ביוב, וחשמל בבתים. 
  • עלות חודש עבודה של המנכ"ל (2,800,000 ₪) מספיק לממן אחזקת בית ספר יסודי עם חמישים מורים במשך שנה. הקמת בית ספר נוסף שכזה הייתה מאפשרת הורדת הצפיפות בכיתות – הגורם בעל ההשפעה הרבה ביותר על הישגים לימודיים.

אלה אינם מספרים דמיוניים וזו איננה גזירה משמיים. במקום להסתפק בהבטחותיו של שלמה נחמה, יו"ר בנק הפועלים, להגביל את גובה השכר והבונוסים ובמקום לחכות לתגובתו של המפקח על הבנקים שמשום מה קולו נדם, ניתן לעשות מעשה. כל בעלי החשבונות בבנק הפועלים יכולים לומר למנהל הסניף שלהם: "לא תודה. אני לא בעסק. אני לא משתתף במימון החגיגות שלכם" ולהעביר את חשבונו לבנק אחר תוך שמסבירים למנהל הסניף החדש למה מעבירים את החשבון אליו ולומר בריש גלי שגם מהם ניתן לעבור.

אם לקוח אחד יעשה זאת יחשבו שהוא אידיוט. אם רבים יעשו זאת, חומת האטימות תתחיל להיסדק ואדון צבי נחמה ידע שהוא יהיה חייב למלא את הבטחתו לציבור. יש לזכור כמובן שמשכורות הבכירים בכל הבנקים הגדולים גבוהות מאוד, אך עדיין יש ביניהם הבדלים משמעותיים ויש גם בנקים פחות גדולים בהם משכורות הבכירים נמוכות בהרבה.

צעד זה ישמש גם תמרור אזהרה לראשי הבנקים הגדולים האחרים כמו גם למוסדות רבים, פרטיים וציבוריים כאחד, למען ידעו שיש דין ויש דיין. דווקא במקרה זה האזרח הפשוט יכול להוביל לשינוי בעל משמעות.

* המחברים מרצים באוניברסיטת בן-גוריון

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.