הברונים השודדים אוייב הפלנטה ומייק לי כיהודי מאוכזב

יוסי דהאן

גם לבריטים נמאס מהברונים השודדים שלהם, השבוע הם זעמו על מנהלי תאגיד המדיה הענק Pearson שהבונוסים השנתיים שהם יקבלו, בנוסף לשכרם, יעלו לחברה כ-2 מיליון פאונד, בעלי המניות החליטו שהם יתנגדו לתכנית התגמולים הנדיבה הזו. ניתוח שנעשה אודות  10 החברות המובילות בבורסה הלונדונית FTSE עבור העיתון Observer, מגלה שהשכר הממוצע השנתי של מנהל בחברות הללו מגיע ל 6.5 מיליון פאונד. את השכר הגבוה ביותר קיבל מנהל תאגיד התרופות GalaxoSmithKline ז`ן פייר גארנייה, ששכרו השנתי הגיע ל 10.6 מיליון פאונד.  אולם המנהלים הבריטיים יכולים לקחת שיעורים מהמנהלים האמריקאיים בכל הקשור לדאגה לרווחתם האישית. סקר של 350 חברות שנערך בשנת 2005 גילה שהמשכורת הממוצעת של מנהליהם הייתה כ-4 מיליארד פאונד, שזה בערך פי שניים ממה שמרוויח מנהל מקביל בבריטניה (לא זה שמנהל את אחת מעשר החברות המובילות בבורסה). אולם גם בארצות הברית, בניגוד לישראל, שכר המנהלים קטן בשנתיים האחרונות. כדאי להזכיר עובדה לוגית שמשום מה יש נטייה להתעלם ממנה שהמנהלים הללו לא היו מגיעים לכלום ללא עובדיהם. עליית שכר העובדים הייתה חצי משיעור עליית שכר המנהלים. חשוב להדגיש שלפני כארבע שנים עבר בבריטניה חוק המחייב להביא להצבעה בפני בעלי המניות את גובה שכרם של המנהלים. מה שלדעת פרשנים גרם לכך שהעליות לא יהיו עוד יותר דרמטיות. לבריטים, מציינים אותם פרשנים,  יש מבט ציני וריאליסטי יותר מהאמריקאים אודות מה גורם להצלחתה של החברה, הם לא מאמינים בגרסה האיין רנדית שהצלחת החברה נובעת אך ורק מביצועיו של הרקולס.

על מנהל אחד שהתפרנס לא רע בשנים האחרונות, מספר פול קרוגמן בעל טור בניו יורק טיימס. לי ריימונד שעמד בראש תאגיד הנפס Mobil Exxon השתכר בשלש עשרה השנים האחרונות 686 מילון דולר, אולם זו לא הסיבה שקרוגמן נטפל למי שהוא מכנה "אוייב הפלנטה". בשנות השמונים החלו להגיע נתונים ונוצר קונצנזוס מדעי אודות תופעת התחממות כדור הארץ ושאחת הסיבות המרכזיות לתופעה היא פעילות אנושית. מעטים הטילו ספק בכך, אחד הבולטים בספקנים היה סופר המותחנים מייקל קריטצ`ון שאף הוזמן לבית הלבן להפגש עם הנשיא בוש.

נגד הקונצנזוס המדעי הזה התארגנה קואליציה Global Climate Coalition  שכללה את תאגידי הנפט וחברות לייצור מכוניות, המטרה של  הקואליציה הייתה למנוע הטלת מגבלות על פליטת גזים. במהלך השנים עזבו תאגידי נפט גדולים כשל ובריטיש פטרוליום ותאגידיהמכוניות את הקואליציה הזו, אולם לי ריימונד ראש אקסון החליט להלחם במדע. אקסון העניקה מענקים נכבדים לכל מי שערך מחקרים שמטרתם להטיל ספק בתופעת התחממות כדור הארץ. התרגיל הזה הצליח במידה רבה, כיוון שהעיתונות, שהפרופסיונאליות שלה באה לידי ביטוי בדיווח נוסח "מצד אחד הוא אומר אולם מצד שני היא אומרת", עיתונות שמתייחסת באותה מידה של רצינות מדעית לסיפורי התנ"ך ולתיאוריה של דארוין ומשתדלת להיות "אובייקטיבית ומאוזנת", גרמה לכך, כפי שמצביע מחקר שנעשה על דיווחי התקשורת, שהיא הקדישה את אותה תשומת לב ומקום לגרסה של התחממות כדור הארץ ולגרסה הספקנית הממומנת על ידי מנהל תאגיד הנפט.

קרוגמן לא סבור שריימונד שינה באופן מהותי את המאבק בהתחממות כדור הארץ, אולם זו צריכה להיות הסיבה להתפטרותו ולא הצ`קים השמנים שהוא משך מן החברה במשך השנים.

ראיון עם במאי הקולנוע והתיאטרון מייק לי בעקבות מחזה חדש שלו Two Thousands Years מחזה על יהדות וציונות. המחזה אומר לי הוא אודות אכזבה פוליטית. אולי, מוסיפה העיתונאית, אכזבה מהפער שבין התקוות הגדולות שהיו לך מילד (הציונות) ולמה הוא הפך בהמשך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.