שכר מינימום ובנק ישראל

איציק ספורטא

בנק ישראל אינו מסתפק בהבעת דעתו אלא הוא שותף למסע תעמולה כנגד העלאת שכר המינימום. בידיעה קטנה בערב החג (אתמול) תחת הכותרת "בעלי מצפון צריכים להתנגד לשכר מינימום" כותב סבר פלוצקר שבשיחה בלעדית עם "ידיעות אחרונות" אמר פישר "כי העלאת שכר המינימום- בכל סכום- תגרום נזק כבד לתעסוקה ותקפיץ את האבטלה דווקא אצל העובדים בשכר נמוך". עוד הוא אמר: "קשה לי להבין כיצד אנשים שיש להם מצפון חברתי יכולים לתמוך עכשיו  בהעלאה של שכר מינימום. העלאה כשאת הרי תפגע בראש ובראשונה בחלשים הזקוקים ביותר לעבודה ומתקשים להשיגה". איזה חסרי מצפון אנחנו. לא רק החוכמה אלא גם המצפון נמצא כעת בכספות בנק ישראל.

אז מה אומר נגיד בנק ישראל שהחלשים מהיותם חלשים צריכים להמשיך להיות חלשים. כי אם מישהו, חס וחלילה, ינסה לחזק אותם הוא יחליש אותם,  כך שהם נידונו להיות חלשים, ושועים ונגידים דואגים שימשיכו להיות כך. כי מה לעשות התעשיינים וכל היתר אינם יכולים לעמוד במעמסה של שיפור השכר, כי הם מסכנים שצריכים תמיכה כדי לעזור ליותר ויותר עובדים להיות עניים.

לא רק שפלוצקר קיבל בלעדיות כך גם כל הציבור הישראלי בערב החג פרסם בנק ישראל הודעה לעיתונות שדומה להודעה שהתפרסמה בראשית 2005 ומבוססת על מחקר שנעשה בבנק ישראל בשנת 2000, בנושא שכר המינימום ואבטלה. אולי צריך לצרף את מפלגת בנק ישראל כמפלגה בשיחות הקואליציוניות, זה שהוא לא נבחר זה לא כל כך משנה. רעיון יותר טוב יהיה לא לבחור בכלל אלא לתת לבנק ישראל וכל המומחים בעיני עצמם לקבוע הכל ועלינו האזרחים לגלגל עיניים לנשק את ידם ולהודות להם על כך שהם מוכנים לחלק איתנו את חוכמתם כי רבה.

בהודעה לעיתונות מתברר שהבעיה היא עליה חדה בשכר מינימום, ולא כמו שנאמר בלעדית לפלוצקר: " יש מקום להעלות את שכר המינימום בהדרגה באופן הלוקח בחשבון את הצמיחה במשק והגידול בפריון העבודה, את רמת האבטלה, ואת מצבם של ענפים הנשענים על עובדים רבים בעלי שכר נמוך. ראוי שהחלטה על העלאת שכר המינימום תתקבל במשא ומתן בין אירגוני העובדים והמעסיקים, והיא צריכה להיכרך בתיקון הגדרת רכיבי השכר הנכללים בשכר לצורך חישוב תשלום שכר המינימום. הרכיבים שיש לכלול הם כל הסעיפים שהם רכיבי שכר לכל דבר (משכורת י"ג, פרמיה אחידה, ותק וכדומה) ושאינם החזרי הוצאות או תמריצים לעבודה מוגברת". שימו לב שבעצם, יחד עם בעלי העסקים, רוצה בנק ישראל להעלות את השכר המינימום בכאילו, כי הוא רוצה להכניס לתוכו רכיבי שכר שאינם נמצאים בו כעת.  כמו כן מוצע מנגנון להעלאתו שהוא במו"מ בין המעסיקים לעובדים, המדינה היא סתם בסביבה כדי לשמר את כוחם של מעסיקים. בהודעה גם יש טיעון שגורס שכיון שכבר עכשיו מעסיקים אינם מקיימים את החוק, כאשר יועלה שכר המינימום הם יעשו זאת אף יותר. לא ידעתי שבנק ישראל נמצא שם כדי לעודד עבריינות, ואולי כן, כל עוד זה מתאים לתפישתו הכלכלית.

לאחרונה הובא לתשומת ליבי מחקר שמצא שמדינות בתוך ארה"ב שהעלו שכר מינימום זכו לעלייה בתעסוקה דווקא בין אלו שאמורים היו להיפגע מכך, כמו גם בפעילות הכלכלית של הענף הקמעונאי שאמור היה לסבול מכך. על זה יטענו המומחים שאצלם שכר המינימום ביחס לשכר הממוצע עדיין נמוך, וכו`.

לא פעם נכתבו הדברים שכתבתי ונראה שהם לא משנים, כמעט, את עמדתם של המומחים וכמובן לא את דעתם של אינטרסנטים צרים שהם הנהנים משכרם הנמוך של העובדים, המעסיקים. אותם אלו שמשלמים לעצמם משכורות עתק בטענה שמגיע להם. למי שמעסיק אפילו עובדת אחת, אפילו דרך קבלן, בשכר מינימום לא מגיע. כי זה המבחן שצריכים להעמיד למוכשרים הללו. בכלל עצם הויכוח על שכר המינימום נכנס למגרש של בנק ישראל ודומיו. הבעיה של השמאל היא שהוא אינו מוכן להציע הצעות רדיקאליות לשינוי מהותי של יחסי הכח המאפשרים למעסיקים לנגוש בעובדים. ולא רק זאת הוא ממשיך לקשור באופן בלעדי את הזכות לחיים בכבוד רק לעובדים ולא לכלל האזרחים. מה שמחזק שוב את כוחם של המעסיקים.

השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו באיזה חברה אנו רוצים לחיות? וכיצד להגיע לשם. לא נגיע לשם עם נתווכח על שינוי של 200, 300, 500 שקל בפעימה ראשונה של העלאת שכר המינימום. לא שזה רע אבל זה לא ישנה מהותית את מצבם של אזרחים, מהגרי עבודה, ואחרים הנתונים לשרירות ליבו של השוק. הדרך להתחיל את השינוי היא להפסיק לקבל את הנחות היסוד שהפכו לאמיתות של מומחי הכלכלה, ולשכנע שחברה טובה, משגשגת, נטולת עוני שיש בה שוויון היא מן האפשר, במהרה בימינו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.