הסיכוי האחרון לפתרון שתי מדינות

מתיתיהו שמואלוף

זהו תרגום מאמרו של מנואל חסאסיאן – נציג הארגון לשחרור פלסטין (אש"פ) בבריטניה.

המאמר התפרסם לראשונה בעיתון הגרדיאן, בתאריך ה-19.04.2006,

הפיגוע ביום שני בתל אביב הביא לגינוי בינלאומי. עם זאת, הביקורת על המדיניות חסרת האחריות של שראל, שפגעה במרכזי אוכלוסיות אזרחיות באזור הצפוף של רצועת עזה, נמנעה בעזרת וטו של ארה"ב במועצת הביטחון באו"ם. רק החודש, כוחות ישראלים הרגו יותר משלושים פלסטינים, שכללו מוות של 6 ילדים, ופצעו 130 אחרים. וכמאתיים פגזים נורים לכיוון רצועת עזה בכל יום.
     

בזמן שחברים מרכזיים בקהילה הבינלאומית, קוראים לחמאס לעשות הצהרות בתמיכה בפתרון של שתי מדינות, המדיניות בפועל סוגרת באותה המהירות על אותה האופציה. במקביל לכניסה של החמאס לתוך הרשות הפלסטינית, האיחוד האירופי וארה"ב מעדיפים  להעניש את הפלסטינים עבור התוצאות של הבחירות המופתיות שלהם. ולא לשכנע את ישראל ששלום, ובטחון יתגשמו רק דרך פיוס פוליטי, שיגיע דרך מו"מ.
ההחלטה של ארה"ב להפסיק את מימון הרשות הפלסטינית, עוצבה על מנת להעניש את החמאס, בשל כשלונו להתנער מאלימות ולהכיר בזכות הקיום של ישראל ובאופן ציבורי להתחייב למה שנחתם בהסכמים הקודמים. אבל הגישה הזו, רק תיצור אש-נגד. מיליון אחד, מתוך כמעט ארבע מליון פלסטינים בשטחים הפלסטינים כבושים, נשען על משכורת של הרשות הפלסטינית, על מנת שיוכל להתקיים.
     

הפלטינים יפכו בעקבות משבר הומנטרי לעניים ומרירים. וזה יחמיר את המצב הבטחוני הרעוע הן לפלסטינים והן לישראלים. הבטחון האמיתי לא נמצא בעמדות הרטוריות של הרשות הפלסטינית. דווקא משום שהוא מוסד עם כוחות מוגבלים, שמנהל אנשים ללא מדינה, תחת כיבוש. הבטחון האמיתי גם לא מצוי באמונה (מלאת האכזבה) של ישראל בחד-צדדיות. בימים אלו, "תוכנית ההתכנסות", (שמיתגה מחדש את הכיבוש) עדיין מכילה את העקרון החד-צדדי, כקולוניאליזם מושהה וככיבוש של אדמה פלסטינית.
     זה נכון שאולמרט מתכוון לפרק גם כמה מההתנחלויות הכושלות בשטחים הכבושים הפלסטינים, אבל רק כדי לתמוך ולחזק את גושי ההתנחלויות האסטרטגים. מצב זה יחמיר את הבעיה ולא יפתור אותה. בזמן שהבניה של ההתנחלויות הלא חוקיות והחומה על אדמות פלסטיניות ממשיכה, האפשרות של הקמת המשכיות טריטוריאלית לקראת מדינה פלסטינית נהרסת.
      

ממזרח לחומה, ישראל ממשיכה בהחזקת השליטה בעמק הירדן, ביותר מרבע מאדמת הגדה המערבית. ממערב לחומה, ישראל מתכוונת לספח אזורים שהם הכרחיים לפלסטינים בשל פוריותם, משאבי המים והפוטנציאל הכלכלי – ויותר מכל, אזורים אלו חשובים בשל היותם בתוך ומסביב למזרח ירושלים. במידה וירשו לישראל להחזיק בכ-9.5% משטחי הגדה המערבית, אז תוכנע האפשרות למדינה פלסטינית. וללא אפשרות של מדינה פלסטינית יישומית,  לא יכול להתקיים שלום בר-קיימא.
     

אנו לא צריכים עוד טרגדיה פלסטינית מאיימת. בניגוד הצהרות ישראל שהיא נטולת פרטנר, דווקא הארגון לשחרור פלסטין (אש"פ), ולא הרשות הפלסטינית, הוא זה שמייצג את הפלסטינים, בסטטוס הסופי של המו"מ. תוצאו הבחירות הפלסטיניות בינואר לא משנות את המנדט של אש"פ, או רצונו לחזור למו"מ עם ישראל מיידית! החמאס, באופן ציבורי, גם תומך בחידוש השיחות. וזאת למרות מטר הפגזים של ישראל, שיורדים כמו גשם, על אדמת רצועת עזה. מחמוד עבאס, יו"ר אש"פ, ונשיא של הרשות הפלסטינית ממשיך להחזיק בהבטחה לשלום ופיוס היסטורי.
    

 אם העולם באמת ירצה בשלום אמיתי, הוא יצטרך לאחוז בהזדמנות האחרונה. כשאולמרט מרכיב את הקואליציה שתשב בממשלה, הקהילה הבינלאומית, בצירוף חבריה הקרובים של ישראל, צריכים לשלול את האשלייה שחד-הצדדיות תניב רווחים. וזאת על מנת שישראל תשוב למו"מ. גבולות ברורים לא יכולים להיקבע על ידי מפלגה אחת, ואת זה אפילו עוזי לנדאו בליכוד הבין. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.