אלף דולר כבר אמרנו

איציק ספורטא

אז שכר המינימום ב-2010 יהיה 4600 שקל, שהיום זה בערך 1000 דולר. חבל שלא קבעו ששכר המינימום יהיה 10000 דולר ב-2231, כי אז באמת היה יכול להיות הרבה יותר טוב. רק להזכיר המטרה של שכר המינימום היא לאפשר לעובדים קיום בכבוד,לכן קביעתו אינה תלויה אך ורק בהשפעתו על הכלכלה. 

בישראל התופעה של עובדים עניים עולה כפורחת, מעל 50% מהמשפחות העניות בגיל העבודה הן משפחות שיש בהן עובד או עובדת אחת. בחלקן העובד עובד במשרה חלקית, אבל צריך לזכור שחלק מן העובדים במשרה חלקית עושים זאת כיון שלא מצאו עבודה במשרה מלאה. כמו כן, %36 (896.1 אלף) מסך כל  משרות השכיר היו של עובדים המשתכרים "עד מחצית השכר הממוצע", והשכר הממוצע בקבוצה זו היה 2,489 , בינואר השנה. כך שהעלאת שכר המינימום בסכום לא מבוטל הייתה אמורה באמת לשפר במשהו את מצבם.

אבל מתברר שבמסגרת הסכם קואליציוני גם 1000 דולר הם לא ממש כאלה, הם אלף דולר בערכם השקלי היום, אף שלסכום השקלי יגיעו, אם בכלל, רק בסוף 2010. שכר המינימום היום שווה מעל ל-750 דולר, מה יהיה שכר המינימום בדולרים ב-2010 ? "בגלובס" מעריכים שהוא ינוע בין 840 ל-900 דולר, כך שגם בתסריט האופטימי הוא לא יהיה אלף דולר. לא רק זאת, "גם לפי נוסחת העדכון העכשווית, ובלי ההסכם הקואליציוני, שכר המינימום היה מגיע לפחות לכ-3,820 שקל ביולי 2007 ולכ-4,220 שקל בסוף הקדנציה של הממשלה". זאת אומרת, שמכל הסיפור הזה יקבלו העובדים תוספת של 95 שקלים לשנה בממוצע (ההפרש בין 4220 ל-4600).

בנוסף בהסכם, כפי שפורסם, מדובר על עליה של 500 שקל, שזה בעצם 378 שקלים תוספת לשכר המינימום כיום, עד יוני 2007, מעבר לכך אין פרוט של התוספות הבאות לשכר, תוקם ועדה או משהו כזה. כאן אני כבר מתחיל לאבד את הסבלנות. זו נראית כבר פשרה של עורכי דין, ראשי צוותי המו"מ של המפלגות, ששכרם לשעה יכול להיות מאות דולרים. עורכי הדין הם שם בשביל לבשל את התבשיל חסר הטעם הזה, אבל הם אינם אלא שליחים של פוליטיקאים שמתקשים להודות שלא עלה בידם לקיים את אשר הבטיחו.

זו לא בושה להודות שהנסיון לשפר את מצבם של מקבלי שכר המינימום לא בדיוק הצליח, ולא משנה למה. לעומת זאת ההכרזה שבהסכם זה קוימה ההבטחה לציבור מזכירה לי את הצהרתו של הרמטכ"ל הקודם על הניצחון במלחמה בטרור. מי שרוצה לשפר מצבם של עובדים בישראל אינו יכול לקבל את השינויים הנוכחיים בשכר מינימום כמשהו שכדאי להתגאות בו, זה יותר טוב מכלום, אבל לא הרבה יותר טוב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.