שני הוגים ומבקרים חברתיים - ג`ון קנת גלברייט וג`יין ג`ייקובס הלכו לעולמם

יוסי דהאן

ג`ון קנת גלברייט, אחד הכלכלנים המעניינים, המקוריים והמשפיעים ביותר במאה העשרים נפטר אתמול בגיל 97. גלברייט כתב 33 ספרים והיה אחד הכלכלנים הבודדים שזכה למספר עצום של קוראים. ספרו רב ההשפעה ביותר היה "חברת השפע" "The Affluent Society" לגלברייט הייתה השפעה לא מבוטלת על המפלגה הדמוקרטית והוא שירת כאחד מיועציו המרכזיים של הנשיא ג`ון קנדי וכתב את המתווה לתכנית "Great Society" של הנשיא ג`ונסון, שלמדיניותו בוייטנאם הוא התנגד לאחר מכן. לגלברייט הייתה גם קריירה דיפלומטית, הוא שירת כשגריר ארצות הברית בהודו. גלברייט גם כתב שלשה רומנים אחד מהם – "Tenured Professor" בו לגלג על הפרופסורים בחוג לכלכלה בהארורד, שם לימד במשך שנים רבות. גלברייט ראה את הכלכלה כדיסציפלינה הקשורה לתרבות ולחברה ולא רק דיסציפלינה העוסקת במספרים, הוא אמר פעם "כלכלנים הם חסכניים בכל הקשור לרעיונות חדשים, הרעיונות שהם רכשו במהלך לימודיהם האקדמאיים מספיקים להם לכל החיים". גלברייט כינה את ארצות הברית "דמוקרטיה של ברי המזל והעשירים שבה לעניים אין חלק". גלברייט היה שותף לביקורת של תורנסטיין ובלן על התרבות הצרכנית ועל כך שתעשיית הפרסום גורמת לאנשים לצרוך מוצרים שאינם להם בהם כל צורך. בספרו האחרון "The Economics of Innocent Fraud" שאותו כתב בגיל 95, גלברייט המשיך לתקוף את הנחות היסוד של הכלכלנים, את היכולת של השוק הכלכלי לפעול באופן חופשי, את הנחות הכלכלה המוניטרית ואת התנהגותם של גופי השליטה של התאגידים הגדולים. גלברייט שהיה מאמין גדול בכוחו של השלטון לשנות את חייהם של בני אדם לטובה, קרא להקמתה של קואליציה של אלה שאכפת להם – "העשירים יישארו עשירים, אלה הנהנים מחיים נוחים ימשיכו ליהנות מהם, אולם בואו נפנה מקום בשולחן גם לעניים".

השבוע גם הלכה לעולמה בגיל 89 ההוגה, הסופרת והמבקרת חברתית – Jane Jacobs. ספרה  " The Death and Life of Great American Cities" אותו כתבה בשנת 1961 חולל מהפכה בכל הקשור לתכנון ובנייה של מגורים בערים גדולות. באותה תקופה, המחשבה התכנונית השלטת הייתה שיש להרוס את הבתים הנמוכים בשכונות ולבנות שיכונים רבי קומות וליצור ביניהן מרחב. (מדיניות שיושמה גם בישראל בשכונות הערים, רק שבארץ ויתרו על המרחב שבין הבניינים), ג`ייקובס טענה שיש להמשיך לטפח את השכונות הישנות והצפופות, שיש בהן חיים ומגוון קהילתי אנושי עשיר. בבסיס הספר שלה היו ארבע המלצות 1. רחוב או שכונה צריכים לשרת מספר פונקציות 2. רחובות צריכים להיות קצרים 3. בשכונה צריכים להיות בניינים השונים בפונקציה, בגיל ובשימוש שלהם 4. האוכלוסייה צריכה להיות צפופה. ג`ייקובס שלא סיימה תואר אקדמי, כתבה את הדברים הללו על סמך צפייה מחלון ביתה בשכונה ברחוב הדסון בעיר ניו יורק.

על פי תיאורה "היא יורדת להשליך את האשפה, ילדים הולכים לבית הספר, הספר ובעל החנות לניקוי יבש פותחים את חנויותיהם, נשים יורדות לרחוב לשוחח,  פועלי נמל מבקרים בבר השכונתי, בני נוער חוזרים מבית הספר ויוצאים לבלות וכו`". ג`ייקובס חשבה שהמתכננים מתעלמים לחלוטין מהעושר והחשיבות של חיי קהילה. ההשפעה של הספר לא נותרה ללא ביקורת ואנשי מקצוע ופרופסורים מן האקדמיה תקפו את ג`ייקובס על החובבנות שלה ועל חוסר הידע המקצועי. ג`ייקובס לא צמצמה את הביקורת שלה לכתיבת ספרים, היא השתתפה בהפגנות ואף נעצרה על הרקע של פעילות המחאה שלה נגד מדיניות התכנון בניו יורק ובטורונטו, לשם היא עברה לחיות בעקבות התנגדותה למלחמת וייטנאם.

ג`ייקובס כתבה ספרים נוספים: The Economy of Cities (1969) The Wealth of Nations (1984). The Question of Separatism (1980), Systems of Survival (1992) The Nature of Economies (2000)  Dark  Age Ahead (2005

מאוחר יותר שמתי לב שאסתר זנדברג כתבה ב"הארץ" סקירה ממצה על ג`ייקובס והיא מצביעה גם על הפן השמרני של עמדותיה בכל הקשור למדיניות כלכלית ומעורבות ממשלתית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.