בתי תמחוי ליונים

אורה לב-רון

קשיש אחד, שאין לו הרבה בחייו, נוהג להאכיל יונים בככר העיר. הוא שמח והיונים שמחות. אבל, דא עקא (ואני לא מוצאת מלה חלשה יותר) שזה מאמלל את העיריה. לכן קנסו אותו, ולאחר מהומת אלוהים של ארגוני בע"ח – ויתרו לו "לפנים משורת הדין" והעיקר – לא כתקדים, אלא רק לאחר שהביע חרטה והבטיח כי המעשה הברוטלי לא ישנה. ככתוב ב- Ynet:

במחשבה שניה, נראה שעירית חולון קוראת היטב את "העוקץ". לא מכבר, תחת הכותרת "אין ארוחות חינם גם לחתולים" פרסמתי כאן רשימה עם הצעה שנראתה לי מפליגה באירוניה שבה: עירית לונדון תקנוס את מאכילי היונים בטרפלגר. כנראה שבלונדון זה לא קורה, אבל בחולון כן.

עירית חולון לא מסכימה שיאכילו יונים, כי זה מלכלך. האכלת? קנס קבלת! פתאום העיריה תופסת את תפקיד המורה לחינוך ונקיון, ומורידה ציונים לאזרחים, שלילי עם קנס בצידו. עוד לפני שחושבים על היונים, נחשוב רגע על התושבים, במקרה זה המאכיל הקשיש: האם עליו לבקש מהעיריה רישיון להאכלת יונים? והאם הורים צפויים לקנס כי קנו לילד ארטיק, והארטיק מטפטף ומזהם את המדרכה? האם מי שחנה בצד הכביש ודלף לו שמן מהרכב, צפוי לדו"ח מהפיקוח העירוני? ומה עם פירורי הפלפל, השווארמה, הנקניקיות בלחמניה שמשאירים העוברים ושבים?

אם הבנתי נכון את ההסכם הכספי בין עיריה לבין תושבי העיר, התושבים משלמים ארנונה והעיריה, כמו כל קבלן נקיון ועוזרת בית, מקבלים כסף כדי לנקות את הכבישים, המדרכות, הרחבות והגנים בשטח העיר. ראיתם לכלוך – שלחו את צוותי אגף התברואה לסלקו! פתאום האזרח הופך למשאבת כסף: הוא משלם ארנונה, במס הזה משלמים לפקח, שבא ולוקח סכומים נוספים מהתושבים, במקום לתת להם שירות.

במלים אחרות, עירית חולון: ראיתם זקן מאושר מאכיל יונים? נדמה לכם שנשארו כמה פירורים על הרחבה – נא לנקות.

אגב, אני יכולה לספק לכם מפה מפורטת של אתרים בעיר בהם יש שפע אבק, כתמי שמן, נירות אריזה ומגוון רחב של לכלוכים. תחפשו את משליכי הטינופת האלו, את מזהמי האויר והמים ומפגעי הביוב , והניחו לקשישים המאירים פנים ליונה.

ובענין היונים: למרבה הפלא גם יונים, חתולים, חפרפרות ואפילו דוברי עיריה ניזונים ממזון. האם אתם מתנכלים רק להזנתם של יונים, או שזה חל על כל השרשרת? האם ראש העיר אוכל ולא משאיר פירורים?

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.