קווי יסוד עבר והווה*

איציק ספורטא

רציתי להביא בפניכם/ן את קווי היסוד של הממשלה הקודמת בנושאי כלכלה וחברה ואת אשר פורסם עד עתה כקווי היסוד החברתיים של הממשלה החדשה על ידי מפלגת העבודה (דוא"ל שקיבלתי ממפלגת העבודה ב-28 באפריל 2006) . לשיפוטכן/ם.

5. כלכלה וחברה (ממשלה קודמת) 

5.1  הממשלה תפעל לבניית חברה צודקת, בעלת רגישות לצורכי הפרט; היא תעמיד במרכז מדיניותה את הדאגה לאזרח ואת המאבק באבטלה ובעוני.

5.2  הממשלה תפעל לשיפור רמת החיים ואיכות החיים של הפרט והכלל. הממשלה תשקיע בשיפור מצבם הכלכלי של מעמד הביניים, תושבי עיירות הפיתוח, שכונות ואזורי מצוקה. היא תפעל במאמץ להיטיב את החינוך, התעסוקה ואיכות החיים של כולם.

5.3 הממשלה תפעל ליצירת התנאים הכלכליים שיאפשרו יציבות כלכלית, צמיחה בת קיימא והמשך הרפורמות המבניות.

5.4  המשק הישראלי הוא משק קטן ותלוי בסחר החוץ שלו. התפתחותו המוצלחת מותנית בהתמחותו בענפים שבהם יש לו יתרון יחסי, כך שיהיה מסוגל לייצר ולייצא מוצרים ושרותים באיכות גבוהה ובמחירים תחרותיים. מגמה זו מחייבת חשיפה לשוק העולמי והסרת הגבלות מכסיות ומנהליות, כדי להגביר את יכולת התחרות של המשק.

5.5  הממשלה תמשיך ותגביר את מדיניות החשיפה והליברליזציה בשוקי הכספים וההון ובשוק העבודה.

5.6  הממשלה תקפיד על שמירת האינפלציה ברמה נמוכה באמצעות הקטנת הוצאות הממשלה,צמצום הגרעון בתקציב המדינה, יצירת תנאים לגידול בפריון ומדיניות מוניטרית מתאימה.

5.7  הממשלה תגשים מדיניות הפרטה ותעביר שליטתה בגופים עסקיים, לרבות רשויות על פי דין והבנקים, לידי הציבור ולידיים פרטיות.

5.8 הממשלה תחתור ככל יכולתה לחיזוק האמון בשוק ההון, ותעודד הגדלת החסכון בקרב כל שכבות הציבור.

5.9  הממשלה רואה במגזר העסקי מכשיר חיוני לחידוש הצמיחה במשק וליצירת מקומות עבודהועל כן תפעל לעידודו של מגזר זה.

5.10  הממשלה תפעל להגדיל את התחרות במשק תוך כדי ביטול או הגבלת מונופולים, הסרת חסמים והקטנת הריכוזיות במשק, והשתלבות בכלכלה העולמית. הממשלה תקדם ,תשקיע ותעודד השקעות בתעשיות עתירות הידע ,וחברות ההיי-טק. הממשלה תעודד השקעות בתעשיות והקמתם של מפעלים במיוחד באזורי פיתוח.הממשלה תפעל להקמת רשות לטכנולוגיה לשם קיצור הליכי הדמוקרטיה, הקצאה יעילה של משאבים, ייזום פרויקטים לאומיים טכנולוגיים והידוק הקשר בין מדע ותעשייה.

5.11 על מנת לתת תמריץ לעבודה ולצמיחה תבחן הממשלה את האפשרות להחיש את יישום רפורמה במערכת המיסוי ותבחן את האפשרות להקטין משמעותית את שיעורי המס המוטל על עבודה. הממשלה תעמיק את גבית המס ותדאג לחלוקה צודקת של נטל המיסים.

5.12  הממשלה תפעל לפיתוח יישובי הפריפריה ולחיזוק ההתיישבות בגליל ובנגב.

5.13  הממשלה תדאג להאצת השיפור של מערכות התשתית של משק המים, לפיתוח החקלאות במדינה, ולהגדלת היצוא החקלאי.

5.14  הממשלה תבחן את יישום חוק הדיור הציבורי בהתחשב במגבלות התקציב, תוך התחשבות מיוחדת במשפחות ברוכות ילדים, זוגות צעירים, עולים חדשים, חיילים משוחררים ותושבי שכונות מצוקה.

5.15 הממשלה תפעל לשיפור מצבם של הגימלאים והקשישים בחברה.

5.16  הממשלה תדאג במיוחד לאוכלוסיות מיוחדות: נכים, עיוורים, חרשים, אילמים, מוגבלים, משפחות חד-הוריות, ילדים חריגים ועוד.

5.17 הממשלה תפעל לצמצם באופן משמעותי את מספר העובדים הזרים בישראל ותפעל להקל על מצוקותיהם.

5.18  תישמר ההעדפה הנתונה לחיילים משוחררים במסגרת עבודות מועדפות בהתאם לתקנות חיילים משוחררים (עבודה מועדפת), התשמ"ט – 1989.

5.19 הממשלה תבחן במסגרת מגבלות התקציב את האפשרות להעלות את

שכר החיילים בשירות חובה.

הישגים במו"מ הקואליציוני ולקווי יסוד הממשלה (ממשלה נוכחית)

מפלגת העבודה מממשת את הבטחתה לבוחר –  המסר החברתי הפך להיות קווי היסוד של הממשלה.

1. החל משנת 2007 הגדלת האחוז בו יוגדל התקציב באופן קבוע לשיעור 1.7%. כלומר שינוי מממצב בו היה התקציב מוגדל כל שנה רק ב 1% מתקציב ממשלה קודמת.

2. התחייבות להורדת האבטלה ומאבקים לצמצום הפער החברתי.

3. העלאת שכר מינימום תתבצע בדרוג ובמספר פעימות ובמהלך קדנציה זאת יועלה באופן מדורג שכר המינימום עד ל 1000$. כאשר בשנתה הראשונה של הממשלה כלומר מיוני 2005 ועד ליוני 2006 יגדל שכר המינימום ב 500 ₪ במספר פעימות.

4. עובדי חברות כח אדם – יוקם צוות שיפעל במטרה להקדים יישום סעיף "9 החודשים" (קליטת העובד על ידי המעסיק) לינואר 2007 במקום 2008.

5. הממשלה תפעל ליישום חוק: "פנסיה לכל אזרח".

6. מדי שנה יוגדל בבסיס התקציב סל התרופות ב 4% , עד 2008 גובה התוספת יעמוד על 910 מליון ₪, בהשוואה לגובה סל התרופות שעמד לרשות "ועדת הסל" בשנת 2005.

7. קצבאות הזקנה – יוחזרו מיידית הפגיעות והקיצוצים שנעשו בקצבת הזקנה בשיעור של 1.5% ויוקצה סכום של 130 מליון ₪ כבר ב-2006 לצורך כך. תוקם ועדה שתחתור ליישום קצבת זקנה בגובה  19% מהשכר הממוצע במשק בהדרגה.

8. מהפכה בחינוך – חינוך הגיל הרך יהיה חלק ממערכת חינוך החובה, תתבצע מהפכה בנגישות להשכלה גבוהה, יתבצע טיפול ממוקד בנוער וילדים בסיכון.

9. הקמת המועצה לאומית לכלכלה וחברה – מועצה משותפת לממשלה עובדים ומעסיקים שתפקידה יהיה לעסוק בתכנון ארוך טווח ובתכנון המשק.

10. תרבות ואמנות – הממשלה תפעל להבטחת תנאים נאותים לעשייה תרבותית, להגנה על היוצרים המקומיים, ולהגברת הנגישות לתרבות.

11. התיישבות העובדת – הממשלה תבטיח זמינותם של משאבי מים וקרקע לחקלאים במחיר כלכלי הוגן. הממשלה תפעל לעיגון זכויות החקלאים בקרקע על מנת להבטיח יכולתם לעבד אדמותיהם ולבנות את ביתם באמצעות חוזה "חכירה לדורות".

12. חיזוק תנועות הנוער. 

*קווי היסוד של הממשלה נוכחית כאן (באתר הכנסת).

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.