האם היית מפוצץ את "ג`ק הגדול"? ומלודרמות פילוסופיות

יוסי דהאן

נראה שלאחרונה מתפתח ז`אנר פילוסופי חדש, מלודרמות על יריבויות בין פילוסופים. לאחר  "הדוקרן של ויטגנשטיין", המספר על העימות בן עשר הדקות בין לודויג ויטגנשטיין לקרל פופר,  David Edmonds & John Eidinow. כתבו ספר נוסף על עימות אחר. שם הספר "Rousseau`s Dog Two Great Thinkers At War in the Age Of Enlightenment "", הספר מספר על יריבותם של שני ענקים פילוסופים, הסקוטי דיויד יום והצרפתי ז`אן ז`ק רוסו. בשנת 1776 רוסו נס על נפשו מפני ניסיונות לפגוע בו ולהתנכל לחייו, בעקבות פרסום ספריו "האמנה החברתית" ו"אמיל", המשפט הראשון של "האמנה החברתית" "האדם נולד חופשי אולם בכל מקום הוא אסור בכבלים" עורר סערה, וכך גם התפיסה החינוכית שרוסו ניסח ב"אמיל". הכנסייה הוציאה נגדו פקודת מאסר והוא נדד ממקום למקום. דיויד יום שירת באותה תקופה בפריז כמזכירו של שגריר בריטניה בצרפת. יום שהעריץ את רוסו סייע לו להתיישב באנגליה, זאת למרות אזהרות של אנשים שהכירו את רוסו ושזהירו את יום שמדובר בטיפוס מחורבן למדי ושהוא עוד יצטער על כך, ואכן הוא הצטער על כך. אבל בניגוד לרושם המקובל שתיאר את יום כאדם מוסרי ונעלה, מסתבר, לטענת המחברים, שגם לענק הפילוסופי הסקוטי היו כמה חולשות אנושיות. סיפור מעניין.

"פילוסופיה ניסויית", היא אחת הדרכים להציג בעיות פילוסופיות על מנת להבהיר אינטואיציות ומושגים ולנסות לבחון פתרונות שונים. מדובר בניסויים מחשבתיים. התחום מרכזי שבו נערכים ניסויים מחשבתיים כאלו הוא התחום המוסרי. לאחרונה מספר לא קטן של פילוסופים גם החל לערוך ניסויים עם נבדקים על מנת לברר שאלות פילוסופיות שונות. (הנה אתר של פילוסופים העוסקים בניסויים כאלה).

ארבעת הניסויים המחשבתיים הבאים מציגים סיפורים מעניינים המשמשים בסיס לדיונים מוסריים. דניאל סוקול באתר ה BBC מציג את הניסויים הללו לקוראיו, ואנחנו בעקבותיו מציגים אותם לקוראי "העוקץ".  כיצד אתם הייתם מכריעים?

1. הכנר של תומסון.

הניסוי הראשון הוצג על ידי הפילוסופית האמריקאית ג`ודית תומסון במאמרה "הפלה".

יום אחד אתה מתעורר בבית חולים. במיטה שלידך שוכב כנר בעל שם עולמי המחובר לגופך באמצעות צינורות ומכשירים. אחוז אימה אתה מגלה  שנחטפת על ידי חברי אגודת מעריצי המוסיקה. חברי האגודה שידעו שהכנר המפורסם עומד למות חיברו אותו אליך. אם תישאר לשכב במיטת בית החולים, מחובר לכנר, הוא יחלים תוך תשעה חודשים, אתה כנראה לא תסבול משום נזק.

אף אחד אחר לא יכול להציל את הכנר. האם יש לך מחויבות מוסרית להישאר מחובר לכנר?

תומסון סבורה שלא, זה יהיה מעשה אצילי מאד מצדך אם תשאר מחובר, אולם לדעתה אין לך מחויבות להישאר מחובר, אפילו אם זה אומר שהכנר ימות. תומסון עשתה שימוש בניסוי המחשבתי הזה על מנת להראות כי לאם אין חובה מוסרית להשלים את הריונה, אם היא נקטה באמצעים סבירים על מנת להימנע מלהיכנס להריון. הכנר מייצג את העובר ואת/ה מייצג את האם.

זהו טיעון בעד זכותה של האשה להפלה. מה דעתכם?

2. הקרון הדוהר.

זה אחד מהניסויים המחשבתיים המפורסמים ביותר. יש לו מספר גרסאות, הנה שתיים מהן.

קרון דוהר על המסילה בהמשך המסילה נמצאים חמישה אנשים שייהרגו בוודאות אם הקרון ימשיך במסלולו, אלא אם כן אתה שניצב צמוד לידית היכולה לגרום לקרון לשנות את מסלולו תוריד את הידת ותסיט את הקרון למסילה אחרת, אבל אז ייהרג אדם אחד העומד על פסי המסילה האחרת. האם עליך להוריד את הידית?

3. הקרון הדוהר והאיש השמן.

הקרון דוהר על פסי המסילה, אם הוא ימשיך במסלולו ייהרגו חמישה אנשים, אתה עומד על גשר מעל המסילה וצופה באסון שעומד להתרחש,למרות שאתה יודע שאתה תמות,  אתה מחליט לקפוץ ולחסום את הקרון על מנת להציל את חמשת האנשים. אבל שנייה לפני שאתה עומד לקפוץ אתה תופס שבשל משקל גופך הקל לא תוכל לחסום את הקרון הדוהר. אבל אתה שם לב שלידך ניצב איש שמן שבדחיפה קלה הוא ינחת למטה ובודאות יחסום את דהירת הקרון אבל זה יגרום למותו. איש לא יהיה עד לכך שדחפת את האיש השמן. האם עליך לדחוף את האיש השמן?

(הפילוסופית פיליפה פוט סבורה שיש להסיט את הקרון ממסלולו על ידי הורדת הידית על מנת להציל חמישה אנשים אולם רובנו מתנגדים להציל את אותם חמישה אנשים באמצעות דחיפת האיש השמן). השאלה היא מדוע מותר להקריב איש אחד על מנת להציל חיי חמישה אנשים במקרה של הורדת הידית ולא במקרה של דחיפת האיש השמן. האם ישנם מקרים שבהם מותר מוסרית להרוג אדם אחד על מנת להציל את חייהם של מספר אנשים?

4. חוקרי המערות.

סלע ענק מתגלגל וחוסם את פתח המערה שאתה וחמישה תיירים מסיירים בה. אתה מגלה פתח ואתה מחליט לתת ל"ג`ק הגדול" לצאת ראשון. אבל ג`ק הוא אכן גדול והוא נתקע בפתח. הוא אינו יכול לזוז ואין דרך אחרת לצאת מהמערה. מפלס המים מתחיל לעלות במערה, כולם יטבעו בעוד זמן קצר, חוץ מג`ק שראשו תקוע מחוץ למערה. בחיפושיך אחר אמצעי חילוץ אתה מגלה בתרמילך מקל דינמיט. פיצוץ המקל הדינמיט אינו יכול לגרום לסילוק הסלע אולם הפיצוץ יכול לגרום לג`ק לעוף בפיצוץ וכמובן להיהרג, אבל הפיצוץ יגרום לפתיחת פתח החילוץ. ג`ק מתחנן על חייו, הוא אינו רוצה למות. אולם הימנעות מפיצוץ מקל הדינמיט יגרום למותך ומות ארבעת האחרים, ג`ק יישאר בחיים.

האם עליך לפוצץ את "ג`ק הגדול"?

ומה היית מייעץ לחבריך לסיור במערה לעשות במקרה שאתה היית במקומו של ג`ק?

למרות שהניסויים הללו נראים מנותקים ומוזרים הם מסייעים לחשוב על דילמות מוסריות פרקטיות ברפואה, פוליטיקה, במשפט הפלילי ובשאלות של מוסר ומלחמה. לא מעט מהאנשים התומכים במדיניות ישראל בשטחים, אם וכאשר הם מנסים להצדיק מוסרית את מעשיהם, תומכים בצעדים המצדיקים לטענתם הרג אדם חף מפשע על מנת להציל חיי אנשים רבים. 

כאן אפשר למצוא ניתוח לחלק מהניסויים הללו. ודיון נרחב יותר בהבחנה שבין לאפשר לעומת לגרום להתרחשותו של נזק (harm) ראו כאן.

אלו תוצאות ההצבעה (עד עתה) של קוראי אתר ה BBC.

א. 75% אמרו שהם לא היו נשארים מחוברים לכנר

ב. 77% היו מורידים את הידית על מנת להציל חמישה אנשים

ג. 73% לא היו דוחפים את האיש השמן על מנת לחסום את הקרון

ד. 75% היו מפוצצים את "ג`ק הגדול" על מנת להיחלץ מהמערה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.