אופוריה, לחם, פיזיקה ושכר מינימום

איציק ספורטא

אני מקווה שנרגעתן/ם מהאופוריה שהקיפה את מכירת ישקר. נראה שמערכות החדשות בערוץ 10 וערוץ 2 התלהבו כל כך מהאירוע הקוסמי הזה עד שהקדישו לנושא כרבע שעה מחדשות הערב, הגדיל לעשות ערוץ 10 שהקדיש לנושא כמעט חצי ממהדורת החדשות של אתמול. מה היה לנו מיליארדר ישראלי נשאר מיליארדר רק עם קצת יותר מיליארדים. האם יש לזה משמעות לחברה הישראלית, לא משהו. בשלב זה מכריזים בעלי החברה שישלמו את המס שיושת עליהם, 25%. כמובן ש-25% נמוך משמעותית מהמס על עבודה. בנוסף, כיון שהחברה נקנתה על ידי משקיע מבחוץ היה חשש שייהנו מפטור ממס. פטור מושלם ממס לא יהיה אבל פטור ממס על רווחים העולים על הרווחים העכשוויים יהיה גם יהיה. רק להזכיר, באפט הוא אחד מהתומכים במס ירושה, אולי גם הוורטהיימרים הצנועים יושפעו ממנו ויתמכו במס כזה גם בארץ.  

באותה עת כאשר אנו דנים בנושאים הרי גורל כאלה מועלה מחיר הלחם ומדברים על עוד עליות מחירים שמוצדקים בעליית מחיר הדלק. כמו כן התבשרנו שאחוז העובדים בשכר של עד חצי מהשכר הממוצע במשק עלה ל-38%, מעל לתשע מאות חמישים אלף עובדים, בעבר המספר הזה לא הגיע לשבע מאות אלף. הממשלה גם קיבלה אתמול את התקציב ל-2006 ככתבו וכלשונו והוא יובא לקריאה ראשונה בכנסת. השינויים יעשו רק אחר כך. אני רוצה להזכיר שמסגרת התקציב לא תשתנה, כך שהקצאת תקציבים לכל נושא תבוא מקיצוץ במקומות אחרים שבעצם הם אותם מקומות. לא דובר גם על שינויים בחוק ההסדרים. יוצא מכך שנתניהו ממשיך להיות שר אוצר בלי שנרגיש בכך.

אותו נתניהו בנאום שנשא בכנסת בארבעה במאי, יום השבעת הממשלה, אמר את הדברים הבאים (עמוד 22): "אי-אפשר לרמות את הכללים, חוקי הכבידה של הפיזיקה הכלכלית, אי-אפשר". ניוטון אייכה? אם היית יודע שהתפוח שנפל על ראשך ישמש בשנת 2006 להצדקת מדיניות כלכלית המרבה עוני אולי היית חושב פעמיים לפני שהיית מנסח את חוק הכבידה.

מנכ"ל פזקר, אלי שחף,  אמר את הדברים הבאים: "בנושא העובדים, אני מאמין במתן הזדמנות שווה ובתשלום שכר הוגן. בנושא השכר אני חושב שאם המפעל מרוויח, מגיע גם לעובדים להיות מתוגמלים בהתאם. לכן השכר הממוצע בקרב פועלי הייצור אצלנו עמד על 1,400 דולר, וזה, אגב, יותר ממה שמשלמים המתחרים.עובד חייב להביא שכר מינימלי סביר לפרנסתו ופרנסת משפחתו. אין מקום לעבדים פה בארץ. אנחנו לא יכולים ולא צריכים להתחרות במדינות שמשלמות לעובדים שכר של 100 דולר לחודש. בגלל זה תמכתי בהעלאת שכר המינימום. צרם לי שהקריאות נגד העלאת שכר המינימום הגיעו גם ממנהלים שמרוויחים מאות אלפי שקלים בחודש". נו יש מנהלים שתומכים בעליית שכר מינימום, גם זה משהו בימים טרופים אלו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.