הזבל הטלוויזיוני הזר מטביע את החדשות המקומיות

נתן שקרצ'י

בכתבה שפורסמה ביום שישי שעבר ב"פרומו" של מעריב, ושלצערי אין אפשרות למצוא אותה באינטרנט (ולכן אני אתמצת אותה עבורכם) מספר אייל גולדמן על העובדה, שב-31 לדצמבר יפוג תוקפו של החוק המחייב את חב` הכבלים לשדר מהדורות חדשות מקומיות.(אגב, הלווין עד עתה אינו מחויב לשדר חדשות כאלו).

זו תהיה השתקה כמעט מלאה של הקול הפריפריאלי בחדשות, ועכשיו בעיות שהיו מסוקרות ברמה המקומית, ייאלצו להילחם על חור של 80 שניות בחדשות הארציות. במקרה הטוב.

בתור הזהב של החדשות האזוריות בשנות ה-90 היו כ-16 מהדורות שונות, שכל אחת מהן סיקרה אזור מצומצם יחסית. שמות שכולם מכירים בענף החדשות הארצי החלו את את דרכם בענף בחדשות המקומיות- יעקב אילון ומיקי חיימוביץ וגם דני קושמרו. עקב הקושי הכלכלי, חובות של מיליארדי שקלים, שאליו נקלעו חב` הכבלים, הסכימה המועצה לשידורי כבלים ולווין לצמצם את מס` המהדורות לחמש, מה שגרם להגדלת האיזור שאותה המהדורה מסקרת ולריבוי הכתבות שמשודרות בסינדיקציה (כלומר בכמה מהדורות). מיקי חיימוביץ` נזכרת בכח שהיה להם אז, ואומרת שהמהדרות עקרות מתוכן כבר מזמן, "ברגע שזה הפך להיות כל גוש דן, החדשות איבדו מערכן. למה שתושב בת ים יתעניין במה שקורה מחוץ לעיר ולשכונה שלו?".

ולמה החדשות יורדות? ובכן, 30 מיליון השקלים שמוציאות חב` הכבלים בשנה היא גבוהה מדי עבורן, כמו שאומר מנהל התוכן של הוט, אלון שטרוזמן: " מדובר בנזק כלכלי אדיר. אחד הגורמים לאי היציבות של הכבלים הוא סכומי העתק שאנו מוציאים מדי שנה על שידור מהדורות החדשות. בעוד אנו מנסים לשרוד בתחרות קשה ומדממים, דורשים מאיתנו סכומים כ"כ גבוהים בניגוד למתחרה שלנו וללא כל אפקטיביות. אנחנו צריכים לקבל פיצוי על כל השנים האלה".

טיעון נוסף שמשמש בדיון הזה הוא הרייטינג הנמוך למדי של המהדורות הללו, כמו שאמר מנכ"ל הוט הפורש רם בלינקוב: "במדידות הצפייה שלנו לא מצליחים אפילו לספור את הרייטינג של הדבר הזה, בגלל שהוא קטן מדי עבור הסטטיסטיקה".
מרב מיכאלי, שמנחה את חדשות הוט במרכז עונה לטענה זו "שבניגוד לסדרות אחרות של הכבלים, את המהדורות הם לא משווקים בכלל. כל מה שלא משרת את הדימוי המסחרי שהם חפצים בו, הם נפטרים ממנו".
מצטרף לדבריה שמוליק שם טוב, המנכ"ל והעורך הראשי של חדשות הוט, כי "בכל הסקרים השוטפים שנעשים הן ע"י חדשות הוט והן ע"י חב` הכבלים נתוני הצפייה שלנו הם בין הטובים ביותר מכל תוכניות הכבלים. כמו כן מדי חודש מתקבלות אלפי פניות מתושבים ברחבי הארץ המדווחים על מפגעים ותלונות שונות. כתבות המשודרות באתר וואלה זוכות למאות אלפי כניסות בחודש ותכנית הדגל של נתן זהבי היא אחת התכניות החברתיות החזקות בישראל".עשרות אם לא מאות מקרים של סחבת ביורוקרטית, אטימות ופשע תוקנו או נמנעו ע"י עבודת הכתבים האזוריים.

אגב, גם הערוץ הקהילתי סובל מהזנחה יתרה ונאבק לשרוד. בארץ יש 140 גופים פעילים (בעיקר מתנ"סים) בערוץ הזה. בשנה שעברה הם ניזונו מתקציב של 2.5 מיליון שקל, והשנה ייאלצו להסתפק ב-1.3 מיליון שקל. משהו כמו מצלמה לכל מתנ"ס.

עד כאן התמצית, ועכשיו תוספת קטנה.
הייתה כאילו תחרות בענף התקשורת הרב ערוצית. לאט לאט היא הצטמצמה. ההתחלה הייתה מ-7 חב` ארציות
(ב-2002) ואחר כך ע"י מיזוגים הגענו ל-3 חברות, והשבוע הן מוזגו לחברה אחת – הוט, שנשלטת ע"י פישמן, תשובה והבנקים.דבר זהה עברו החדשות המקומיות, שירדו מ-16 מהדורות, ל-5 ובקרוב ל-0.

ומה גרם לקונסולידציה הזו? הלחץ של ראשי החברות על הפוליטיקאים שלנו.
צריך כמה ידיים כדי לספור כמה הקלות קיבלו חב` הכבלים מאז קבלת הזכיונות שלהם ע"י כל הממשלות.

ואיך הם נקלעו לחובות של מיליארדים?
התחרות של הכבלים והלווין, על תוכן תוצרת חוץ, גרמה לספקי התוכן הבינלאומיים להבין שכאן יש להם עסק עם פראיירים. כולם רדפו אחר אותם ספקי תוכן בעלי סדרות וסרטים ואלה העלו את מחיריהן. זה מקור הפסדים הכלכליים האדירים, ולא עלות המהדורות, כדברי מנהל התוכן.

מספיק שתפתחו את הטלויזיה ותראו בכל הערוצים כמה זבל בינלאומי משודר, ועוד בשידורים חוזרים אינסופיים,
וגם הוא זוכה לאחוזי רייטינג זעומים ביותר, אבל לא תשמעו שבעלי תאגידי הכבלים מנסים לבטל אותם.
מה שכן מפריע להם הוא החדשות המקומיות ו-30 מיליון הש"ח שהם עולים בשנה.

האם הממשלה לא יכולה פעם אחת לכפות עליהם משהו שמועיל לכל הציבור?

ולסיום, לצפייה בכמה מהכתבות ששודרו בחדשות המקומיות, לחצו כאן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.